Biznis vesti

MMF: Uspešan završetak trećeg razmatranja ekonomskog programa Srbije

Komentari

Autor: Tanjug

08/07/2024

-

16:16

MMF: Uspešan završetak trećeg razmatranja ekonomskog programa Srbije
MMF: Uspešan završetak trećeg razmatranja ekonomskog programa Srbije - Copyright Tanjug/AP/Andrew Harnik

veličina teksta

Aa Aa

Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doneo je odluku o uspešnom završetku trećeg, pretposlednjeg razmatranja rezultata ekonomskog programa Srbije, koji je podržan stendbaj aranžmanom, saopštila je danas Narodna banka Srbije (NBS).

Međunarodni monetarni fond je pohvalio postignute rezultate u okviru sprovođenja programa.

Naveo je da rast ubrzava, inflacija pada, deficit tekućeg računa platnog bilansa se smanjuje, rezerve su na rekordnom nivou.

Učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu se smanjuje, ispunjeni su svi kvantitativni kriterijumi za izvršenje indikativnih ciljeva, a nastavljen je i napredak u sprovođenju plana strukturnih reformi.

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je izjavila da je odluka Međunarodnog monetarnog fonda dodatna potvrda dobrih politika koje se u Srbiji donose i sprovode.

"Ne mislim samo na ekonomsku politiku, već na ukupne politike, kao i odnose koje gradimo sa svetom, čiji smo deo. Delujući proaktivno i koordinisano i u periodu izraženih globalnih izazova, kreirali smo brojne zaštitne mehanizme, koji su preduslov za brze reakcije, što i Međunarodni monetarni fond pozdravlja", istakla je ona.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Dodala je da je i ovoga puta odluka doneta bez održavanja formalnog sastanka Odbora, što je moguće samo ako se proceni da zemlja ima dobre makroekonomske rezultate, kao rezultat dobre ekonomske politike.

"Takva praksa Međunarodnog monetarnog fonda u skladu je s njihovim ocenama da je Srbija odličan primer zemlje koja ima kontinuiran snažan napredak i koja je rezultatima zaradila poverenje", rekla je Tabakovićeva.

Kakve su projekcije za naredni period?

Uz pozitivne ocene, MMF je još jednom potvrdio da Srbija uspešno implementira dogovoreni ekonomski program, uz realizaciju koja je bolja od plana i odlične projekcije za naredni period.

Tako je rast ekonomske aktivnosti ubrzan, a tržište rada jako, uz nezaposlenost na najnižem nivou i dalji rast realnih zarada, ove godine projektuje se rast od oko 4,0 odsto, a sledeće godine i njegovo dodatno ubrzanje na preko 4,0 odsto, dok je inflacija na jakoj silaznoj putanji, a u ciljane okvire se vratila u maju.

Procena je da će prosečna inflacija u 2025. i 2026. godini biti na nivou od 3,0 odsto, odnosno na centralnoj vrednosti cilja NBS, devizne rezerve su na rekordnom nivou, bankarski sektor je zdrav, deficit tekućeg računa platnog bilansa znatno je smanjen u 2023. godini a učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu dodatno je smanjeno.

Uprkos ambicioznim investicionim projektima u okviru razvojnog plana "Skok u budućnost - Srbija Ekspo 2027", njegovo učešće zadržaće opadajuću putanju.

Iz NBS navode da ako se sudi na osnovu rezultata, a oni bi morali da budu ključno merilo, svi zakonom definisani ciljevi su ispunjeni.

Inflacija je lane prepolovljena, a u maju ove godine ušla je u granice ciljanog koridora, koji iznosi tri plus minus 1,5 odsto, devizne rezerve su lane dodatno povećane za 5,5 milijardi evra, a ove godine još povećane, za više od 11 odsto.

Dinar je prošle godine ojačao prema evru za 0,1 odsto, a za toliko je ojačao i ove godine, ostajući jedan od ključnih stubova potrošačkog i investicionog poverenja za građane i privredu.

Kada je reč o dinarskoj štednji, ona je lane povećana za oko 45 odsto, a u dosadašnjem delu godine za dodatnih više od 16 odsto i iznosi 161 milijardu dinara.

profimedia

 

Očuvana je i stabilnost finansijskog sektora i kvalitet njihove aktive, uz pokazatelj problematičnih kredita od oko 3,0 odsto.

U 2023. Srbija je imala i najniži deficit tekućeg računa platnog bilansa do sada, na nivou od 2,6 odsto BDP-a, uz rast izvoza i robe i usluga od čak 8,0 odsto i to uprkos slabijoj eksternoj tražnji.

Ostvaren je i novi rekord u prilivu stranih direktnih investicija od 4,5 milijardi evra, najviše u razmenljive sektore, i sada većina investicija iz prethodnih godina doprinosi našem izvozu.

U takvim uslovima, ističu iz centalne banke, privreda Srbije iz godine u godinu popravlja finansijski rezultat i 2023. godine je zabeležila rekordan neto dobitak od 972 milijarde dinara.

"I ocena Međunarodnog monetarnog fonda da Srbija beleži odlične rezultate i činjenica da smo na pola koraka do investicionog rejtinga, koji odavno zaslužujemo, potvrđuju ispravnost politika koje vodimo u Srbiji. Sve zavisi od nas samih, a mi smo u Srbiji pokazali da smo spremni da, bez izgovora, donosimo mere koje će omogućiti rast zaposlenosti i očuvanje realnih zarada i u najtežim uslovima”, zaključila je guvernerka NBS.

Pozitivna ocena Odbora izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda o ostvarenim rezultatima u okviru programa omogućila je povlačenje sredstava u iznosu od oko 400 miliona evra, 316,46 miliona specijalnih prava vučenja, pored sredstava koja su postala dostupna po okončanju drugog razmatranja, 316,53 miliona specijalnih prava vučenja, a koja nisu povučena.

S obzirom na akumuliranje znatnog iznosa rezervi, kreiranje fiskalnog prostora i održivo finansiranje platnog bilansa, aranžman će nastaviti da se tretira kao aranžman iz predostrožnosti, tj. bez namere da se sredstva koriste osim u slučaju platnobilansnih potreba zemlje.

Takav tretman započet je prilikom prethodne, druge revizije programa, što je bilo jednu reviziju ranije nego što se očekivalo prilikom odobrenja aranžmana.

Iz NBS podsećaju da je Odbor izvršnih direktora MMF-a 19. decembra 2022. odobrio Srbiji stendbaj aranžman od oko 2,4 milijarde evra, 1,89 milijardi specijalnih prava vučenja, odnosno 290 odsto kvote naše zemlje u ovoj međunarodnoj organizaciji, u trajanju od 24 meseca.

Aktuelni stendbaj aranžman predstavlja podršku za dalje sprovođenje strukturnih reformi, s fokusom na sektor energetike.

Dogovoreni ekonomski program ima za cilj očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, jačanje otpornosti privrede na energetsku krizu i podsticanje visokog, ekološkog, inkluzivnog i održivog rasta u srednjem roku sprovođenjem sveobuhvatnih strukturnih reformi.

Mali: Bord direktora MMF-a potvrdio treću reviziju aranžmana sa Srbijom

Izvršni odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu doneo je odluku o uspešnom završetku treće revizije stend-baj aranžmana sa Srbijom, a prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali naglasio je da je to još jedna potvrda da je ekonomija naše zemlje jaka i stabilna, a reforme koje sprovodimo ispravne.

Mali je naveo da je Srbija u prvom kvartalu ove godine, s rastom od 4,7 odsto BDP-a, bila najbrže rastuća ekonomija u Evropi, kao i da ispravnost naše ekonomske politike kontinuirano potvrđuju međunarodne finansijske institucije.

"Svi naši makroekonomski pokazatelji su dobri. Osim što rastemo najbrže u Evropi, javni dug nam je u potpunosti pod kontrolom, daleko ispod nivoa Mastrihta. Stopa nezaposlenosti nam je na rekordno niskom nivou od 9,4 odsto u prvom kvartalu ove godine, dok nam je zaposlenost rekordno visoka i iznosi 50,9 odsto. Takođe, strane direktne investicije su na rekordno visokom nivou", rekao je Mali, navedeno je u saopštenju.

Tanjug/Vladimir Šporčić

 

Dodao je i da se nastavlja poboljšanje kvaliteta života građana Srbije, kroz konstantna povećanja njihovih primanja, odnosno kroz rast plata, penzija i minimalne zarade.

"Idemo ka cilju da prosečna plata 2027. godine bude 1.400 evra, a prosečna penzija i minimalna zarada po 650 evra. Istovremeno, kroz program 'Skok u budućnost - Srbija 2027' realizovaćemo 323 projekta širom Srbije, u koje će biti uloženo 17,8 milijardi evra", kazao je ministar.

Prema njegovim rečima, pronašli smo svoje izvore rasta, a nastavljamo da vodimo odgovornu ekonomsku politiku.

Podsetio je da očekujemo dobijanje i investicionog rejtinga što će, kako je rekao,  za našu zemlju značiti bolje uslove finansiranja, dalji rast BDP-a, privlačenje novih investitora, otvaranje novih radnih mesta, veća primanja građana i dalje poboljšanje njihovog životnog standarda.
Iako je Srbiji nakon uspešne treće revizije stend-baj aranžmana na raspolaganju povlačenje novih 400 miliona evra, ova sredstva se neće koristiti, što je još jedan od pokazatelja stabilnosti srpskih finansija, dodaje se u saopštenju.

Komentari (0)

Biznis