Fokus

Tramp najavio više carine u pokuašju obuzdavanja Kine: Kako će to uticati na međunarodnu trgovinu i na Srbiju?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

19/12/2024

-

15:33

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Nedavna najava Donalda Trampa o povećanju carina na kineske proizvode postavlja nova pitanja. Kako će to uticati na međunarodnu trgovinu i da li bi Srbija mogla da profitira od ove situacije, posebno u smislu privlačenja kineskih investicija i realokacije proizvodnje?

Tramp je obećao carine koje bi mogle ozbiljno da pogode Kinu. Poručio je da će uvesti dodatnih 10 odsto carina na robu iz Kine. Odmah je pala vrednost kineskog ofšor juana, dok je američki dolar rastao.

Prema procenama pojedinih ekonomista, povećanje carina moglo bi naterati Kinu da poveća ulaganja u zemlje sa nižim trgovinskim barijerama, kao što je i Srbija.

"To bi potencijalno moglo da znači da postojeće kompanije koje u Srbiji posluju dodatno deo svoje proizvodnje iz Kine realociraju u Srbiju ili da neke od kineskih kompanija dodatno prebace proizvodne pogone u Srbiju, ali to zapravo zavisi pre svega od dizajna tih carina", rekao je Saša Ranđelović, profesor ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Carine SAD-a prema Srbiji su uglavnom povoljnije, zahvaljujući GSP-u, odnosno američkom programu koji omogućava povoljniji uvoz određenih proizvoda iz zemalja u razvoju.

Jung Vang, savetnica "China Construction 3", za Euronews je izjavila da ekonomski rat između SAD-a i Kine traje već dugo, zbog čega su kineski privrednici uveliko pokrenuli svoja poslovanja u Srbiji i Evropi.

"Lokacija Srbije je ekstra. Kao srce Evrope iz nje se može doći u svaki glavni grad Evrope za do dva sata avionom. Mnogo kineskih fabrika je već došlo i verujemo da će doći još njih. To je super vest za Srbiju", rekla je ona.

Kina bi mogla povećati ulaganja u Srbiju, naročito u sektorima zelene energije. Dve kineske kompanije već su najavile proizvodnju opreme za obnovljive izvore, poput solarnih panela i vetroturbina, uz planirana ulaganja od više milijardi evra.

Jung Vang ističe da na tim proizvodima očekuje visoke američke carine, iako u Srbiji vidi potencijal preseljenja kineskih kompanija u zemlju, to otežavaju sindikalne organizacije i socijalna davanja koja padaju na teret poslodavca.

"Vi razumete kakva je tu razlika. Imate prevoz pokriven, imate škole besplatne, imate i medicinu besplatnu. Treba neko da plaća za to", rekla je ona.

Prema revizorskoj kući "Ernst & Young", kineske investicije u Srbiji gotovo su učetvorostručene između 2019. i 2023. godine.

Najveći rast u sektoru rudarstva i u automobilskoj industriji.

Euronews Srbija

Na ovu temu za Euronews Srbija je govorio i Mihajlo Đurđević, ekonomski analitičar.

Đurđević: Tramp carine koristi kao sredstvo za pregovore

Tramp je obećao carine koje bi mogle ozbiljno da pogode Kinu, a kada su Kina i Amerika u ekonomskom sukobu, pitanje je kako to utiče na Evropu, a samim tim i na nas, i kako uopšte utiče na međunarodnu trgovinu, ali i na proizvodnju, pre svega lanac snabdevanja.

"Ekonomija je specifična nauka, da vi kada imate jednu temu, deset ekonomista, svih deset ekonomista će reći nešto drugačije. Tako da neki pričaju da će to biti poprilično inflatorno, drugi pričaju kako to neće biti slučaj, konkretno predloženi ministar finansija, Skot Besen. Jako bitno je napomenuti da su predložene carine od 60 odsto usmerene ka Kini i 10 do 20 odsto ka ostatku sveta. Postavlja se pitanje, naravno, da li će one biti sprovedene i u kojoj meri, da li će biti univerzalne ili će biti gađani samo određeni segmenti, ako pričamo, na primer, konkretno o Kini, što je Tramp i započeo 2018. godine", rekao je Đurđević i nastavio:

"Ono što možemo primetiti i od evropskih i od kineskih lidera, to je da su oni zauzeli blaži stav i tu sad imamo tu takozvanu teoriju igara, gde se vidi ko će napraviti kakav korak i treba uzeti u obzir da Tramp isto koristi carine kao sredstvo pregovaranja. Možemo sada i videti Softbank koja je najavila investiciju od 100 milijardi u Americi, tu potencijalno može da bude i još veća. Tako da, u suštini, kako se može odraziti? Dakle, može jednostavno uticati negativno na lance snabdevanja, devestido toga da Kina investira sve više u neke druge države, ali i toga su takođe svesne američke vlasti i baš zbog toga, dakle, i mogu biti usmerene carine i na te konkretne države", istakao je Đurđević.

Gostovanje Mihajla Đurđevića u celosti pogledajte u video prilogu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet