Cene gasa skoro na dvogodišnjem maksimumu: Analitičari ukazuju na nekoliko glavnih uzroka
Komentari22/12/2024
-08:20
Cene prirodnog gasa dostigle su najviši nivo u skoro dve godine zbog zabrinutosti zbog hladne zome na severnoj hemisferi. Dodatni rast cena podstakli su znaci smanjenja zaliha u SAD, prema podacima Uprave za energetske informacije (EIA).
Cene prirodnog gasa skočile su skoro na dvogodišnji maksimum usled strahova od hladne zime, geopolitičkih neizvesnosti i problema u snabdevanju, piše Euronews.
Fjučersi za prirodni gas dostigli su cenu od 3,66 dolara po milionu britanskih termalnih jedinica (MMBtu) tokom azijske sesije u petak, što je najviše od januara 2023. godine, a cena je ove godine porasla za 40 odsto.
Zabrinutost zbog rastuće potražnje i smanjene ponude
Otvoreni interes za fjučerse na prirodni gas ukazuje na to da su trgovci zabrinuti zbog rastuće potražnje tokom hladne zime.
Očekuje se da će prosečne temperature na severnoj hemisferi, uključujući Evropu, Kinu i Japan, pasti ispod proseka ove godine, što će verovatno povećati potrebe za grejanjem.
Prema izveštaju EBW Analytics Group, rast cena prirodnog gasa "uglavnom je podstaknut vremenskim prognozama za hladan srednji januar", pri čemu bi dnevna potrošnja gasa za grejanje mogla porasti za 18 milijardi kubnih stopa do vikenda.
Na strani ponude, intenziviranje geopolitičkih tenzija između Rusije i Zapada moglo bi dovesti do dodatnih sankcija na ruski gas.
Pored toga, radne zalihe prirodnog gasa smanjene su u nedelji zaključno sa 13. decembrom, uz neto povlačenje od 125 milijardi kubnih stopa u odnosu na prethodnu nedelju, prema podacima EIA.
Glavni dobavljači prirodnog gasa su SAD i Norveška
SAD i Norveška postale su glavni dobavljači prirodnog gasa Evropi nakon ruske agresije na Ukrajinu 2022. godine. Cene su dostigle preko 10 dolara po MMBtu u avgustu 2022. godine, ali su pale na četvorogodišnji minimum od 1,53 dolara po MMBtu krajem februara zbog prevelike ponude nakon što su SAD povećale proizvodnju.
Kako bi stabilizovali cene, glavni američki proizvođači, uključujući EQT i Coterra Energy, smanjili su proizvodnju u avgustu.
Cene prirodnog gasa oporavile su se sa 1,88 dolara po MMBtu krajem avgusta na trenutnih 3,6 dolara po MMBtu, što predstavlja rast od 190 odsto u četiri meseca.
Poremećaji u proizvodnji uzrokovani uraganom Rafael u Meksičkom zalivu takođe su doprineli rastu cena u novembru.
U kratkoročnom periodu, cene prirodnog gasa mogle bi ostati nestabilne tokom mandata Donalda Trampa. Očekuje se da će novoizabrani predsednik SAD podstaći povećanje snabdevanja fosilnim gorivima, čime bi se uspostavila ravnoteža između ponude i potražnje.
Potražnja raste zbog AI ekspanzije
Dugoročne prognoze potražnje ostaju optimistične. Očekuje se da će prirodni gas biti glavni izvor energije za tehnološke kompanije koje grade ogromne data centre u okviru intenzivne trke za veštačku inteligenciju.
Prema S&P Global Commodity Insights, "globalna potražnja za energijom povećaće se za trećinu u narednih deset godina, uključujući potražnju data centara", a "prirodni gas će igrati važnu ulogu kao osnovni izvor energije".
Očekuje se da će prirodni gas doprineti sa 47 gigavata godišnje između 2024. i 2035. godine.
Analitičari Wells Fargo predviđaju rast potražnje za električnom energijom od 20 odsto zbog potreba AI infrastrukture do 2030. godine.
Kako se tehnološke kompanije suočavaju sa sve većim pritiskom zbog svog karbonskog otiska, mnoge se okreću ka čistijim izvorima energije. Međutim, pošto obnovljivi izvori energije sami ne mogu zadovoljiti rastuću potražnju, prirodni gas postaje ključna komponenta energetskog snabdevanja.
Goldman Saks predviđa da će prirodni gas činiti oko 60 odsto energije potrebne za AI operacije, dok će ostatak dolaziti iz obnovljivih izvora.
Komentari (0)