Čadež: Regionalna saradnja doprinosi rastu privreda i političkoj stabilnosti Zapadnog Balkana
Komentari18/04/2024
-12:34
Jačanje regionalne saradnje i izgradnja zajedničkog tržišta svih šest ekonomija Zapadnog Balkana (ZB) mogu da doprinesu mnogo bržem rastu naših privreda i konkurentnosti naših kompanija, ali i političkoj stabilnosti i međusobnom poverenju u regionu, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.
On je u intervjuu za NIN govoreći o iskustvima Otvorenog Balkana (OB) i potrebi čvršćeg povezivanja u regionu, istakao da je jednako važno da nam Evropska unija što pre omogući potpuni pristup jedinstvenom tržištu, na principima slobodnog kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala, i fondovima koje sada ne koristimo, a našim kompanijama iste uslove i status kakav imaju kompanije koje posluju u Evropskoj uniji (EU), saopštila je PKS.
Napomenuo je da zahvaljujući inicijativi OB građani Srbije mogu da se zaposle i rade u sve tri zemlje članice kao domaći državljani i da naše kompanije na znatno većem tržištu mogu da pronađu radnike koji im nedostaju.
"Najvažnije od svega je da smo dokazali da je i na ovim prostorima moguće da sednemo za isti sto, dogovorimo se i sprovedemo ono što je u zajedničkom interesu", rekao je on.
Naglasio je da o benefitima ove inicijative najbolje govore podaci prema kojima su naš izvoz u Albaniju i albanski u Srbiju od 2019. povećani za skoro 70 odsto.
"Skraćeno je vreme zadržavanja na granicama. Danas se šleperi sa robom na srpsko-makedonskom graničnom prelazu Preševo–Tabanovce, najfrekventinijem u regionu, zadržavaju, u redovnim okolnostima, najviše do pola sata, a prolaze i za pet minuta i bez čekanja", rekao je on.
Dodao je da su uvozno-izvozne procedure i vreme za transport robe biljnog i životinjskog porekla unutar OB skraćeni i do 50 odsto, a troškovi uvoza i izvoza smanjeni i do 80 odsto.
Koliko nerešeni politički odnosi utiču na integracije?
Čadež je izneo uverenje da će politička rukovodstva ostalih ekonomija sa ZB prepoznajući benefite i za svoje ljude i kompanije, doneti odluku o pridruživanju OB.
Odgovarajući na pitanje koliko nerešeni politički odnosi na ovim prostorima utiču na sadašnjost i usporavaju regionalne, ali i šire evropske integracije, Čadež je rekao da smo nažalost "šampioni u tome".
"Da smo se umesto prošlošću bavili budućnošću, da smo ranije izgradili zajedničko regionalno tržište, ne bismo danas bili još na 40 odsto proseka razvijenosti EU", rekao je on.
Kada je reč o blokadi izvoza srpske robe na KiM ocenio je da zbog takvih mera Prištine trpe, ne samo srpski privrednici, već i kosovski, ali i ceo region.
"Koristimo svaku priliku da, samostalno i zajedno sa Privrednom komorom Kosova i ostalim članicama naše zajedničke zapadnobalkanske komore, ukažemo na probleme s kojima se privrednici zbog toga suočavaju", ukazao je on, uz ocenu da blokadom srpske robe, političari u Prištini kažnjavaju i svoje kompanije i svoje građane.
Prema njegovim rečima, zbog prištinskih mera kažnjene su i kompanije iz SAD i EU, iz zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova, koje u Srbiji proizvode 50 odsto robe prodate na kosovskom tržištu.
Komentari (0)