Trampov veliki zaokret: Odustajanje od uloge "svetskog policajca" ne znači da će se Amerika izolovati od sveta
Komentari21/01/2025
-18:50
Zlatno doba počinje sad, rekao je Donald Tramp kada je juče po drugi put stupio na predsedničku dužnost.
Na početku svog prvog obraćanja u drugom mandatu rekao je da će izdavanje deklaracije o uvođenju nacionalnog vanrednog stanja na južnoj granici biti prvo na redu. Rekao je i da će svi nezakoniti ulazci u Ameriku biti prekinuti. Tramp je najavio da će započeti proces vraćanja miliona, kako je izjavio, kriminalaca, nazad odakle su došli, kao i brojne promene u energetskom sektoru.
Na osnovu politika koje je Tramp najavio odmah po polaganju zakletve, zaključak je da je fokusiran pre svega na unutrašnja pitanja, sa malim osvrtanjem na spoljnu politiku, smatra Petar Ivić iz "Pupin inicijative". Analizirajući Trampov 30-minutni inauguracioni govor u Temi jutra on je istakao da najveći izazov za novog predsendika SAD predstavlja ekonomija, kako unutrašnja, tako i globalna. On takođe smatra da Trampov govor predstavlja zaokret u američkoj politici prema svetu sa uloge "globalnog policajca", na veći fokus na domaću scenu kroz "Amerika na prvom mestu" (America first) mantru.
"Dakle, najavljeno je smanjenje inflacije, najavljeno je rezanje državnog budžeta. Svi oni planovi za koje već čujemo mesecima i mesecima. Ali što se tiče globalne ekonomije, najavljene su velike promene u smislu 25 odsto dodatnih tarifa na robu iz Meksika i iz Kanade. Dakle, na zemlje sa kojima se SAD direktno graniči. Najavljene su dodatnih 10 odsto tarifa na kineske proizvode. A i Evropa isto ne gleda blagonaklono na novog američkog predsednika. Samim tim, pošto se oni već dugi niz godina suočavaju sa jednom stagnacijom u ekonomiji, dolazak Donalda Trampa na vlast svakako ima implikacije da to dodatno pogorša, ali ostaje da se vidi. Evropski lideri svakako će imati još nekoliko neprospavanih noći ili nedelja, ali u budućnosti ćemo videti šta se dešava. Da li će uspeti da se pozicioniraju kao saveznik, kao konkurent američkoj ekonomiji ili će nastaviti da dodatno stagniraju", kazao je Ivić.
Naš gost je i prokomentarisao razloge za održavanje inauguracije u zatvorenom prostoru, unutar Kapitola, umesto napolju, kao što je to dosad bila tradicija.
"Mnogi analitičari navode različite razloge zašto se to dogodilo. Neki kažu da je to bilo zbog bezbednosnih razloga, zato što smo imali nedavni pokušaj atentata na Donalda Trumpa. To je mogao biti faktor, ali najviše je tu neki konsenzus da se to desilo zbog hladnog vremena. U Vašingtonu je, ja mislim, juče bilo minus pet stepeni, dakle mnogo hladnije nego i u Beogradu, koji je prilično hladan trenutno. Tako da mislim da je možda i kombinacija nekih faktora. Lično mislim da Donaldu Trampu svakako nije mnogo prijalo što nije imao masu okupljenu oko sebe. Mi znamo da je on čovek koji je šoumen, voli da se ističe i tako dalje. Ali da, presedan svakako", kazao je Ivić.
Tramp je i pre stupanja na dužnost jasno pokazao pretenzije za stvaranjem američke sfere interesa, govoreći o pripajanju Kanade i Grenlanda i preuzimanju kontrole nad Panamskim kanalom, koji je pomenut i tokom jučerašnjeg govora. Ivić tu pre svega ističe Grenland, rekavši da, iako Trampova izjava deluje šokantno, ovo ostrvo ima ogroman geostrateški značaj za NATO, pre svega prolaz do Islanda i Ujedinjenog Kraljevtsva
"I ako uzmemo u obzir globalno zagrevanje koje se odvija i otapanje leda, za nekih nekoliko decenija to će biti veoma, veoma bitan region i što se tiče rudnih bogatstava i što se tiče trgovine itd. Tako da, ipak kada se malo zađe u dubinu, nije naivno to što Tramp priča, ali koliko je realno da dođe do neke aneksije, vojne invazije, šanse su minimalne. Međutim, neki sporazum sa Grenlandom u vidu saradnje, potencijalne izgradnje vojnih baza itd", kazao je Ivić.
Po njemu je priča o Kanadi više medijski šou i da nema realnih šansi da se ona pripoji SAD. Međutim Ivić smatra da će Tramp nastaviti sa fokusom na Panamski kanal, kojem je posvetio dosta pažnje u govoru,
"Panamski kanal je predstavljen juče od strane Donalda Trumpa kao nešto što su Amerikanci izgradili, što je i tačno. Nešto što pripada Amerikancima, nešto što je bila greška dati vladi Paname i nešto što se zloupotrebljava tako što Kinezi imaju uticaj tu. Kinezi, naravno, nisu omiljeni Donaldu Trampu i on je u skladu sa tim najavio određene promene, da će on vratiti Panamski kanal, da će ga ponovno modernizovati i tako dalje. To takođe nije nerealan scenario što se tiče Grenlanda i može čak biti i važniji slučaj od Grenlanda, jer predstavlja miks spoljne i unutrašnje politike, jer Panamski kanal je tradicionalno sfera interesa SAD-a kroz čitavu istoriju", navodi Ivić.
Govoreći o najavljenom okretanju Amerike samoj sebi umesto zavođenja reda širom sveta, Ivić je istakao da će se to svakako ostetiti u celom svetu i da Trampova politika nije izolacionistička.
"Zaokret ka sebi, ne znači isto kao ne mešati se uopšte u pitanja van Amerike. Čak suprotno, imamo Grenland, Panamu o čemu smo pričali malo pre. To znači prioritizovati Ameriku, prioritizovati američku privredu, a samim tim to unosi više protekcionizma u ekonomiju, samim tim više carina za ostale itd. što po ceo svet može imati negativne posledice zato što, mislim, američka ekonomija, ceo svet je vezan za nju. Ako Amerika odluči da diže tarife, problemi će nastati u celom svetu. Prioritizovanje unutrašnje politike, smanjivanje inflacije, povećavanje tarifa, cilj da se Amerika pretvori u najveću energetsku mašinu na celom svetu, kao što ste rekli, oni će bušiti, bušiti i bušiti. To ima za cilj da jednostavno shvati da je 2022. godine od početka rata u Ukrajini, koliko su energenti važni, koliko su važni i gas i nafta pogotovo. Tako da mislim da SAD više ne žele da ponove scenario energetske krize koji se desio nedavno u toku rata u Ukrajini i da će se ozbiljno pozabaviti tim problemom. A ceo svet može ili da se uhvati u koštac sa tim ili da gleda. A mislim da bi bilo bolje ovo prvo", objasnio je Ivić kako bi mogla da izgleda nova era Amerike na svetskoj sceni.
Ceo razgovor sa Petrom Ivićem, u kojem je analizirao i moguće posledice po Evropu, kao i obračun sa "woke" kulturom, možete pogledati u snimku ispod.
Komentari (0)