Fokus

Ministar odbrane SAD: Ukrajina ne treba da postane deo NATO-a, povratak na granice iz 2014. godine je nerealan

Komentari

Autor: NBC News/CBS News/Euronews Srbija

13/02/2025

-

15:22

Ministar odbrane SAD: Ukrajina ne treba da postane deo NATO-a, povratak na granice iz 2014. godine je nerealan
Ministar odbrane SAD: Ukrajina ne treba da postane deo NATO-a, povratak na granice iz 2014. godine je nerealan - Copyright Tanjug/AP/Rod Lamkey, Jr.

veličina teksta

Aa Aa

Govoreći na sastanku NATO-a u Belgiji, ministar odbrane SAD Pit Hegset je rekao da SAD više neće tolerisati neuravnotežen odnos sa svojim saveznicima, a dodao je i da je "nerealno" težiti povratku ukrajinskim granicama kakve su bile pre 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim i podržala separatiste koji su zauzeli delove istoka zemlje, prenosi NBC News

Hegset  je kazao i da mirovni sporazum između Ukrajine i Rusije mora da uključuje bezbednosne garancije za Ukrajinu, ali da one "ne treba da budu obezbeđene kroz članstvo u NATO-u, već umesto toga moraju da budu podržane od strane sposobnih evropskih i neevropskih trupa", navodi CBS News.

Ove analize situacije su do sada najjasniji pokazatelj da će Sjedinjene Države podržati pregovore između Ukrajine i Rusije u kojima Ukrajina ustupa teritorije koje je Kremlj već zauzeo.

"Mi želimo, kao i vi, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu. Ali moramo početi tako što ćemo priznati da je povratak ukrajinskim granicama pre 2014. nerealan cilj. Potraga za ovim iluzornim ciljem samo će produžiti rat i izazvati još više patnje. Mi ćemo okončati ovaj razorni rat i uspostaviti trajni mir spajanjem savezničke snage sa realnom procenom bojnog polja", rekao je Hegset u govoru tokom posete sedištu NATO-a u Briselu.

Hegsetove analize su na tragu radikalnog udaljavanja predsednika Donalda Trampa od politike bivšeg predsednika Džoa Bajdena, jer dok se Bajden fokusirao na potpunu ukrajinsku pobedu, Tramp kaže da želi da okonča rat što je pre moguće, piše američki medij.

Ministar odbrane je deo Trampovog tima na najvišem nivou koji ove nedelje obilazi Evropu, sa saveznicima koji žele da saznaju kako bi ovaj ambiciozni plan mogao da se ostvari. Mnogi Ukrajinci se nadaju Trampovoj sposobnosti da okonča sukob; drugi strahuju da će ih njegovi pregovori naterati da prihvate nepovoljne uslove i ohrabriti ruskog predsednika Vladimira Putina.

Hegset je pokušao da ublaži ove strahove rekavši da "trajan mir za Ukrajinu mora uključivati snažne bezbednosne garancije kako bi se osiguralo da rat neće ponovo početi".

Međutim, ove garancije ne bi trebalo da uključuju davanje Ukrajini članstva u NATO-u, kao što je ona dugo želela, već umesto toga da neameričke trupe budu "raspoređene kao mirovne snage" u zemlji, rekao je on.

Ovo osoblje ne bi trebalo da bude raspoređeno kao misija NATO-a, niti da bude pokriveno garancijom Alijanse po članu 5, prema kojoj saveznici pristaju da se umešaju ako bilo koja članica bude napadnuta, dodao je on.

"Da bude jasno, kao deo bilo kakve bezbednosne garancije, neće biti američkih trupa raspoređenih u Ukrajini", rekao je Hegset.

Tramp će nastojati da izvrši pritisak na Kremlj tako što će "osloboditi američku proizvodnju energije" i tako ugušiti ruski izvoz koji finansira njegovu ratnu mašinu, rekao je Hegset.

Ali on je jasno stavio do znanja da će se od evropskih nacija tražiti da obezbede većinu vojne podrške Ukrajini koju Vašington trenutno obezbeđuje više nego bilo koja druga država.

Hegset je rekao i da je u Briselu da bi "direktno i nedvosmisleno izrazio da oštra strateška realnost sprečava Sjedinjene Države da budu primarni garant bezbednosti u Evropi".

"Sjedinjene Države se suočavaju sa posledičnim pretnjama našoj domovini. Moramo, a mi se i fokusiramo na obezbeđivanje sopstvenih granica", zaključio je on.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet