"Beograd na vodi celu Srbiju gura napred": Ministar Mali za Euronews Srbija o ekonomskim aspektima projekta
Komentari13/02/2025
-20:18
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali je dao intervju za Euronews Srbija u renoviranom hotelu Bristol. On je rekao da je taj objekat jedinstven i da prati ono što je urađeno u zgradi prekoputa. Istakao je pozitivne ekonomske efekte projekta Beograd na vodi.
"Zgrada Geozavoda je takođe jedan od simbola Beograda i opet je radio veliki broj umetnika. Dugo je trajala rekonstrukcija, ali sada je to jedna od najlepših zgrada u Beogradu. Sada i hotel Bristol, jedno remek delo arhitekte Nikole Nestorovića iz 1912. godine. Bio je stariji od jednog veka. Polako ali sigurno vraćamo stari sjaj tim nekim najlepšim zgradama koje su ostale i preživele ratove u Beogradu. Beograd na vodi kao projekat koji gura celu Srbiju napred i koji je promenio ovaj deo Beograda i cele Srbije je upravo taj u kome gradimo nešto novo. Imamo i visoke zgrade i moderne, ali takođe i sve što je deo tog starog duha Beograda pokušavamo da restauriramo i da mu vratimo stari sjaj", naveo je.
On je pozvao sve građane Beograda, Srbije i goste da dođu u ovaj hotel i pogledaju kako izgleda.
Kaže i da je sam sebe više puta pitao kako je izgledao taj deo grada, i da li može da se seti kako je to bilo 2013. godine.
"Prvi put sam onako aktivno prošao celim ovim delom koji se sada zove Beograd na vodi kada je predsednik Vučić dogovorio sa šeikom Muhamedom da idemo u ovaj projekat i kada je Muhamed Alabar prvi put došao ovde. Dakle, jednostavno, sećam se toga, bilo je preko 500 raznih objekata, starih baraka, skladišta. Bio je jedan stadion, veliki broj nelegalnih objekata, dakle jedno ruglo. Zmije gmizavci, narkomani... Ne sećam se da je bilo ko od građana ili gostiju dolazio ovde. Bilo je teško čak i proći promenadom, tamo je bilo groblje brodova i gomila smeća i đubreta koja se nakupila od reke Save. Onda mi je teško ponekad čak i da vratim kako je to izgledalo", rekao je.
Ističe da ne zna ko bi sada mogao da kaže da obećanje koje je predsednik dao nije ispunjeno.
"Ovo nije pitanje samo dizajna zgrada i estetike. Ovo je pitanje života, rasta i razvoja jedne ekonomije, građevinske industrije, rasta BDP-a. Tako, kada pogledate 2013. malo se ko toga i seća, dva su projekta koja su najavila promene u Srbiji. U onom sivilu od 2008. do 2012. država Srbija je izgubila pola miliona radnih mesta, zatvorene su fabrike, ništa se ne gradi, nema perspektive. Odjednom dolazi novi investitor i kaže da gradimo novi simbol Beograda i nešto što treba da podstakne razvoj naše ekonomije. I s druge strane Er Srbija. To je naše zajedničko ulaganje sa Etihadom koje je dovelo do toga da od JAT-a koji je imao par aviona, sada imate najbrže rastuću aviokompaniju u ovom delu Evrope. Dakle ta dva projekta su dala veliki zamajac od 2013. pa nadalje razvoju naše ekonomije i nije slučajno što smo mi danas druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi", rekao je ministar.
Govoreći o prihodima od prodaje stanova, Mali je rekao da prihodovanje ide preduzeću Beograd na vodi koje je zajedničko, a država Srbima ima u njemu 33 odsto.
"Od isplate dividendi mi direktno dobijamo 33 odsto. Do današnjeg dana isplaćeno je tačno 60 miliona evra dividendi, dakle već se zarađuje od prodaje stanova i izdavanja. Mi smo dobili negde oko 20 miliona evra u budžet. Za ovu godinu, 2025. planirana isplata dividende je 100 miliona evra jer raste prihod", rekao je Siniša Mali.
Srbija će biti centar sveta 2027. godine
Mali je rekao da je zadovoljan kako napreduje projekat Expo 2027, navodeći da je više od 40 zemalja potvrdilo svoje učešće, a da će najveći deo zemalja to učiniti iduće godine.
TANJUG/EXPO 2027
"Dakle, 1. decembra 2026. godine mi moramo učesnicima da predamo ključeve tih paviljona na Ekspo. Očekujemo preko 120 zemalja. To će biti najveći specijalizovani Ekspo do sada. Srbija će biti centar sveta, to je najveći svetski događaj 2027. godine. Očekujemo skoro četiri miliona posetilaca. Mi smo, inače, definisali program Srbija 2027, da vas podsetim, dodatnih 18 milijardi evra u 323 projekta širom Srbije, da unapredimo infrastrukturu, kvalitet života građana Srbije, da se predstavimo na pravi način, da iskoristimo ovih godinu-dve dana priprema za Ekspo, da bilateralno razgovaramo sa svim zemljama sveta, da unapredimo odnose, da se podignemo u smislu brenda, u smislu simbola uspeha", rekao je Mali.
On je naglasio da je to važno ne samo za Srbiju, nego za ceo region.
"Bili smo 2012. na ivici bankrota, 2027. petnaest godina nakon toga, Srbija je centar sveta. Ogroman simbol promena koje su se u Srbiji desile sa povećanjem plata, penzija, minimalne zarade, sa izgradnjom ogromnog broja kilometara, brzih saobraćajnica, autoputeva, škola, bolnica, brze pruge", rekao je Mali.
Na pitanje o smeštajnim kapacitetima za posetioce Ekspa, Mali je rekao da je Vlada Srbije ranije usvojila uredbu po kojoj država subvencioniše izgradnju novih hotela.
On je najavio da će biti izgrađen novi pristan kod Muzeja savremene umetnosti za velike kruzere i da će država iznajmiti kruzere koji će biti deo dodanih smeštajnih kapaciteta.
"Mi ćemo iznajmiti kao država 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 kruzera i oni će biti takođe deo dodatnih smeštajnih kapaciteta. To je uradio Dubai, to su uradile i druge zemlje, jer je jeftinije da kruzeri služe kao smeštajne jedinice, ljudi tu uzmu sobu, ostanu par dana, nego da gradite hotel. Tu ćemo imati dodatnih 1.800 ležajeva, što nije malo", rekao je Mali.
On je rekao da ne razume pozive pojedinih predstavnika opozicije u Srbiji da se otkaže organizacija tog događaja u Srbiji.
"Lazović je pisao i Olofu Šolcu, što je prosto neverovatno. Predstavnik opozicije, građanin Srbije, kaže da poziva Nemačku, koja je, inače, kao najveća ekonomija u Evropi, potvrdila učešće na Ekspu da dolazi, plus pišu u Pariz da se otkažite Srbiji Ekspo", rekao je Mali.
On kaže da ne znam šta je u glavi tih ljudi.
"Razumem da ste politički aktivni, ali toliko da mrzite svoju zemlju, toliko da ne želite napredak svojoj zemlji, ja to ne mogu da razumem", rekao je Mali i naglasio da je Ekspo najveća razvojna šansa Srbije.
O kaže da se u Surčinu gradi jedan mali, novi grad koji će biti novi sajamski prostor.
"Gradimo 1.500 stanova. Ti stanovi će biti namenjeni mladima, lekarima. Gradimo novi nacionalni stadion. Odmah nakon toga, kada se završi Ekspo, gradimo nove tematske parkove, gradimo nove sadržaje", rekao je Mali.
Hoće li se podići starosna granica za subvencionisane stambene kredite?
Ministar Mali je naveo da zakon o subvencionisanoj kupovini stanova za mlade do 35 godina spreman i da se od 1. marta očekuje njegova primena čim prođe usvajanje u parlamentu.
profimedia
"Veliki broj zahteva je da se podigne ta starosna granica, ali smo rekli - hajmo da krenemo sa ovim i onda da vidimo kako će to funkcionisati, a ako treba izmenićemo", rekao je Mali.
On je naveo da će se tim propisom dodatno podstaći građevinska industrija i sniziti cene nekretnina.
"To su sve pozitivni efekti jedne odluke, a ovo ne može da uradi slaba država", rekao je Mali.
On je precizirao da će učešće za kredit od 100.000 evra biti 1.000 evra i naveo da država garantuje bankama sav rizik uzimanja kredita od strane pojedinca i da će subvencionisati kamatu u prvih šest godina.
"Vi ćete prve godine plaćati oko 93 evra mesečno, što je manje nego što plaćate zakup stana. S druge strane, tog istog meseca država iz budžeta daje 120-125 evra za vaš kredit, subvencioniše. I tako iz meseca u mesec. Druge godine se povećava vaša kamata na recimo 170 evra, opet manje nego što plaćate za zakup stana", rekao je Mali.
Nakon šeste godine, to bi bilo oko 350-360 evra na mesečnom nivou.
"Umesto da rentirate stan, možete da ga kupite, čak i za niži iznos nego što bi plaćali jednu rentu. To je ogroman podsticaj za naše mlade da dobiju sigurnost, da kupe prvu nekretninu. Obično je prva nekretnina najveći kamen spoticanja i za zasnivanje porodice. Dugo smo razmišljali o tome. To je strašna ideja predsednika Vučića, tu nema greške", rekao je Mali.
Komentari (0)