Dva iranska broda su velika misterija za obaveštajce SAD, veruje se da idu ka Venecueli i da prevoze rakete
Komentari12/06/2021
-11:47
Dva iranska broda već nedeljama brinu administraciju Sjedinjenih Američkih Država. Veruje se da nose oružje, a da stvar bude još gora, niko ne zna njihovo konačno odredište.
Državna televizija Irana je sinoć izvestila o tome da su dva broda porinuta u Atlantski okean, ali ni oni nisu ništa rekli o destinaciji ka kojoj su se zaputili.
Za sada je najpopularnija teorija da brodovi idu ka Venecueli, pa su iz kabineta predsednika SAD Džoa Bajdena apelovali na ovu zemlju i na Kubu da ne dozvole brodovima da priđu njihovoj obali, uz dodatak da će SAD preduzeti "sve odgovarajuće mere".
Naime, Bajdenova administracija veruje da brodovi prevoze oružje do Karakasa, jer Iran odražava jake veze sa predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom.
Dok Bajdenov kabinet pokušava da svali krivicu za potencijalni problem na svoje prethodnike i zariče se da će "diplomatijom pokušati da reše stvari", iranski brodovi napreduju na svom putovanju.
Za samo dve nedelje, prešli su put od Persijskog zaliva, preko istočne obale Afrike i Rta dobre nade, sve do Atlanskog okeana. Veći brod "Makran", koji je ranije korišćen kao tanker za naftu, u pratnji je manjeg broda po imenu "Sahand".
U sredu ujutru, brodovi su prešli više od pola zacrtane rute od Irana do Venecuele, a ovo je prvi put da je iranska mornarica prešla toliki put preko Atlantika.
"Dogovor napravljen za vreme Trampa"
Zvaničnik iz Bajdenovog kabineta rekao je da brodovi prevoze oružje do Karakasa, da bi ispunili dogovor koji su Iran i Venecuela napravili prošle godine, dok je Donald Tramp još uvek bio predsednik.
Nema objašnjenja koje bi oružje tačno moglo da bude u pitanju, ali je prošle godine bilo nekih navoda o tome kako Venecuela kupuje rakete od Irana, uključujući i one dalekometne.
Obaveštajne službe, sa druge strane, imaju dokaze da je jedan od brodova, "Makran", u stvari nosač koji bi trebalo da Venecueli isporuči posebne brze vojne čamce.
Satelitski snimak od početka maja prikazuje sedam manjih plovila na "Makranu", ali nejasno je da li su čamci i dalje bili tu kada je "Makran" isplovio.
"Isporuka ovog oružja bila bi provokacija, i razumeli bismo to kao pretnju našim partnerima na severnoj hemisferi. Morali bismo da preduzmemo odgovarajuće mere kako bismo, zajedno sa partnerima, sprečili prevoz ovog oružja", rekao je za Politiko izvor iz vlasti SAD.
Iz Bele Kuće vrše pritisak na Karakas i Havanu da ne dopuste plovilima pristanak u njihovim zemljama, ali i na vlade drugih zemalja, rekli su neimenovani upućeni izvori.
Upozorenje Venecueli
Karakas, sa druge strane, pokušava da se oslobodi sankcija koje su im nametnule SAD za vreme Donalda Trampa.
Diplomatskim kanalima, SAD su objasnile Venecueli da bi dozvola za pristanak iranskih plovila u njihovu luku bila prepreka za ukidanje sankcija.
Još uvek nije jasno da li SAD smatraju da ova plovila predstavljaju pretnju i po njih, ali ukoliko se Venecuela ogluši na upozorenja Vašingtona, to bi značilo učvršćivanje odnosa Venecuela i Irana, država kojima su SAD nametnule sankcije.
Sam prelazak preko Atlantika bio bi veliki korak za iransku mornaricu, jer bi to demonstriralo njihove sposobnosti i potencijalno olakšalo njihov pristup Zapadnoj hemisferi.
Iz Bajdenovog kabineta uporno tvrde da je Trampova administracija kriva za ovaj problem.
Naime, Donald Tramp nije želeo da prizna Madurovu legitimnost na mestu predsednika Venecuele, tvrdeći, praktično, da je pokrao izbore.
Kada je Iran u pitanju, Tramp je odlučio da se SAD povuku iz nuklearnog sporazuma sa ovom zemljom, i ujedno uveo nove ekonomske sankcije Teheranu.
Zbog međunarodnih zakona, SAD su bespomoćne
Ko god da je "krivac", Sjedinjene Američke Države ne mogu ništa da urade povodom ovih plovila koja su ih toliko zabrinula.
Bilo kakvo direktno mešanje u njihov zacrtan put bilo bi kršenje onoga što čini suštinu međunarodnih zakona i poretka - suverenosti države, prenosi "Foreign Policy".
Međunarodni zakoni koji se tiču mora, bilo da su običajni ili konvencionalni, garantuju mornaricama i drugim plovilima koja pripadaju državnim organima imunitet suverenosti.
U vremenima mira, suvereni imunitet praktično štiti države od inostranih jurisdikcija.
Izuzeci mogu da se naprave samo u slučaju oružja masovnog uništenja, lažnih država i sličnog. Međutim, ovi izuzeci se nikada do sada nisu desili.
Konvencija Ujedinjenih Nacija o Zakonu o moru definiše mornarice kao plovila koja "pripadaju oružanim snagama" i pod zvaničnom su komandom vojske.
Nije ovo jedini zakon koji se bavi plovilima, naravno, ali sve sve svodi na isto - s obzirom na to da nije proglašeno ratno stanje, važe propisi koji kažu da mornarice nikada ne mogu biti pod jurisdikcijom neke strane zemlje.
Komentari (0)