Vučić na poslovnom forumu "Srbija-Slovačka": Želimo da privučemo i pomognemo slovačke investicije
Komentari21/11/2024
-13:52
U Palati Srbija održava se poslovni forum "Srbija-Slovačka" na kome učestvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Slovačke Robert Fico.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je na tom skupu da Srbija želi da zainteresuje slovačke privrednike da dođe u našu zemlju i poručio da naša država može da pomogne različitim subvencijama.
"Da oni pronađu interes za svoj profit, da mi od toga imamo interes i u naplati poreza uz zapošljavanje ljudi, ali i u daljem napretku srpske ekonomije. Mi imamo značajne načine subvencionisanja onih koji ulažu u zapošljavanje, onih koji otvoraju kompaniju u našoj zemlji. I zato bih molio naše ljude iz Privredne komore Srbije da na svaki način objasne našim slovačkim prijateljima na koji način mogu da koriste fondove Republike Srbije, a mi znamo da nam se na kraju to uvek isplati", poručio je Vučić.
Istakao je da je veoma srećen što danas možemo da ugostimo naše prijatelje iz Slovačke i govorimo o poslu i o ekonomiji, pošto se istorijske prijateljske veze između naših naroda i naših zemalja podrazumevaju.
"Srbija je relativno, možda bih se usudio da kažem, i dobro poslovala u prethodnim godinama i dobro radila. Naša stopa rasta je jedna od najviših u Evropi. Istovremeno, naša stopa javnog duga, kada sam postao predsednik vlade, bila je 79 odsto, a danas je 48 odsto u odnosu na brutu domaći proizvod i to su značajni rezultate koje smo postigli teškim ekonomskim merama i reformama", naveo je Vučić.
Naglasio je, uz zahvalnost Slovačkoj što podržava Srbiju u njenoj politici i na njenom evropskom putu, da želim samo da kaže da kada ljudi govore o Zapadnom Balkanu da oni obično neće da kažu da Srbija čak i sa otetim entitetima koji se računaju na drugoj nekoj strani, iako je najbogatiji deo na KiM tamo gde žive Srbi na severu, i bez toga Srbija čini 50 odsto ukupnog BDP.
Srbija takođe ima 55 odsto izvoza Zapadnog Balkana, a ove godine će imati verovatno 65 odsto ukupnih stranih direktnih investicija koje je Zapadni Balkan privukao.
"Dakle, kada govore o Zapadnom Balkanu, a ne govore o Srbiji, onda moram da budem iskren da baš i ne znam o čemu tačno pričaju. Samo da dobro razumete zašto se mnogi bore da Srbiju isključe iz svega. Srećan sam što danas ovde imamo stotinu kompanija iz različitih sektora, od energetike, softverske industrije, metalskog, automobilskog sektora, namenske industrije, građevinskog sektora, usluga, finansija, farmacije, zaštite, zdravlja i svega drugog. Ono što je za nas veoma važno, to je da pokušamo da zaista zainteresujemo slovačke privrednike da dođe u našu zemlju, da oni pronađu interes za svoj profit, da mi od toga imamo interes i u naplati poreza uz opošljavanje ljudi, ali i u daljem napretku srpske ekonomije", naglasio je Vučić.
Naveo je da je Srbija po prvi put u svojoj istoriji dobila nedavno i investicioni kreditni rejting od agencije "Standards end Purs", a očekuje potvrdu tog rejtinga i od FIČ-a i za dva stepenike skok u MUDIS-u.
"Naše javne finansije su u veoma dobrom stanju, ne vidimo nikakve probleme, osim onih koje zajednički vidimo na globalnom ili geopolitičkom planu, ali verujem da ćemo i uz vašu podršku to uspeti da prevaziđemo.
Prema njegovim rečima, Srbija je zainteresovana za slovačku ekspertizu u svemu što se tiče voda, ali i za slovačko iskustvo u okviru nuklearnih reaktora, nuklearnih elektrana.
"Mi nikakvu šansu nećemo imati da u budućnosti imamo dovoljno za električnu industriju, posebno razvojem veštačke inteligencije, naročito za elektropunjače za automobile, da imamo dovoljno struje za naše građane bez nuklearne energije. Zato nam je vaše znanje, vaše iskustvo, vaša stručna ekspertiza od izuzetnog značaja i hvala vam što ste nam to ponudili", naveo je.
Istakao je da su slovački investitori dobrodošli u Srbiji i kazao da veruje da su i srpske kompanije više nego dobro došle u Slovačku.
"Kako godine prolaze, kompanija iz Srbije koje žele da ulažu i u Slovačku biće sve više", rekao je on.
Vučić je poručio da je osim razgovora privrednika iz Srbije i Slovačke, potrebno da razgovaraju i državne kompanije.
"Potrebno je da naše državne kompanije razgovaraju, da naše državne kompanije sarađuju, da vidimo sve što je ono što možemo da postignemo mi zajedno, bez uplitanja drugih, da mi to uradimo sami i da ostvarimo najveću moguću korist za Slovačku i Srbiju", kazao je on.
Potpisan Memorandum o razumevanju PKS i Slovačke agencije za razvoj investicija
Na Srpsko-slovačkom poslovnom forumu danas je, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i slovačkog premijera Roberta Fica, potpisan Memorandum o razumevanju između Privredne komore Srbije i Slovačke agencije za razvoj investicija i trgovine.
Memorandum su potpisali predsednik PKS Marko Čadež i generalni direktor Slovačke agencije za razvoj investicija i trgovine Robert Šimončič.
Srpsko-slovački poslovni forum organizuje se u Beogradu u okviru zvanične posete predsednika Vlade Slovačke Roberta Fica Srbiji i državno - privredne delagacije te zemlje. Fico se ranije u toku dana sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Vlade Srbije Milošem Vučevićem.
Čadež: Intenziviramo već dobre odnose
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je danas da se ni srpska, ni slovačka privreda nisu nalazile u ovako revolucionarnim vremena kakva su sada, u poslednjih 50 godina.
Precizirao je da pre svega misli na industriju automobila, industriju autodelova i autokomponenti, ističući da Slovačka proizvodi najviše automobila po glavi stanovnika, a da 20 najvećih izvoznika iz Srbije dolaze upravo iz te oblasti.
"Trenutno živimo u svetu koji se potpuno razlikuje od onoga u kom smo živeri samo pre dve godine, dakle, bitka za konkurentnost, stagnacija evropske ekonomije, i velike disrupcije upravo u automobilskoj industriji dovele do toga da moramo da razmišljimo o novim načinima. Moramo da vidimo kako ćemo nove tehnologije ugraditi u ono što je tradicionalna industrija", rekao je Čadež.
Treba videti, kako je naveo, kako će se nove tehnologije spojiti zajedno sa "nečim što nazivamo budućnošću industrije mobilnosti, pre svega električnih vozila".
"Umesto da gledamo u prošlost bavićemo se koja je najjača industrija na svetu kada su automobili u pitanju, gledati kom svetu danas živimo, ko su današnji proizvodači, da li ćemo se braniti nekim tradicionalnim, starim vremenima i reći - da to je evropska industrija i uvek će biti tako ili ćemo braniti i neke nove partnere koje i te kako interesuju naša tržišta i naši stručnjaci", rekao je Čadež.
Čadež je govorio o aplikacijama i senzorima u automobilskoj industriji i naveo da Srbija i Slovačka mogu zajedno to da rade.
"Takođe, ono što Srbiju karakteriše, kada je u pitanju budućnost naše ekonomije i uopšte evropske industrije jeste kompletan prelazak na e-mobilnost, jedan lanac vrednosti od mineralnih sirovina do proizvodnje baterija, u to spadaju naravno i katode", naveo je Čadež.
U tom smislu je važno da Srbija ima "know-how", odnosno znanje.
Čadež je kazao da je već danas napravljen sporazum o novom poslu između srpske i slovačke kompanije i da se očekuju još mnoge saradnje.
Kako je Tanjugu rečeno u PKS, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u periodu januar - decembar 2023. ukupna spoljnotrgovinska razmena u robi Srbije sa Slovačkom Republikom iznosila je 1.014,6 miliona evra (1,01 milijarda).
U PKS su rekli i da je prema podacima Agencije za privredne registre (APR), na teritoriji Srbije registrovano 230 aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici državljani Slovačke, odnosno pravna lica registrovana u toj državi.
Komentari (0)