Opozicija u Turskoj pozvala na bojkot određenih firmi, vlast najavila odgovor: Kakve će biti posledice po privredu?
Komentari27/03/2025
-20:25

Uprkos policijskoj zabrani, nasilni protesti u Turskoj traju duže od nedelju dana. Iako je opozicija najavila obustavu protesta za 27. mart, njeni lideri obelodanili su nove akcije u okviru političke borbe, što je naišlo na osude najviših turskih zvaničnika.
Masovne demonstracije traju od 19. marta nakon što je gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu – koji se smatra najžešćim političkim rivalom predsednika Redžepa Tajipa Erdogana – uhapšen, zatvoren i optužen za korupciju.
"Koju god kafu da pijete, samo je ne pijte u 'Espressolab'-u"
Nekoliko dana nakon početka protesta turska opozicija pozvala je na bojkot kompanija za koje kažu da podržavaju Vladu Redžepa Tajipa Erdogana.
Naime, opozicioni lider Ozgur Ozel pokrenuo je inicijativu bojkota kompanija za koje smatraju da su bliske Erdoganu. Ozel, lider opozicone Republikanske narodne partije, je poziv na bojkot izneo 24. marta tokom govora u Istanbulu, usred protesta koji su tada ušli u šestu noć.
"Ako Erdogan misli da može da nas ućutka hapšenjima i nasiljem, mi ćemo ga pobediti tamo gde najviše boli – u ekonomiji. Pozivam sve građane da bojkotuju firme koje finansiraju ovu diktaturu", izjavio je Ozel.
Ubrzo nakon govora lidera opozicije na društvenoj mreži "Iks" su počeli da kruže pozivi na bojkot koji sadrže nazive firmi koje treba bojkotovati sa heštegom "#Boykot" i "#CHPDestek"
On je naveo nekoliko brendova čiji je bojkot pozvao, među kojima je i poznati proizvođač kafe.
"Volim sve vrste kafe… tursku kafu, filter kafu – sve ih volim. Koju god kafu da pijete, samo je ne pijte u 'Espressolab'-u! Oni tvrde da žele da preuzmu kampuse… Nećemo posećivati Espressolab na kampusu; nećemo piti njihovu kafu“, rekao je u govoru, a preneo "Turkey Today"
Na meti bojkota našla se on-line knjižara "Idefix" na čiju su bojkot pozvali sa jednog od zvaničnih profila Republikanske narodne partije.
"Zar ne znamo šta ti radiš?", stoji na jednom od profila opozicione stranke uz poziv da se na ulazi na sajt "gde je novac od prodaja knjiga poslat Erdoganu"
Opozicija je pozvala na bojkot lanca kafića "Espressolab", knjižare "D&R" i "İdefix", tržnog centra "Demirören AVM", televizijskog kanala "CNN Türk", proizvođača nameštaja "Kilim Mobilya", energetske kompanije "Türk Petrol", proizvođače gasa "Milangaz" i "Likitgaz", državne televizije "TRT", kanal "TGRT", proizvođača kućnih aparata "İhlas Ev Aletleri", "Turkuvaz Medya", nacionalne lutrije "Milli Piyango", servisa za klađenje "Misli", i "İddaa“ i turističke agencije "ETS Tur"
Uzimajući u obzir kako zbirno te kompanije zapošljavaju veliku broj ljudi, svakako će se osetiti posledice po tursku ekonomiju koja se već nekoliko godina suočava sa recesijom.
Erdogan: Za sabotažu usmerenu na tursku ekonomiju će se odgovarati pred sudovima
Uzimajući u obzir kako dešavanja tokom prethodnih dana nisu bili isključivo mirni protesti, kao i to da ekonomski aktivizam, poput bojkota, predstavlja novi vid političke borbe u društvenom životu te zemlje, deo javnosti je zabrinut kako će se bojkot odraziti na privredu Turske.
Reakcija je stigla od turskog predsednika koji je optužio opoziciju da je "toliko očajna da bi bacila zemlju i naciju u vatru". Erdogan je u obraćanju svojim poslanicima ranije optužio opoziciju za "potonuće ekonomije" tokom aktuelnih protesta koji traju šestu noć za redom. Erdogan je, takođe, svojim saborcima iz Stranke pravde i razvoja rekao da će se za "sabotažu usmerenu na tursku ekonomiju odgovarati pred sudovima"
Nije samo Erdogan reagovao na najave bojkota iz redova kemalističke opozicije.
Portparol vladajuće Partije pravde i razvoja Omer Čelik nazvao je kampanju "političkim nasilništvom" i optužio Ozela da govori kao agresor, a ne kao državnik. Dodao je da bi CHP trebalo da odgovori na interne optužbe za korupciju umesto da napada nacionalne kompanije.
A ministar pravde Jilmaz Tunč nazvao je kampanju bojkota "veoma opasnim pristupom", optuživši opoziciju da cilja na ekonomiju imenovanjem brendova na javnim protestima.
"Ti slatki dani su gotovi, moja ružo"
Da postoji bojazan o mogućoj ponovnoj eskalaciji nasilja realna, svedoči i izjava opozicionog lidera Ozela koju je preneo vladi ne naklonjen medij "Turkish Minute":
"Zaposleni u ovim kompanijama nisu naši neprijatelji", rekao je Ozel i dodao:
"Naš problem je sa onima koji koriste svoje platforme i profite da štite ovu vladu, a ne sa onima koji rade svoj posao."
Navedeno obrazloženje koje je dao Ozel ukazuje kako je opozicija svesna složene situacije i kao postoji svest o realnoj opasnosti gde bi zaposleni u targetiranim kompanijama bila meta nasilnih napada.
Takođe, Ozel je, na osnovu ono što je rekao, pozvao i na bojkot medija.
"Svako ko ne vidi ovaj trg dobiće bojkot. Dolazi bojkot svih njihovih proizvoda. Ti slatki dani su gotovi, moja ružo. Ili ćeš nas videti, ili ćeš videti dno. Jesmo li spremni da iskoristimo našu moć koja dolazi iz potrošnje, da se ne pokorimo pred njom, već da je nateramo na kolena?", prenosi BBC
Podsećamo, Ekrem Imamoglu je uhapšen svega nekoliko dana pre nego što je trebalo da na primarnim izborima bude nominovan kao predsednički kandidat opozicione Republikanske narodne stranke.
Sud je u nedelju saopštio da je Imamoglu zatvoren u iščekivanju suđenja u okviru istrage o korupciji. Tursko tužilaštvo ga tereti za vođenje kriminalne organizacije, primanje mita, iznudu, nezakonito prikupljanje ličnih podataka i nameštanje javnih tendera, prema izveštaju agencije AP.
Uprkos njegovom hapšenju, Republikanska narodna partija saopštila je juče kako je imenovala Ekrema Imamoglua za svog kandidata na predsedničkim izborima 2028. godine.
Sa druge strane, Erdogan je ranije ove nedelje naveo kako su članovi Republikanske narodne stranke dostavili informacije i dokumente koji čine osnovu istrage o korupciji i kriminalnim radnjama gradonačelnika Istanbula Imamoglua, koji je iz njenih redova.
Komentari (0)