Fokus

Božićno čudo u Siriji? Situacija naizgled mirna, ali pritisci stižu sa nekoliko strana

Komentari

Autor: Euronews Srbija

25/12/2024

-

17:45

Božićno čudo u Siriji? Situacija naizgled mirna, ali pritisci stižu sa nekoliko strana
Božićno čudo u Siriji? Situacija naizgled mirna, ali pritisci stižu sa nekoliko strana - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Demilitarizacija oružanih grupa u Siriji je prvi korak ka normalizaciji situacije, posebno u severnim i istočnim delovima zemlje, premda u današnjem saopštenju kako od vršioca dužnosti premijera, tako i od novoimenovanog ministra odbrane, nije detaljno navedeno koje su to oružane grupa pristale da polože oružje.

Za Siriju i prelaznu vladu Hajat Tahrir al-Šama, unutrašnji mir ne bi trebalo da ima karakteristike pedesetogodišnje vladavine porodice Asad - nasilne tišine, i upravo iz tog razloga je važno da zvaničnici organizacije, koja od 8. decembra drži zemlju u svojim rukama, obaveste javnost da li se Kurdi i Nacionalna vojska Sirije ubrajaju u ovo posebno rešenje.

Takođe je važno utvrditi da li u ovom sporazumu, koji ne precizira da li članovi ovih grupa podležu onome što HTS želi da pretvori u vojsku zemlje, postoji vremenski okvir za prekid sukoba. Ankara je indirektno, za sada, saopštila da će imati najvažniju ulogu u obučavanju sirijske vojske, i to - pošto nije demantovano, može dati glavnu ulogu oružanim snagama grupe koju je godinama podržavao Redžep Tajip Erdogan sa ogromnim količinama sredstava i oružja, a koja je inače završila kao druga u borbi za vlast.

Oružani sukobi i napadi na ciljeve kako od strane Nacionalne vojske tako i od PKK-a, nisu prestali i jasno je da će se takva situacija teško promeniti u bliskoj budućnosti - posebno ako ne dođe do intervencije SAD-a u korist Kurda i Turske u korist Nacionalne vojske. Danas, više nego ikada, Turska izgleda spremno da zatraži demilitarizaciju i, idealno eliminaciju PKK-a i neće propustiti tu priliku.

profimedia

 

HTS je danas očigledno bliža Ankari, što će povećati pritiske prema severnim granicama i Kurdima, ali HTS i Ankara treba da razumeju da se okolnosti zbog nepredvidivosti situacije lako mogu promeniti. Četrdeset i sedmi predsednik SAD-a ne želi američku prisutnost u regionu, ali 2.000 američih marinaca neće otići barem do kraja januara. Sa trenutnom vladom i predsednikom Džoom Bajdenom, naređenja su jasna i stanovništvo Kurda će nastaviti da se štiti američkim oružjem do daljnjeg. Istovremeno, čini se da će Turska nastaviti da podržava prelaznu vladu, dok će istovremeno održavati veze sa paravojnim formacijama na istoku.

Pored Turske, kontrolu u regionu takođe potražuje i Izrael sa sledećom američkom administracijom. Iako Tel Aviv danas možda nije direktno otvorio diplomatske kanale sa Damaskom, iako okupira Golansku visoravan i ima najjaču i najbolje spremnu vojnu mašineriju u regionu, Benjamin Netanjahu neće ostati "nemi posmatrač" onoga što Erdogan i Ankara sprovode.

Tanjug/AP/Omar Albam

 

Ako su namere Donalda Trampa zaista da povuče američke trupe iz Sirije, verovatniji scenario je da će Vašington od februara prebaciti odgovornost na Ankaru i Tel Aviv. S obzirom na prijateljstvo koje novi američki predsednik neguje sa izraelskim premijerom, Ankara bi trebalo da bude veoma oprezna u svojim narednim koracima. Tramp voli da otvoreno podržava svoje prijatelje i u potencijalnom sukobu između Erdogana i Netanjahua, američki predsednik je već napravio izbor. Nažalost, u ovom scenariju ne treba očekivati da će se Erdogan povući i ne treba isključiti mogućnost mogućeg rata između Izraela i Turske na sirijskoj teritoriji.

"Božić je zvanični praznik u Siriji"

profimedia

 

Ipak, potezi lidera HTS-a Ahmeda al-Šare, prvobitno poznatog pod imenom Abu Mohamed al Golani, ka normalizaciji odnosa, kao i poruke, ostaju dinamični i prilično glasni. Paljenje božićne jelke izazvalo je još jednom trenutni odgovor prelaznog predsednika zemlje.

"Božić je zvanični praznik u Siriji", bila je odluka vanrednog ministarskog saveta, ali i dokaz Zapadu i manjinama u zemlji da se problemi mogu rešiti.

S obzirom na to da će naredni problemi biti mnogo složeniji i komplikovaniji, više niko ne bi trebalo olako da uzima činjenicu da će se Al-Šara dugo zadržati u političkom životu Sirije.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet