"To znači nestanak jedne ili druge strane": Mračni scenario za Bliski istok ukoliko trajni mir u Gazi ne bude postignut
Komentari17/01/2025
-15:05
Sporazum o oslobađanju talaca postignut, saopštio je kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua. Iz kabineta se dodaje da će se bezbednosni kabinet sastati kasnije danas da bi ratifikovao sporazum, pre nego što bude ponuđeno vladi da o tome odlučuje. Palestinski portal Al Mayadeen objavio je juče 11 tačaka sporazuma o prekidu vatre.
Prva faza sporazuma uključuje oslobađanje zarobljenika, kao i postepeno povlačenje izraelskih snaga i povratak raseljenih lica iz južne Gaze na razoren sever.
Dogovor u kojem su posredovali Egipat uključuje razmenu talaca i intenzivno slanje humanitarne pomoći.
Kako su obe strane i pregovaračke strane odobrile ovaj sporazum, trenutno se radi na finalizaciji svih procedura implementacije. Nakon toga, izraelska vlada će preduzeti neophodne interne procedure, a sporazum će biti primenjen u nedelju, 19. novembra. Tačno vreme sprovođenja sporazuma biće saopšteno kasnije.
Dok Palestinci na ulicama slave, rođaci izraelskih talaca su vesti prihvatili oprezno. Izrael će osloboditi 30 palestinskih zatvorenika za svakog civila i 50 za svaku ženu vojnika.
Istraživač Studija bezbednosti Nikola Vujinović pesimističan je po pitanju budućnosti ovog sporazuma i misli da će i Bliski Istok, i Ukrajina, kao i svi ostali sukobi koji se generišu u svetu, morati da se završe jednom ogromnom međunarodnom konferencijom, nalik Berlinskom kongresu ili konferenciji na Jalti.
"To zaista jeste začarani krug od početka. Već 80 godina to je jedan začarani krug koji može da se razreši na dva načina. Prvi je način Aleksandra Velikog i presecanje Gordijevog čvora. Dakle, nema više problema. To znači nestanak jedne ili druge strane. A sa druge strane je rešenje kome se ja nadam, a to je da sednemo za sto i da otvoreno pričamo koji su uslovi da može da postoji mir. Dakle, da li mogu da postoje dve države? Ako ne mogu, da li može da bude neka federacija? Ako ne može, da li možemo da napravimo neki zid pa da se više ne gledamo? Dakle, u svakom slučaju, mir je uvek bolje rešenje nego rat", sumirao analitičar naizgled nerešivu situaciju na Bliskom istoku za Euronews Srbija.
Vujinović smatra da ovaj sporazum suštinski odgovara samo građanima i u Izraelu i u Palestini, dok elite nisu baš previše zadovoljne.
"Jer da su htele, ne bi godinu dana pregovarale o tome. Očigledno, elite u Izraelu smatraju da su sada u prednosti. Dakle, nakon propasti režima Bašara al Asada, nakon epohalnog uništenja Hezbolaha u Južnom Libanu, nakon povlačenja Irana iz Sirije, oni smatraju da su sada u prednosti. Oni imaju punu podršku Bajdena i Trampa, imaju bezpogovornu podršku zapadnog sveta. Oni smatraju da su u prednosti i da treba ovo dovesti do kraja. A kraj je potpuno uništenje Gaze kao nekog entiteta", objašnjava Vujinović motivaciju izraelskog državnog vrha.
On napominje da je sa drzge strane poginuo ogroman broj civila u Gazi, što je uticalo na podršku Hamasu među građanima.
"Roditelji, braća, sestre, desetine hiljada poginulih sigurno ne podržavaju kao što su nekada podržavali Hamas. I to ima sve uticaja na elite da pokušaju da nađu nov način kako će da steknu to poverenje. Meni se čini da postoji volja kod elita da dođe do mira, to bi se već odavno završilo", rekao je naš sagovornik.
Sporazum je naišao na oštro protivljenje i pretnje izlaskom iz vlade ekstremnih desničara ministra finansija Bezalela Smotriča i ministra nacionalne bezbednosti Itamara Ben-Gvira. Smotrič je danas postigao je dogovor sa premijerom Netanjahuom, na zahtev da se izraelska vojska vrati u borbu protiv Hamasa u Gazi nakon privremenog prekida vatre, javljaju izraelski mediji.
Vujinović smatra da će se, ako Ben-Gvir uspe u svojoj uceni Netanjahua, neprijateljstva nastaviti čim se obave prve razmene talaca.
"Benjamin Netanjahu, koji je na staklenim nogama već godinama usled onih ustavnih promena i pokušaja da, malo smanji demokratski potencijal svoje države, da je to tako nazovem, nemojte me pogrešno razumeti. Sa druge strane, ako Ben-Gvirova ucena ne uspe i Benjamin Netanjahu zaista pokaže spremnost ka nekom dostizanju mira, vlada će da padne i destabilizuje unutrašnji politički sistem u Izraelu, što paradoksalno, ja verujem, može da dovede do nekog smanjenja neprijateljstva", procenjuje analitičar, dodajući da bi se u tom slučaju Izraelci verovatno više fokusirali na unutrašnja politička pitanja.
Na pitanje da li Netanjahu ima podršku naroda posle svega što je uradio u Gazi, Vujinović odgovara da ima, mada je pitanje da li je to podrška njemu lično ili državi.
"Dakle, da li na mestu premijera da se nalazi neko drugi i neko drugo ime i prezime, da li bi bilo drugačije? Ja mislim da ne bi. Izraelski građani su veoma svesni potrebe za borbom za opstanak i onda će oni zaista davati tu podršku. Sama činjenica da postoje neki drugačiji glasovi je veliko iznenađenje posle mnogo, mnogo decenija različitih iskustava, ali to je i razumljivo, jer to su pre svega ljudi čiji su najbliži i dalje taoci Hamasa", rekao je Vujinović.
Što se tiče uloge novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa u postizanju dogovora, Vujinović smatra da je on učestvovao u procesu, ali da njegova moć nije bila toliko velika. On napominje da odlazeća administracija nije bila naročito uspešna u svojim pokušajima da nateraju Izrael da sedne za sto sa Hamasom, ali da, po njemu, ako vlada Izraela prihvati sporazum, to morati da se pripiše administraciji Džozefa Bajdena jer se desio za vreme njegovog mandata.
"Ja mislim da je bar taj deo tima izabranog predsednika Trumpa, o kojem se priča da su bili u Kataru tokom pregovora, uticao na obe strane, jer pazite, jedna stvar bi bila da je to odlazeća administracija, pa onda strane mogu da razmišljaju 'okej, videćemo kad dođe nova, pa šta da se radi', ali ako već imate novu koja je došla, vi onda morate da igrate da naredne četiri godine morate da se obavežete na neke stvari", navodi Vujinović.
Ceo veoma ospežan razgovor sa Nikolom Vujinovićem možete pogledati u videu na početku teksta.
Komentari (0)