Koje benefite bi donela "dinamična tarifa": Jeftinija struja tokom dana i zaštita sistema od "udara"
Komentari09/12/2024
-09:03
Izmene Zakona o energetici koje je nedavno usvojila Skupština Srbije donose brojne novine, uključujući i one koje se odnose na uvođenje dinamične tarife kod obračuna struje. Tako će biti, kako najavljuje ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, donekle revidirane crvene, zelene i plave tarife koje su uvedene pre tri decenije. Prema rečima ministarke, radi se o usaglašavanju sa evropskom regulativom koja prepoznaje dešavanja na tržištu. Postavlja se pitanje šta je dinamična tarifa, šta su preduslovi za njeno uvođenje i koje će benefite doneti kupcima.
Kako je nedavno navela ministarka rudarstva i energetike, dinamične tarife prepoznaju da je cena električne energije niža kada je potražnja niža što se uglavnom dešava noću, što je jednako sadašnjoj zelenoj tarifi, ali više dinamično u zavisnosti od cena na tržištu.
"Bitno je da budemo više ekonomični, da trošimo manje električne energije, pa nas dinamične tarife pozivaju na racionalnije korišćenje energije", istakla je Đedović Handanović.
Stručnjak za energetiku Željko Marković kaže za Euronews Srbija da po usvojenim izmenama Zakona postoji mogućnost uvođenja dinamične tarife za šta je potrebna podrška infrastrukture.
On objašnjava da je sada postoji tarifa preko dana, kada je jedna cena struje, i noću kada je druga cena struje.
Sa dinamičnim tarifama, kako navodi, u pojedinim satima u toku dana bi se struja obračuvala po nižoj ceni, ali ti sati ne bi bili strogo određeni uvek u istom periodu.
"Recimo, nekada bi to bilo od 13 do 15 sati ili od 14 do 16 sati, ili bi se u nekim drugim periodima davao impuls na brojilu da obračunava po nižoj ceni, uz obaveštenje kupcima da je u tom trenutku jeftinija struja", rekao je Marković.
Kupci bi, kaže, mogli da budu obaveštavani putem neke aplikacije koja bi trebalo da se razvije.
"Kada imate tu pametnu infrastrukturu, onda obično sledeći korak jeste razvijanje neke aplikacije putem mobilnog telefona ili na neki drugi način koja vama praktično može da signalizira da je sada u ovom trenutku ta tarifa jeftinija i onda ćete vi koristiti tu tarifu. To je jedna varijanta, a druga varijanta je da ako neko ne želi da ima te tarife, onda nećete ni sklopiti takav ugovor", rekao je Marković.
To je slično sa paketima za mobline telefon, kaže Marković i dodaje da se sa mobilnim operaterom bira i pravi paket koji odgovara kupcu.
"Tako će i ovde postojati, mogućnosti su razne, znači to je sad već stvar izbora samog kupca u odnosu sa snabdevačem", dodaje on.
Kada bi mogle da budu uvedene i koji su benefiti
Ministarka Đedović Handanović je rekla da su digitalna brojila neophodna za primenu dinamičnih tarifa.
"U odnosu na celokupan broj korisnika, do sada smo ugradili 16 odsto digitalnih brojila što je više nego u nekim evropskim zemljama i planiramo da ugradimo novih 600.000 brojila u centralnoj, jugoistočnoj i jugozapadnoj Srbiji", rekla je ona.
Osnovna pretpostavka su savremeni sistemi sa brojilima, odnosno ugrađena tzv. pametna brojila i komunikacija sa svakim od tih brojila kako bi se kupcima mogle ponuditi dinamične tarife.
"Onda će se nuditi potrošačima mogućnosti. Sada može biti sklopljena jednotarifna, znači da cena struje bude ista i u toku dana i u toku noći, a može se sklopiti i ugovor i tražiti da bude dvotarifni, odnosno da imate višu i nižu tarifu, preko dana višu, noću nižu. Slično tome, i ovo je sada neka dalje nadogradnja", rekao je Marković.
On kaže da kupac bira da li hoće uvođenje dinamične tarife jer ona nije obavezna.
"Znači, kupci će birati kao i sada, imaće mogućnost izbora. Svakako, imaće neki benefit. Cilj tih tarifa jeste da se kroz jedan benefit kupcu ostvari benefit za fleksibilnost sistema, da se ne vrše udari, odnosno da se stimuliše potrošnja van one vršne potrošnje kada svi žele da koriste električnu energiju, jer tako čuvate sistem od udara", objasnio je Marković.
On dodaje da postoje situacije kada je to dobro i za operatore sistema.
"Naravno, i kupci moraju da imaju neki benefit od toga. I cene će obično biti povoljnije po tim nekim tarifama, nego ako ih ne koristite. Kao i sada, ako vi koristite recimo struju noću, vama se onda više isplati da imate i dnevnu i noćnu tarifu", rekao je Marković.
On dodaje da svako bira, da se neko opredeli za jednu tarifu jer noću ne koristi mnogo električne energije, za razliku od onoga ko tokom noći koristi struju za grejanje.
Marković kaže da se ne može očekivati da dinamične tarife budu tako brzo uvedene.
"Ne pričamo o mesecima, pričamo ipak o nekim godinama za njihovo uvođenje. One delimično mogu biti uvedene, sve zavisi opet na koji način. One koje se oslanjaju na pametnu infrastrukturu, one moraju svakako da čekaju i postojanje takve pametne infrastrukture. Sa druge strane, recimo kod industrije gde su već uvedena pametna brojila, mogla bi i da se ranije uvede i aktivira. Sve to zavisi od toga koliko će brzo raditi na tome ostali učesnici, na prvom mestu se misli na snabdevača, naš najveći snabdevač je Elektroprivreda Srbije, a naravno i na one koje upravljaju mrežama, to su Elektro mreže Srbije i Elektrodistribucija Srbije", naveo je Marković.
Komentari (0)