Diplomatija u "vrućoj" zoni: Izraelsko bombardovanje Sirije poruka za Tursku, sprema li se nova kriza?
Komentari03/04/2025
-15:35

U trenutku kada, prema navodima dobro obaveštenih izvora, Turska planira da prenese i postavi raketne sisteme S-400 u Siriju, Izrael je sinoć izveo seriju vazdušnih napada na sirijsku teritoriju.
Ciljevi su uključivali vojni aerodrom u Hami, vazduhoplovnu bazu T4 u Homsu, kao i okrug Barza u Damansku, gde se nalazi centar za naučna istraživanja, izvestila je državna novinska agencija SANA. Prema informacijama iz Izraela, ovaj centar je služio kao podrška programu razvoja raketa i hemijskog oružja.
Nekoliko trenutaka kasnije, vojska je potvrdila napade, navodeći da su uglavnom bili usmereni na vojne baze i infrastrukturu. Međutim, različiti izvori su anonimno izjavili za "Jerusalem Post" da su vazdušni udari imali za cilj da "pošalju poruku Turskoj: ne postavljajte vojne baze u Siriji i ne uključujte se u izraelske vazdušne aktivnosti”.
U svakom slučaju, operacije su izvedene u trenutku kada se Turska navodno priprema za prenos i postavljanje sistema S-400 u Siriju, a izveštaji u medijima sugerišu da bi ovaj plan mogao pomoći Turskoj da se vrati u program F-35.
Turske novine “Turkiye” i “Sabah”, kao i portal "Middle East Eye", navode da je Turska “preduzela zvaničan korak ka preuzimanju kontrole nad strateški važnom vazduhoplovnom bazom Tiyas (T4) u srcu Sirije, u oblasti gde Ankara planira da razvije višeslojnu mrežu protivvazdušne odbrane sa sistemima Hisar-O, Hisar-RF i Trench dugog dometa”, prenosi "Kathimerini". Prema informacijama, Ankara planira da ovu bazu pretvori u integrisani centar protivvazdušne odbrane. Takođe razmatra privremeno postavljanje S-400 sistema u toj oblasti, ukoliko to odobri Rusija.
Naime, Erdogan traži rešenje za ruske raketne sisteme kako bi se ponovo priključio programu F-35 održavajući ravnotežu između Moskve i Vašingtona. Izvori koji su razgovarali sa medijima u susednoj zemlji navode da će započeti velike radove na izgradnji i rekonstrukciji u okolini baze, dok se takođe razmatra privremeno postavljanje S-400 sistema u toj oblasti, što zahteva odobrenje Rusije za realizaciju.
“U senci ovih događaja, započeo je novi krug diplomatije između Ankare i Vašingtona u vezi sa krizom oko S-400. Turski zvaničnici vode pregovore sa SAD o ukidanju sankcija i ponovnom uključivanju u program F-35. Predlozi uključuju deaktiviranje sistema S-400 ili njegov prenos u bazu izvan Turske”, navodi se u engleskom izdanju novina "Sabah".
U članku se naglašava da “nedavne informacije pokazuju volju Vašingtona da reši trenutni sukob sa Ankarom. S obzirom na to da se pitanje proteže dalje od proste raketne platforme, Ankara nastoji da sačuva ravnotežu između Moskve i Vašingtona, preferirajući da ne ugrozi odnose ni sa jednom stranom na račun druge. Jedan od najizvodljivijih scenarija koji bi mogli biti prihvatljivi za tri glavne strane jeste postavljanje sistema S-400 u Siriji. Ova postavka mogla bi biti deo zajedničkog odbrambenog sporazuma između Damaska i Ankare”
"Žele da Sirija postane turski protektorat"
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar izjavio je danas da je Izrael zabrinut zbog navodnog cilja Turske da pretvori Siriju u svoj protektorat.
"Oni daju sve od sebe da Sirija postane turski protektorat. Jasno je da im je to namera", rekao je on novinarima u Parizu, preneo je Rojters. Sar je, takođe, izrazio zabrinutost zbog ''negativne uloge'' koju Turska, osim u Siriji, kako je rekao, igra u Libanu i drugim delovima regiona.
S druge strane, ministar spoljnih poslova Turske Hakan Fidan je prošlog meseca posetio Siriju kako bi razgovarao o sporazumu između kurdskih Sirijskih demokratskih snaga (SDF) i nove vlade u poseti Damasku.
Turski zvaničnici su tada saopštili da Ankara ostaje pri zahtevu da se milicija kurdske Narodne jedinice za odbranu (YPG), koja je na čelu SDF-a i koju Turska smatra terorističkom organizacijom, rasformira i razoruža. Turska je, takođe, osudila izraelski rat u Gazi i pridružila se južnoafričkoj tužbi protiv Izraela za genocid u palestinskoj enklavi pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ).
Fidan je takođe otputovao u Pariz kako bi razgovarao sa francuskim kolegom Žan-Noelom Baroom u cilju “razvoja saradnje u bolastima energetike, prevoza, turizma, tehnologije, kulture i obrazovanja, prenošenja svojih stavova o značaju saradnje u sektoru odbrambene industrije, ukidanja izvoza ograničenja i ponovnog isticanja važnosti delotvorne saradnje u borbi protiv terorizma i zajedničkog, odlučnog stava u njenom suzbijanju”.
Međutim, vojni analitičari procenjuju da je cilj Ankare da obezbedi konačno odobrenje Francuske za prodaju raketa Meteor u Tursku. Pre toga, došlo je do telefonskog razgovora između Emanuela Makrona i Redžepa Tajipa Erdogana povodom čestitki za muslimanski Bajram.
Prema turskim medijima, Erdogan će 17. aprila ići u zvaničnu posetu Italiji, gde će se sastati sa premijerkom te zemlje, Đorđijom Meloni.
Komentari (0)