Planeta

Težak udarac za Rusiju: Ruski analitičari upozoravaju na najgori scenario u Siriji, jedna oblast ne sme da padne

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Reuters

07/12/2024

-

22:40

Težak udarac za Rusiju: Ruski analitičari upozoravaju na najgori scenario u Siriji, jedna oblast ne sme da padne
Težak udarac za Rusiju: Ruski analitičari upozoravaju na najgori scenario u Siriji, jedna oblast ne sme da padne - Copyright EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

veličina teksta

Aa Aa

Dve strateški važne ruske vojne baze u Siriji, pomorska u Tartusu i vazdušna pod nazivom "Hmejmim" su pod pretnjom džihadista predvođenih Hajat Tahrir al Šamom (HTS), nakon iznenadne i munjevite ofanzive. Sirijska vojska je do sada pružala samo sporadičan otpor i izgubila, prvo drugi najveći grad Alep, pa zatim i niz drugih važnih gradova poput Hame, Deir Ezora, a prema najnovijim izveštajima i Palmire.

Islamisti tvrde da se već približavaju Damasku, a prema izveštajima sa ratišta bitka se već vodi u predgrađima ključnog grada Homsa na raskršću puteva, koji nije pao pod naletima Al Kaide i Islamske države, ali je sada na ivici da bude osvojen od strane njihove najnovije verzije HTS-a. Tako bi bio presečen put između Damaska i priobalne provincije Latakije u kojoj su ruske baze i koja je najlojalnija predsedniku Bašaru al Asadu, jer tamo žive alaviti, pripadnici njegove sekte.

Samo rusko prisustvo na Bliskom istoku je ugroženo ovim napredovanjem, upozoravaju ruski vojni analitičari i ratni blogeri koji prate sukob u Ukrajini.

S obzirom da su ruski vojni resursi uglavnom vezani u Ukrajini, gde se Moskvi žuri da zauzme više teritorije pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp dođe na vlast u SAD u januaru, sposobnost Rusije da utiče na situaciju na terenu u Siriji je daleko ograničenija nego 2015. navodi Reuters.

Podsetimo, 2015. je Rusija u Siriju poslala plaćenike iz grupe "Vagner", koji su zajedno sa libanskim Hezbolahom i jedinicama iranske Revolucionarne garde predstavljali ozbiljnu pomoć sirijskim snagama na kopnu i bili su ključni u ponovnom oslobađanju Palmire od salafista Islamske države. Tada je Rusija, kao i sada, vršila veliki broj vazdušnih udara, ali nije imala toliko modernih aviona, kao što je MiG-31, niti je koristila precizne navođene bombe FAB teške od 250 do čak 3.000 kg, kojima redovno bombarduje ukrajinske položaje.

Naizgled dosta jače vazduhoplovstvo nego 2015. nije moglo obuzda munjeviti napredak džihadista, pa neki ruski vojni blogeri smatraju da su "Hmejmim" i luka u Tartusu sada u neposrednoj opasnosti, što bi imalo ogroman uticaj na rusku projekciju moći ne samo na Bliskom istoku, već i u Africi. Naime, baza u Tartusu je jedino rusko sredozemno pristanište za popravku brodova i dopunu zaliha i goriva, a Moskva je koristila Siriju kao polaznu tačku za letove plaćenika u Afriku i iz nje.

AP/French Military

 

"Oslanjanje samo na sirijsku vojsku bio je izgubljen slučaj"

Uticajni ruski ratni bloger "Ribar“ sa više od 1,3 miliona pratilaca na Telegramu, koji je blizak ruskom Ministarstvu odbrane, naveo je da se moskovske snage suočavaju sa ozbiljnom pretnjom.

"Zapravo moramo da shvatimo da se pobunjenici neće zaustaviti. Pokušaće da predstavnicima Ruske Federacije (u Siriji) nanesu maksimalan poraz i maksimalnu reputacionu i fizičku štetu, a posebno da unište naše vojne baze“, upozorio je Ribar.

Oslanjanje samo na sirijsku vojsku bio je "izgubljen slučaj", dodao je on, rekavši da će ona nastaviti da se povlači osim ako je ne podrže rusko vazduhoplovstvo i specijalisti. Inače, juče je ruska ambasada u Damasku savetovala ruskim državljanima da napuste Siriju.

"Ribar", koji je i sam bio u Siriji i dobro poznaje situaciju na terenu, davao je poprilično pesimistične prognoze od starta ofanzive, koje su do sada bile izuzetno tačne. Primera radi, među prvima je najavio pad Alepa i Hame, dok su mediji u Damsku i dalje pričali o kontraofanzivi, jakim odbrambenim linijama, pojačanju i stabilizaciji situacije.

Tanjug/AP

 

U današnjem izveštaju naveo je da HTS nastavlja da proširuje svoju zonu kontrole u ​​provincijama Hama i Homs.

"Sve više i više potvrda stiže o tome da su teroristi zauzeli naselje Salamija, kao i Iz ad-Din i nekoliko sela zapadno od Ar-Rastana i Telbiseha. Istovremeno, bilo je izveštaja o borbama unutar grada Homsa. Prema pisanju antivladinih medija, militantima su se supritstavile jedinice Hezbolaha iz odreda Ar-Radvan, koje su prethodno prebačene iz Libana", piše na analitičar na drugom Telegram kanalu posvećenom Siriji.

Navodi se i da nema izveštaja o sličnom otporu same sirijske vojske, dok isti oni sirijski izvori koji su izveštavali o potiskivanju džihadista iz Alepa, Hame i Dare, sada govore o žestokoj kontraofanzivi sirijske armije.

"Takvi izveštaji dovode do tragedija: na primer, stanovnici hrišćanske Mharde su bili oduševljeni izjavama pro-Asadovih kanala da nema pretnje i nisu se evakuisali. A ujutro ih je dočekala činjenica da su militanti HTS-a ušli u selo", piše "Ribar".

Ruske vazduhoplovne snage pomažu sirijskim snagama da pokrenu sopstvene vazdušne napade na pobunjenike, a Kremlj je rekao da i dalje podržava Asada i analizira situaciju da vidi koja je pomoć potrebna za stabilizaciju situacije.

"Glavni zadatak ruskih snaga u Siriji da spreče ulazak neprijatelja u Latakiju"

Međutim, ruski ratni bloger "Fighterbomber“, koji ima preko 500.000 pratilaca na Telegramu, rekao je da su ruske snage u Siriji izložene i da bi gubitak vazdušne baze "Hmejmim" značio gubitak sposobnosti za izvođenje vazdušnih udara za koje je rekao da su 75 odsto mogućnosti Moskve tamo.

"Aerodrom Hmejmim nije višespratni industrijski projekat sa podrumima. To je polje sa laganim montažnim zgradama na vrhu, koje će prestati da funkcionišu čim neprijatelj dođe u domet artiljerije ili dronova. Situacija sa pomorskom bazom u Tartusu je otprilike ista. Naravno, može se braniti i držati dosta dugo ako ima ko i šta da radi, ali ili neće moći da funkcioniše, ili makar na veoma ograničen način“, rekao je on.

Tanjug/AP

 

Upozorio je i da potpuna evakuacija sve ruske vojne opreme neće biti moguća ako to postane neophodno.

"Zbog toga je glavni zadatak naših snaga u Siriji da spreče ulazak neprijatelja u Latakiju, čak i ako moramo privremeno da se odreknemo ostatka teritorije", piše bloger.

"Sirija će verovatno podeliti sudbinu Avganistana i Libije"

Vojni analitičar sa Krima Boris Rožin, čiji se Telegram kanal zove "Colonel Cassad", po liku iz naučnofantastičnog romana "Hiperion", smatra da se situacija u Siriji i dalje razvija "po najnegativnijem scenariju".

"Asadova vlada i dalje gubi teritoriju bez značajnijeg otpora, vojska je u poluraspadnutom stanju. Organizovani otpor pojedinih jedinica ne menja ukupnu sumornu sliku. Vrlo je verovatno da će Sirija u svom trenutnom obliku uskoro prestati da postoji i biće direktno ili indirektno podeljena, a njena teritorija će ponoviti sudbinu Avganistana i Libije", navodi Rožin.

Verovatan gubitak Homsa može značajno da ubrza procese raspada državnog aparata i preostale državne logistike, upozorava on.

"Istovremeno, Rusija rizikuje da izgubi svoje baze u Latakiji, što će uticati kako na pozicije Ruske Federacije na Bliskom istoku, tako i na operacije u Africi, koje su se, između ostalog, oslanjale na Hmejmim, a Iran je zapravo na pragu gubitka svog kopnenog koridora (Iran, Irak, Sirija, Liban), što je bilo glavno dostignuće Irana u sirijskom ratu. Sve ovo će ozbiljno promeniti odnos snaga na Bliskom istoku", procenjuje analitičar.

Komentari (0)

Svet