I srpski hotelijeri suočeni sa monopolom: Kako nas jedna klauzula na Booking-u košta milione godišnje?
Komentari02/02/2025
-10:36
Klauzula garancije najbolje cene na online platformi za rezervaciju smeštaja Booking.com predstavlja ključnu tačku rasprave za domaće hotelijere, što je potvrdio Georgi Genov, direktor Udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES). Ova klauzula, koja obavezuje hotele da održavaju najnižu cenu isključivo na toj platformi, u odnosu i na direktne rezervacije, dovodi do brojnih izazova, posebno u kontekstu tržišne konkurencije i fleksibilnosti u poslovanju.
Mnoge zemlje se pobunile
"Garancija najbolje cene podrazumeva da, kada jednom postavite cenu preko Bookinga, morate se držati te cene svuda", objašnjava Genov u emisiji "Hajde da razgovaramo".
To znači da hoteli nemaju mogućnost da ponude niže cene na sopstvenim sajtovima ili drugim kanalima, što im otežava popunjavanje kapaciteta, posebno u periodima smanjene potražnje.
Genov ističe da ova klauzula "stvara veliki problem hotelima u čitavom svetu" jer prema njegovom mišljenju, ograničava konkurenciju.
"Mnoge zemlje su se pobunile protiv toga", dodaje navodeći da je Nemačka 2021. godine ukinula ovu klauzulu nakon odluke Vrhovnog suda. Slične direktive usvojene su i u Španiji, čime je omogućena veća sloboda hotelima u određivanju cena.
"U zemljama poput Italije, Španije i Nemačke, ukidanjem klauzule, direktna prodaja i popunjenost su porasle za 20 osto", ističe Genov.
Ekonomski udar na domaće hotelijere
Osim efekta na konkurentnost, Genov naglašava i finansijski pritisak koji ova klauzula stavlja na domaće hotelijere. Prema njegovim rečima, Srbija godišnje izdvaja između 10 i 15 miliona evra za provizije platformama za online rezervacije.
"Moramo da razmišljamo o našoj nacionalnoj platformi koja neće pobediti Booking, ali bar prijateljskim razgovorima smanjimo provizije koje su enormne – od 15 do 25 odsto", ističe.
Genov takođe ukazuje na neravnotežu u pregovaračkoj moći između velikih hotelskih lanaca i manjih hotela sa velikim platformama.
"U manjim hotelima, gde prodaja ne ide dobro, provizija može dostizati i do 40 odsto", dodaje.
Ovakva situacija dovodi male hotele u poziciju da često postaju samo "housekeeping" za Booking.com, bez značajnije mogućnosti da profitiraju.
Poziv na akciju i budući koraci
Genov apeluje na zakonodavne promene koje bi omogućile veću autonomiju domaćim hotelima.
"Potrebno je da naš zakon o konkurenciji reaguje", kaže dodajući da bi eliminacija klauzule mogla značajno poboljšati popunjenost kapaciteta putem direktnih rezervacija.
Kao potencijalno rešenje, Genov predlaže saradnju sa državom u promotivnim kampanjama, ističući uspešna iskustva iz Austrije, koja uspešno reklamira direktne rezervacije uz dodatne beneficije za goste.
"Moramo delovati kao udruženje zajedno sa državom, jer pojedinačni hoteli nemaju ni resurse ni mogućnost da se sami bore protiv takvih tržišnih praksi", dodaje i zaključuje da je ključ u kolektivnoj akciji i podršci nacionalnih politika kako bi se unapredila pozicija domaćih hotelijera na globalnom tržištu.
Komentari (0)