Ko je vojnik uhapšen zbog curenja podataka Pentagona: Tajni fajlovi u tinejdžerskoj prepisci o igricama, bogu i oružju
Komentari13/04/2023
-22:28
FBI je večeras uhapsio osumnjičenog za curenje tajnih dokumenata Pentagona, a Pentagon tvrdi da je curenje poverljivih informacija bio "nameran, krivični akt".
Uhapšen je Džek Tešeira (21) zaposleni gardista ratnog vazduhoplovstva SAD zbog krađe poverljivih podataka SAD, preneo je Rojters. On će se, kako navodi CNN, sutra pojaviti pred sudom u Bostonu.
Američki generalni tužilac Merik Garland rekao je da je FBI stavio lisice Tešeiri u vezi sa "istragom o nedozvoljenom oduzimanju, zadržavanju i slanju poverljivih informacija o nacionalnoj odbrani". On je dodao da će Tešeira ostati u pritvoru, a onda će biti izveden pred savezni sud u Bostonu. FBI je naveo da su njihovi agenti izveli hapšenje i da nastavljaju sa istragom u njegovom domu u Nort Dajtonu u državi Masačusets.
Tešeira je, kako je objavilo američko vazduhoplovstvo, vojni avijatičar u Nacionalnoj gardi Masačusetsa, koji se pridružio službi u septembru 2019. Njegov zadatak su sajber transportni sistemi odnosno da "ogromna, globalna komunikaciona mreža" usluga ispravno funkcioniše.
Čin avijatičara 1. klase je treći čin koji je stekao. Prema njegovom dosijeu, Tešeira je dobio jednu medalju za dostignuća u vazduhoplovstvu, što je relativno standardna medalja za vazduhoplove tog uzrasta i ranga, sapoštilo je vazduholovstvo SAD.
Kako je došlo do "curenja podataka"
Tešeira je vodio grupu za online igranje u kojoj je bilo 20 do 30 mlađih muškaraca. U pitanju je, kako je naveo Vašington post, grupa koju je ujedinila ljubav prema oružju, vojnoj opremi i Bogu 2020. pa je tokom pandemije, kreirala zajednički kanal na Discordu, online platformi popularnoj među gejmerima.
Oni su u grupi delili rasističke memove i razgovarali o igrama i oružju. U toj grupi na Discordu su, pored gomile memova i rasprava o igrama, Tešeira je objavio i tajne dokumente SAD-a.
Stotine stranica dokumenata u tinejdžerskoj grupi
Sve je počelo još pre nekoliko meseci, kad je jedan od korisnika učitao stotine stranica dokumenata u zajedničku grupu.
Njujork tajms je razgovarao s članovima te grupe, koja se zove Thug Shaker Central. Jedan od članova rekao je da O.G.-a, kako su nazvali osobu koja je objavila dokumente, poznaje tri godine. Drugi je rekao da je O.G. imao pristup tajnim dokumentima zbog svog posla.
Digitalni dokazi, kako je utvrdio Njujork tajms, od O.G.-a vodili su do Tešeire Detalji interijera njegove kuće objavljeni na društvenim mrežama na porodičnim fotografijama takođe su odgovarali detaljima na marginama nekih fotografija procurelih tajnih dokumenata, utvrdio je Njujork tajms.
Kao aktivni vojnik osumnjičeni je mogao imati pristup nekim dokumentima. Zvaničnici unutar američke vlade sa sigurnosnom proverom često primaju takve dokumente svakodnevnom e-poštom, rekao je jedan od njih za Njujork tajms, a ti e-mailovi bi zatim mogli biti automatski prosleđeni drugim ljudima.
Nisu ni shvatali važnost dokumenata
Članovi Thug Shaker Centrala koji su govorili za Njujork tajms rekli su da su dokumenti o kojima su razgovarali na internetu trebali biti isključivo informativni.
Dokumenti su, rekli su, tek počeli da privlače širu pažnju kada je jedan od tinejdžera iz grupe uzeo nekoliko desetaka njih i postavio ih na javni interneti forum. Odatle su ih preuzeli kanali Telegrama na ruskom jeziku, a zatim Njujork tajms, koji je prvi izvestio o njima.
Osoba zbog koje su dokumenti procureli, rekli su, nije o tome javno pričala, a tajni dokumenti nikada nije trebalo da napuste njihov mali kutak interneta.
"Ovaj tip je bio hrišćanin, protiv rata, samo je hteo da obavesti neke od svojih prijatelja o tome šta se događa. Imamo neke ljude u grupi koji su u Ukrajini. Volimo borbene igre, volimo ratne igre", rekao je jedan od prijatelja te osobe iz zajednice, 17-godišnji maturant.
Sličnu priču kakvu je objavio Njujork tajms objavio je i Vašington post. I oni su razgovarali s mladićem iz grupe.
"On je pametna osoba. Znao je šta radi kada je objavio ove dokumente, naravno. Dokumenti nisu slučajno procureli", kazao je član grupe.
Navodi da su se objavljeni dokumenti bavili nizom osetljivih tema, poput boravišta i kretanja visokih političkih zvaničnika, taktičkih informacija o vojnim snagama, geopolitičkih analiza i nastojanja stranih vlada da se upliću u izbore.
Vašington post je imao pristup videu na kojem se vidi muškarac, a član kanala je potvrdio da se radi o O.G.-u. Muškarac na navedenom snimku stoji u streljani, nosi zaštitne naočare i drži pušku. Viče niz rasnih i antisemitskih uvreda u kameru, a zatim ispaljuje nekoliko metaka u metu.
"Bio sam jedan od retkih ljudi koji su mogli shvatiti da su ti (dokumenti) legitimni. Osećao sam se kao da sam na vrhu Mont Everesta. Osećao sam se kao da sam donekle iznad svih ostalih i da... Znao sam stvari koje oni nisu", poručio je član grupe.
O.G. je bio neprikosnoveni lider. Član ga je opisao kao "strogog". Tvrdi da je očekivao od ostalih da pažljivo pročitaju poverljive informacije koje je podelio i onda bi se naljutio kad bi njihova pažnja bila slabija. Ostale članove kanala su više zanimali snimci s Jutjuba o borbenoj opremi. Naglašava kako je O.G. zapretio da im više neće slati dokumente.
Objavio je detaljne karte stanja u Ukrajini
O.G. je potom promenio taktiku. Umesto da provodi vreme prekucavajući dokumenta, fotografisao je originalne dokumente i objavljivao fotografije. Dokumenti su sadržavali detaljne karte stanja na bojnom polju u Ukrajini i visoko poverljive satelitske snimke posledica ruskih raketnih napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, navodi Vašington post.
Deo dokumenata je skicirao potencijalnu putanju severnokorejskih balističkih nuklearnih projektila koji bi mogli pogoditi Sjedinjene Države.
O.G. je delio nekoliko dokumenata nedeljno, počevši od kraja prošle godine. Iako je slanje fotografija na kanal ubrzalo proces, izložilo je O.G.-a većem riziku, navodi Vašington post.
U pozadini nekih fotografija mogli su videti predmete i nameštaj, tragove koji su se kasnije pokazati korisnima za federalne istražitelje.
"Da imate poverljive dokumente, hteli biste se barem malo hvalisati. Želite nas informisati, ali i malo se praviti važni", rekao je član grupe.
Prošle nedelje na internetu su se pojavili poverljivi podaci Pentagona o saveznicima i protivnicima, za koje su analitičari ocenili da je najveća obaveštajna krađa podataka još otkako je Vikiliks objavio više od 700.000 dokumenata, video snimaka i diplomatskih depeša.
U dokumentima se navodilo, između ostalog, da su SAD špijunirale, osim protivnika, i saveznike, da je špijuniran i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, da je izraelski Mosad bio uz demonstrante koji se protive vladinoj reformi pravosuđa.
Komentari (0)