Fokus

Test za otkrivanje autizma kod beba i male dece dostupan u većini država SAD

Komentari

Autor: Tanjug

06/02/2025

-

21:42

Test za otkrivanje autizma kod beba i male dece dostupan u većini država SAD
Pixabay - Copyright Pixabay

veličina teksta

Aa Aa

Medicinska kompanija LinusBio, sa sedištem u Nju Džersiju, predstavila je danas javnosti test nazvan Clearstrand-ASD, za koji je navela da može da pomogne lekarima da isključe autizam kod dece od jednog meseca do tri godine, za koji je potreban samo pramen kose.

Test ne može da dijagnostikuje poremećaj autističnog spektra, niti je dizajniran da se koristi samostalno, ali bi trebalo da pomogne lekarima da isključe autizam kod dece koja imaju veće predispozicije za to, javio je NBC news.

Suosnivač kompanije LinusBio i njen izvršni direktor Maniš Arora je rekao da je Clearstrand-ASD jedini biohemijski test koji je dostupan za otkrivanje poremećaja iz autističnog spektra kod dece mlađe od 18 meseci, kao i da se nada da će to učiniti proces isključivanja autizma efikasnijim i smanjiti čekanje za one kojima je najpotrebnija intervencija ili lečenje.

"Fokus je zaista na ranoj intervenciji. Što ranije intervenišete, deci je bolje", rekao je Arora.

Prema njegovim rečima, test obuhvata korišćenje pramenova dečje kose kako bi se analizirala njihova metabolička istorija, uz pomoć koje se registruju supstance ili toksini kojima su bili izloženi.

Američka Uprava za hranu i lekove nije odobrila Clearstrand-ASD test, ali je on od danas dostupan potrošačima u 44 savezne države, po ceni od 2.750 dolara (2,652 evra).

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet