NIS uspostavlja saradnju sa naftnom kompanijom iz Angole
Komentari07/08/2023
-10:43
Predstavnici Naučno-tehnološkog centra kompanije NIS (NTC) i Centra za istraživanje i razvoj državne naftne kompanije Sonangol iz Angole (Centro de Pesquisa e Desenvolvimento da Sonangol, S.A. – CPD Sonangol) potpisali su Memorandum o razumevanju, koji je definisana namera dve kompanije da realizuju saradnju u oblastima geoloških istraživanja i obnovljive energije.
Predviđeno je i saradnja na povećanju potencijala za proizvodnju nafte i gasa. Memorandum je potpisan prethodne sedmice tokom posete angolske delegacije domaćoj naftnoj kompaniji, objavio je NIS.
Kako je navedeno, saradnja podrazumeva i pružanje konsultantskih usluga od NTC-a u oblastima inženjeringa i menadžmenta povezanih sa geološkim, geofizičkim i geohemijskim naukama, kao i u oblasti razvijanja planova obuka za razvoj kompetencija eksperata u industriji nafte i gasa.
Veoma značajan deo saradnje su i aktivnosti usmerene na razvoj projekata obnovljivih izvora energije, uključujući solarnu energiju i zeleni vodonik.
Memorandum su u prostorijama NIS-a u Beogradu, u prisustvu ambasadora Republike Angole u Republici Srbiji Emilia Migela de Karvalja Sobrinja, potpisali direktor NTC Leonid Stulov, generalni direktor CPD Sonangol Vladimir Alberto Goveia Mašado i član Borda CPD Sonangol Fabio Alešandre Fereira Lopeš.
Delegacija angolske kompanije imala je priliku i da poseti prostorije i laboratorije NTC-a u Novom Sadu kako bi se upoznala sa naučno-istraživačkim potencijalima NTC.
Članovi delegacije obišli su i Trening centar NIS-a u Elemiru, a posetiće i Rafineriju nafte u Pančevu i Laboratoriju Downstream, koja se nalazi u okviru rafinerije, ali funkcioniše kao deo organizacionog sistema NTC.
Pored izvršnih direktora Centra za istraživanje i razvoj Sonangola, delegaciju iz Angole su činili i direktori nadležni za poslove istraživanja i inovacija, finansija, IT-a i upravljanja podacima, kao i visokopozicionirani zvaničnici matične kompanije Sonangol, zaduženi za oblast istraživanja i proizvodnje, prerade i petrohemijskog biznisa.
Komentari (0)