Biznis vesti

Kriza u industriji peleta: 10.000 radnih mesta u opasnosti

Komentari

Autor: Euronews Srbija

05/04/2025

-

11:18

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Iako je grejna sezona pri kraju, ledeno doba stiže za pelet industriju u Srbiji, kažu proizvođači. Posle ukidanja zabrane uvoza peleta, strahuju da će uskoro biti prinuđeni da zatvore svoje proizvodnje.

Neizvesna - tako bi u jednoj reči sudbinu pelet industrije opisao vlasnik jedne od najvećih proizvodnji tog ogreva u Srbiji.

“Mi nemamo šanse, mi ćemo možda da izdržimo još mesec dva - ko izdrži, i zatvaramo proizvodnju. Znači 10.000 radnika i Srbija šume faktički budućnost neizvesna, nemaju više kome da prodaju to drvo”, kaže za Euronews Srbija Zoran Drakulić iz Bio enerdži point.

Proizvođači kažu da nisu konkurentni, jer skuplje plaćaju drvo i struju, ali i doprinose za zaposlene od kolega u npr. Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, pa i Hrvatskoj. Zato se pelet iz regiona, prodaje po povoljnijim cenama.

Međutim, novi pravilnik o kvalitetu ogreva mogao bi bar da smanji nelojalnu konkurenciju.

“U jednom delu će pomoći da u ovu zemlju ne ulazi pelet koji je lošeg kvaliteta, a toga ima dosta, onda on dodje sa jeftinijom cenom. To niko ne kontroliše…”, dodaje Drakulić.

AP/Winfried Rothermel

 

Novi pravilnik to menja, kažu stručnjaci. Prva novina je da će na srpsko tržište moći da se plasira samo najkvalitetniji pelet, a druga da će biti formirana grupa u okviru Ministarstva koja će kvalitet peleta proveravati u samoj proizvodnji.

“To ozbiljno menja situaciju u odnosu na postojeću u kojoj su proizvođači - oni koji su to hteli, jer nije bilo obavezujućih akata, donosili pelet u laboratoriju. E sad, da li je to bio njihov ili tuđi pelet, to se ne zna, ali su na bazi ispitivanja dobijali taj sertifikat”

Prema novim propisima za pelet koji se uvozi, odmah po carinjenju uvoznik će biti dužan da pozove nadležne koji će proveriti kvalitet robe. Kupce više od kvaliteta, često zanima cena, a ona je porasla početkom marta od 950 dinara do 2.500 po toni.

“Nije realno očekivati drastičan pad cena, blago pojeftinjenje u drugoj polovini aprila i maju i da bi se privukli potrošači za narednu sezonu”, zaključuje Drakulić.

Da narednu sezonu peletari u Srbiji dočekaju kako treba, kažu, potrebno je ipak više od Pravilnika, zato od Vlade traže još dodatne mere: jedna od njih je plaćanje premija Srbija šumama, druga da se cena struje zadrži na ovom nivou.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis