Savetnica državnog sekretara za nauku i tehnologiju SAD: Želim da podstaknem ljude da Srbiju vide kao još većeg partnera
Komentari20/11/2024
-17:04
Savetnica američkog državnog sekretara za nauku i tehnologiju Patriša Gruber došla je u posetu Srbiji. Ona je u intervjuu za Euronews Srbija rekla da je videla mnogo energije i saradnje između univerziteta, startapa, privatnog sektora i vlade. Ističe da je njen cilj da prenese prilike koje postoje u Srbiji i da podstakne ljude da Srbiju vide kao još većeg partnera. Navela je i da u Srbiji postoji mnogo talenta, a govorila je i o upotrebi veštačke inteligencije.
Ovde imate brojne sastanke. Da li će ova poseta dovesti do konkretne saradnje između institucija u SAD i Srbiji?
- Ne dolazim da najavim konkretne sporazume, već da se upoznam s vašim inovacionim ekosistemom, vašim radom na unapređenju tehnologija, i da pokušamo da nastavimo izgradnju dugogodišnjih odnosa između SAD-a i Srbije, koja seže sve do dana Nikole Tesle i Mihaila Pupina. Kao što znate, tehnologiju danas u velikoj meri pokreće privatni sektor. Takođe mi je sjajno videti koliko američkih kompanija ima prisustvo ovde i sarađuje s vašim univerzitetima i preduzećima. Nedavno sam saznala da su američke kompanije uložile više od milijardu dolara u IT sektor u Srbiji, što je zaista sjajno. Naravno, uloga vlade je da uspostavi odnose i stvori okruženje da takva saradnja da uspeva i traje. Za mene je ovo prilika za učenje i traženje načina da proširimo našu saradnju.
Šta biste smatrali uspešnom posetom u ovom kapacitetu?
- Uspešna poseta za mene, kao što sam rekla, predstavlja priliku za učenje. Vidim mnogo energije i saradnje između univerziteta, vaših startapa, privatnog sektora i vlade. To je zaista uzbudljivo, jer stvara kritičnu masu koja omogućava inovacijama da uspevaju. Meni je cilj da se vratim i prenesem te informacije svojim kolegama u vladi. Kao naučno-tehnološka savetnica, moj zadatak je povezivanje ekosistema. Ja sam veza, na primer, između našeg domaćeg akademskog ekosistema i ekosistema kapitala za startape i privatnog sektora. Moj cilj je da prenesem prilike koje postoje ovde i podstaknem ljude da Srbiju vide kao još većeg partnera.
Da li će biti formalnih sporazuma između SAD-a i ovdašnjeg ministarstva za nauku?
- Nedavno smo potpisali dokument o strateškom partnerstvu u oblasti energetike. Podsekretar za energetiku, ekonomski rast i životnu sredinu, Hose Fernandes, nedavno je bio ovde. Taj sporazum bi trebalo da ubrza zelenu tranziciju u energetskom sektoru Srbije, uključujući hidro, solarnu i potencijalno nuklearnu energiju. Takođe, Stejt department je potpisao glavni naučno-tehnološki sporazum s Ministarstvom nauke ovde u Srbiji. Taj sporazum je poput kišobrana koji pojednostavljuje interakciju bilo koje vladine agencije sa srpskom vladom.
Već imate brojne zakazane sastanke ovde u Srbiji s zvaničnim predstavnicima. Međutim, spomenuli ste i privatni sektor. Na osnovu onoga što ste do sada videli i što ćete tek videti tokom vašeg boravka, kako biste ocenili razvoj nauke i tehnologije u ovoj zemlji
- Mislim da ovde ima mnogo talenta. Mislim da postoji veliki interes za tehnologiju, partnerstvo i inovacije. Budućnost je, po mom mišljenju, veoma svetla. Naučno-tehnološki park u Novom Sadu je odličan primer. Okupljanje pametnih, motivisanih ljudi stvara velike ideje. Sve je to povezano s univerzitetom. Činjenica da su uspeli da izgrade desetine startapa za samo tri godine postojanja, dokaz je talenta i interesovanja.
Moram vas pitati o temi koja je danas važna širom sveta, a to je veštačka inteligencija. Po vašem mišljenju, koliko ćemo se oslanjati na veštačku inteligenciju u bliskoj budućnosti, ako to već ne činimo?
- Veštačka inteligencija se već koristi na mnogo načina. Vidimo je, na primer, u zdravstvu, dijagnostičkom snimanju i slično. Koristi se u istraživanjima za ubrzanje pronalazaka lekova. Takođe, koristi se u poljoprivredi. Jedan sjajan primer sam videla juče u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu, gde se koristi za precizno određivanje mesta gde treba prskati pesticide, kako se ne bi prskala cela parcela. Dakle, koristi se na mnogo različitih načina. Veštačka inteligencija ima ogroman potencijal. Sa stanovišta vlade, činimo prave korake u smislu kreiranja principa i smernica za odgovorno i pravedno korišćenje veštačke inteligencije. Zaista sam bila oduševljena što je Srbija ponudila da bude domaćin prvog sastanka Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, koje uključuje oko osam ili devet velikih američkih AI kompanija. Cilj je da AI bude pristupačniji svim zemljama, što uključuje obezbeđivanje pristupa računarima, obuke, razvoj modela na lokalnim jezicima i slično. Sve je to zasnovano na ideji korišćenja veštačke inteligencije na pravedan i pouzdan način i uspostavljanju pravila.
Spomenuli ste zelenu energiju, energetika je oblast saradnje između SAD-a i Srbije. Da li i u oblasti veštačke inteligencije saradnja može da se dodatno razvija?
- Apsolutno. Mislim da je tehnologija sama po sebi oblast za saradnju, ali veštačka inteligencija je posebno pogodna za saradnju jer se zasniva na deljenju podataka i ideja. To je nešto lako dostupno. Na primer, AI centar u Novom Sadu se brzo razvija, što pokazuje ogroman potencijal.
Komentari (0)