EPS potpisao ugovore o prodaji 30 miliona tona letećeg pepela
Komentari07/02/2025
-11:08
![EPS potpisao ugovore o prodaji 30 miliona tona letećeg pepela](/data/images/2025-02-07/308211_thumbnail-eps-potpisivanje-ugovora-za-prodaju-pepela-07-02-2025-1292_s.jpg)
Direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković potpisao je danas dva ugovora o prodaji 30 miliona tona letećeg pepela, od kojih jedan sa konzorcijumom kompanija "Lafarge BFC" i "Elixir Group", a drugi sa kompanijom "Moravacem".
Leteći pepeo je nusproizvod sagorevanja uglja u termoelektranama i predstavlja otpadni materijal koji se lageruje na deponijama, a koji je neophodno zbrinuti.
EPS će leteći pepeo prodavati u narednih 10 godina, a Živković je rekao za Tanjug da je sa konzorcijumom "Lafarge BFC" i "Elixir Group" ugovoreno 20 miliona tona iz termoelektrane "Nikola Tesla B", dok je sa kompanijom "Moravacem" ugovoreno 10 miliona tona pepela iz ogranka "TE-KO Kostolac".
"Na ovaj način sa partnerskim kompanijama dajemo primer dobre prakse koja unapređuje oblast zaštite životne sredine i uvodi princip cirkularne ekonomije u svoje poslovanje. Naši partneri investiraće u opremu za unapređenje kapaciteta za preuzimanje i utovar pepela koja nakon toga ostaje u vlasništvu EPS", rekao je Živković.
Prema njegovim rečima, Elektroprivreda Srbije na godišnjem nivou generiše šest do sedam miliona tona pepela, a samo pet do šest odsto od ukupno proizvedene količine se plasira na tržište Srbije.
"Najveći deo odlaže se na deponije pepela i šljake koje funkcionišu u okviru Elektroprivrede Srbije i kao takav ima status neopasnog otpada", naveo je Živković.
Direktor EPS-a ističe da se zahvaljujući novim proizvodnim tehnologijama pepeo danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs, kojem se pruža prilika da se trajno zbrine u novim građevinskim proizvodima.
Generalni direktor "Lafarge Bfc" Dimitrije Knjeginjić rekao je da će EPS ovim ugovorom direktno smanjiti količinu pepela koju odlaže, što će doprineti smanjenju negativnog uticaja na zemljište, vodu i vazduh, ali i ostvariti uštede u troškovima odlaganja pepela.
EPS/Danilo Mijatović
"Upotreba pepela kao sirovine predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije, a za našu kompaniju, kao lidera u dekarbonizaciji industrije, podrazumeva se pružanje podrške ovakvoj inicijativi u nadi da ćemo u godinama pred nama udruženi graditi napredak za planetu", rekao je Knjeginjić za Tanjug.
Direktor "Moravacem" Siniša Mauhar naveo je da industrija građevinskih materijala ima ključnu ulogu u stvaranju cirkularne ekonomije.
"Posvećeni smo razvoju cirkularnih rešenja sa niskim emisijama CO2. Realizacija ovog ugovora doprineće stvaranju dodate vrednosti za učesnike u lancu snabdevanja, a našoj kompaniji omogućiti smanjenje CO2 otiska materijala koji proizvodimo", rekao je Mauhar za Tanjug.
Potpisnik ugovora je i predsednik poslovnog sistema "Elixir Group" Stanko Popović.
Među prisutnima bili su pomoćnica ministarke rudarstva i energetike Jovana Joksimović, državna sekretarka u Ministarstvu za zaštitu životne sredine Sara Pavkov i predstavnici kompanija.
EPS radom termoelektrana proizvede oko sedam miliona tona pepela i šljake godišnje.
Najveći deo pepela i šljake se odlaže, a veoma mala količina se proda.
Sekundarne sirovine nastale radom termoelektrana na ugalj mogu da imaju široku primenu, od korišćenja u cementarama i građevinskoj privredi do najmodernijih tehnologija, kao što su punjive baterije i solarni paneli.
Ipak, ove sekundarne sirovine ne koriste se u dovoljnoj meri u Srbiji, što umesto višestrukih benefita donosi ekološke i ekonomske probleme izazove.
S druge strane, razvijene zemlje poput SAD, Nemačke, Japana i Holandije korišćenjem tih sirovina štede svoja sredstva.
Komentari (0)