Srušena kapela na Lovćenu u centru kontroverze zbog logoa crnogorskih specijalaca
Komentari14/02/2025
-22:36
U Dubaiju je početkom februara održano jedno od najvećih globalnih takmičenja specijalnih vojnih i policijskih jedinica. Na tom takmičenju učestvovale su i brojne jedinice iz regiona. Među njima i crnogorske specijalne jedinice.
Crnogorska policija saopštila je tada da su njeni pripadnici pokazali izuzetan nivo obučenosti, taktike i timskog rada. No, mnogo više od toga kako su se tamo pokazali, u delu crnogorske javnosti komentariše se logo koji su pripadnici specijalne policijske jedinice u Crnoj Gori imali na svojim rukavima.
Naime, u središtu tog logoa se nalazi srušena kapela na Lovćenu i nije prošlo mnogo vremena, a oglasio se deo tamošnje javnosti, negodujući zbog ovog izbora amblema koji je promenjen u odnosu na prethodna takmičenja i prethodne godine. Pojedine nevladine organizacije saopštile su da su se obratile zaštitniku ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori. Kažu da u sekularnoj državi verski objekti ne bi trebalo da se koriste kao obeležje na uniformama državnih organa.
Slično smatra i Centar za demokratsku tranziciju koji se pitaju zašto se u jednoj multinacionalnoj multiverskoj državi nalazi simbol samo jedne verske zajednice. Pojedine manjinske zajednice su takođe negodovale zbog onog, čak traže, kako navode, i hitnu reakciju odgovornih za ovakav čin koji, navode, ocenjuju kao nemili, a pojedini crnogorski mediji otišli su i korak dalje i smeta im ne samo logo, već i muzika uz koju su vežbali, odnosno prikazivali svoje veštine crnogorski policajci.
Naime, oni su u pozadini dok su vežbali i prikazivali ono što znaju i umeju, čula se pesma Beogradskog sindikata. Pojedini crnogorski mediji takođe pišu da je ovaj logo promenjen relativno nedavno, mimo uredbe o oznakama čija je promena upravo u toku, te da je neko, a crnogorski mediji ne navode ko, odlučio da vrati logotip jedinice iz 1999. godine.
Sama priča o kapeli u Lovćenu stara je 180 godina. Kapela je podignuta po želji Petra II. Petrovića Njegoša 1845. Potom je stradala u zemljotresu 1860. godine. Obnovljena je šest godina kasnije. Potom je Austro-ugarska vojska srušila kapelu 1916. Pre tačno 100 godina je obnovio kralj Aleksandar I, ali 1972. godine srušena, a na njenom mestu se od tada nalazi Meštrovićev mauzolej i tada je ta priča izazvala polemiku unutar Crne Gore i negodovanje Srpske pravoslavne crkve.
Kada je reč o reakcijama prosrpskih stranaka u Crnoj Gori na celu ovu priču, one se bar zvanično nisu oglašavale, ali treba reći da se one već godinama zalažu za obnovu ove kapele. A na društvenim mrežama mnogo je ovakvih komentara. Logično, ova tema izazvala brojne polemike i na društvenim mrežama.
Više pogledajte u videu iznad teksta
Komentari (0)