Planeta

Zapanjujuće svedočenje o kovidu: Curenje iz laboratorije više nije samo "teorija zavere"

Komentari

Autor: The Telegraph, Wall Street Journal

28/12/2024

-

11:22

Zapanjujuće svedočenje o kovidu: Curenje iz laboratorije više nije samo "teorija zavere"
Vuhan - Copyright AP/Chinatopix via AP

veličina teksta

Aa Aa

Američki FBI je pronašao dokaze koji upućuju na to da je pandemija kovida-19 bila uzrokovana curenjem iz laboratorije, ali mu nije bilo dozvoljeno da o informiše predsednika, tvrde američki mediji.

Džejson Banan, doktor mikrobiologije i bivši viši naučnik u FBI-u, posvetio je više od godinu dana svog života otkrivanju porekla ovog virusa, ali uprkos tome što je jedina američka obaveštajna agencija zaključila da je verovatno došlo do curenja iz laboratorije, FBI i Banan su odbijeni sa brifinga Nacionalnog obaveštajnog saveta sa Džozefom Bajdenom, prenosi britanski The Telegraph.

Kako piše u ekspozeu Wall Street Journal-a Bajden je u maju 2021. naredio hitnu istragu američkih obaveštajnih agencija i nacionalnih laboratorija kako bi se utvrdilo da li je virus prenet sa životinje na čoveka, ili je "pobegao" iz kineske laboratorije.

Jedna od najpopularnijih teorija u to vreme bila je da je virus prešao na ljude sa šišmiša na "mokroj pijaci“ u Vuhanu, gde se prvi put pojavio 2019.

profimedia

 

Nacionalni obaveštajni savet (NIC), telo viših obaveštajnih službenika koji je organizovao reviziju, zaključio je sa "niskim poverenjem“ da je kovid-19 prenet sa životinje na čoveka, zajedno sa četiri obaveštajne agencije.

Ovo su zatim, u svgustu 2021. Bajdenu i njegovim glavnim pomoćnicima predstavili Avril Hejns, direktorka Nacionalne obaveštajne službe (DNI), i dva njena viša analitičara.

FBI ne samo da je zaključio da je curenje iz laboratorije verovatno, već i da je imao "umereno poverenje“ u svoju procenu, više od bilo koje druge agencije, i očekivao je da će ovaj zaključak izneti Beloj kući, ali nijedan zvaničnik iz te agencije navodno nije pozvan da to uradi.

"Budući da smo jedina agencija koja je procenila da je laboratorijsko poreklo verovatnije, i agencija koja je izrazila najviši nivo poverenja u svoju analizu izvora pandemije, očekivali smo da će od FBI biti zatraženo da prisustvuje brifingu. Iznenađuje me što Bela kuća nije pitala", rekao je u svom prvom intervjuu Banan, za WSJ. 

Tanjug/AP/Charlie Neibergall

 

Portparolka kancelarije DNI rekla je za ovaj list da su različita gledišta među obaveštajnom zajednicom bila prilično zastupljena i da nije standardna praksa pozivati predstavnike pojedinih agencija na brifinge za predsednika.

Rad Kancelarije DNI-a i NIC-a na poreklu kovida-19 "usaglašen je sa svim analitičkim standardima obaveštajne zajednice, uključujući objektivnost“, rekla je portparolka.

Banan, koji se pridružio FBI-u u sklopu napora da se ojača ekspertiza sa biološkim oružjem, toksinima i biološkom ratu nakon napada 11. septembra, od tada je penzionisan, ali poziva da se ponovo procene dokazi koji podržavaju teoriju o curenju iz laboratorije.

"Ono što nije smatrano bitnim od strane obaveštajne zajednice mora da se preispita“, rekao je on.

Zaključak iz revizije objavljene u avgustu 2021. bio je da bi bilo teško potvrditi poreklo bez saradnje Kine.

profimedia

 

Jedina saradnja Kine do sada je bio zajednički izveštaj sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) iz 2021. godine u kojem se navodi da je virus najverovatnije prešao sa slepih miševa na ljude preko druge životinje.

Šiljati protein kao veza sa Vuhanom

Međutim, drugi američki zvaničnici takođe sumnjaju da je kovid možda procurio sa Instituta za virusologiju u Vuhanu gde su radili naučnici, koji su genetski modifikovali koronaviruse, prema dokumentima američke vlade sa kojih je skinuta oznaka tajnosti.

Tri naučnika iz Nacionalnog centra za medicinsku obaveštajnu delatnost, deo Pentagonove Odbrambene obaveštajne agencije (DIA), sproveli su naučnu studiju koja je zaključila da je kovid-19 izmanipulisan u laboratoriji u "rizičnom istraživačkom naporu".

John Hardam, Robert Katlip i Žan Pol Šretijen sproveli su genomsku analizu koja je zaključila da je segment "šiljatog proteina“ koji omogućava virusu da uđe u ljudske ćelije konstruisan korišćenjem tehnika razvijenih u laboratoriji u Vuhanu, koje su opisane u kineskom naučnom radu iz 2008.

Međutim, ova pozicija je u suprotnosti sa stavom DIA.

Više od tri godine nakon što je revizija objavljena, debata o poreklu kovida i dalje je veoma politizovana i nastavlja se među američkim agencijama i raznim odeljenjima, kao i u Kongresu gde se dovode svedoci da daju iskaze.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet