Ponovo otvoreno pitanje porekla kovida: Američki izveštaj izazvao brojne polemike, Peking odbacuje optužbe
Komentari07/12/2024
-17:47
Američki zakonodavci su prošle nedelje završili dvogodišnju istragu o izbijanju kovida 19 koji je usmrtio preko milion Amerikanaca, potvrđujući teoriju da je virus verovatno procurio iz kineske laboratorije.
Izveštaj od 520 strana Kongresnog podkomiteta pod kontrolom republikanaca za ispitivanje pandemije koronavirusa razmatrao je reakciju na federalnom i državnom nivou, kao i poreklo pandemije i napore u vakcinaciji.
"Ovaj rad pomoći će SAD i svetu da predvide sledeću pandemiju, pripreme se za sledeću pandemiju, zaštite se od sledeće pandemije i, nadamo se, spreče sledeću pandemiju", rekao je predsedavajući panela Brad Venstrup u pismu Kongresu.
Odakle potiče kovid?
Američke federalne agencije, SZO i naučnici širom sveta došli su do različitih zaključaka o najverovatnijem poreklu kovida 19 i nije postignut konsenzus.
Većina veruje da je virus prešao sa životinja na ljude u Kini, ali je američka obaveštajna analiza prošle godine rekla da virus može biti produkt genetskog inženjeringa i da je "pobegao" iz laboratorije za virusologiju u kineskom gradu Vuhanu, gde su registrovani prvi ljudski slučajevi.
Kongresni panel je bio uveren u teoriju o curenju iz laboratorije nakon što je održao 25 sastanaka, izvršio više od 30 transkribovanih intervjua i pregledao više od milion stranica dokumenata.
Istraga je uključivala dva dana intervjua iza zatvorenih vrata sa Antonijom Faučijem, vladinim naučnikom koji je postao najpouzdaniji stručnjak nacije u haotičnim prvim danima izbijanja virusa 2020. godine.
Faučijevi sukobi sa bivšim i novoizabranim predsednikom Donaldom Trampom oko reakcije na pandemiju izazvali su bes desnice, a on sada živi pod zaštitom zbog pretnji smrću njegovoj porodici.
Republikanci naime optužuju 83. godišnjeg imunologa da je pomogao u izazivanju najgore pandemije u veku, odobravanjem sredstava koja su prosleđena kineskim naučnicima, a koje optužuju za nastanak koronavirusa SARS-CoV-2 koji je uzrokovao kovid 19.
Među ključnim zaključcima, izveštaj je naveo da je američki Nacionalni institut za zdravlje zaista finansirao sporno "istraživanje funkcija", odnosno "unapređivanje" virusa s ciljem da se pronađu načini za borbu protiv njih u Vuhanskoj laboratoriji za virusologiju.
Fauči je ljutito negirao da je prikrivao poreklo kovida 19 pred panelom u junu, tvrdeći da bi bilo "molekularno nemoguće" da se virusi koji se studiraju u laboratoriji pretvore u virus koji je izazvao pandemiju.
Međutim, izveštaj panela jeste naveo da je SARS-CoV-2 "verovatno nastao kao rezultat laboratorijske ili slične nesreće".
Reakcija iz Pekinga
Peking se u utorak oštro usprotivio izveštaju rekavši da on nema "kredibilitet" i optuživši SAD da koriste izbijanje pandemije za "političku manipulaciju".
"Autoritativni naučni zaključak do kojeg je došao zajednički ekspertski tim Kine i SZO jeste da je curenje iz laboratorije izuzetno malo verovatno", izjavio je portparol Ministarstva spoljnih poslova Lin Đian na redovnoj konferenciji za novinare.
"U odsustvu bilo kakvih suštinskih dokaza, takozvani američki izveštaj je osmislio vođstvo zaključaka, okevetao Kinu i plasirao lažne dokaze", rekao je.
Istraga je takođe pokazala da je lockdown "više škodio nego koristio" i da su mere nošenja maski bile "neefikasne u kontroli širenja kovida 19", što je u suprotnosti s drugim istraživanjima koja pokazuju da nošenje maski u javnosti smanjuje stope prenosa.
Smernice o socijalnoj distanci takođe su bile pod kritikama, iako su restrikcije putovanja ocenjene kao potez koji je spasio živote.
Istražitelji su takođe utvrdili da je Trampova operacija Warp Speed – javno finansirani projekat za razvoj vakcina protiv kovida, bila "ogroman uspeh", ali da će zatvaranje škola imati "dugotrajan uticaj" na decu u SAD-u.
Komentari (0)