Džermejn za Euronews Srbija: Impresionirana sam procesom renoviranja Memorijalnog centra Staro sajmište
Komentari07/11/2024
-21:14
Specijalna izaslanica State Department-a za pitanje Holokausta Elen Džermejn je boravila u poseti Beogradu, a nakon razgovora koje je imala u našoj zemlji, govorila je za Euronews Srbija u emisiji Intervju dana.
Ona je boravila u poseti našoj zemlji posle samo dve godine, a na pitanje koje su bile glavne teme razgovora koje je vodila u Beogradu, istakla je da se dijapazon tema kretao od restitucije imovine zaplenjene od strane nacista, do obrazovanja i obeležavanja Holokausta.
"Da, ovde sam posle dve i po godine i Sjedinjenim Američkim Državama je zaista stalo do pitanja Holokausta i Srbija je važan partner u tome. Ovde sam da razgovaram sa brojnim vladinim zvaničnicima i predstavnicima civilnog društva, a teme se kreću od restitucije imovine koju su nacisti zaplenili tokom Drugog svetskog rata, uključujući pokradene umetnička dela, do važnosti istinitog obrazovanja i obeležavanja Holokausta uz potrebu da se izbegne politizacija istorije. Dakle, sa mojim srpskim partnerima ima mnogo tema za razgovor", rekla je Džermejn, posebno istaknuvši važnost obrazovanja:
"Mislim da Srbija i srpska vlada i narod to shvataju veoma ozbiljno. Jasno je da je to važna tema za istoriju, za pamćenje, ali i za obrazovanje, jer obrazovanje o velikim tragedijama u našoj prošlosti može da nam pomogne da ih razumemo i možda, nadamo se, budemo bolji u budućnosti".
Kada se govori o Holokaustu, neizbežna je tema Spomen kompleksa Staro sajmište, za koji je Džermejn rekla da je neprepoznatljiv u procesu renoviranja koji je daleko odmakao i približava se kraju.
"Mi još čekamo završetak tog kompleksa. To je zapravo nešto što sam veoma željela da posetim tokom ove posete, jer kada sam bila ovde pre dve i po godine, bila sam tamo i Staro sajmište je bila ruševina. Razgovarala sam sa državnim zvaničnicima, razgovarala sam sa divnom direktorkom Krinkom Vidaković Petrov o planovima za Staro sajmište. Zapravo sam bila tamo i juče i zaista sam impresionirana. Centralna kula je detaljno renovirana i izgleda da se projekat zaista kreće. Mislim da je Staro sajmište važno, jer će biti centar za tačnu edukaciju i komemoraciju o Holokaustu i tragičnim događajima koji su se desili na teritoriji bivše Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata. Ti događaji zaista nisu dovoljno poznati, a trebalo bi da budu i treba da se znaju i proučavaju. Smatram da će to pomoći da se skrene pažnja i naravno da će se poštovati sećanje na hiljade Jevreja, Srba i Roma koji su tamo ubijeni", rekla je ona.
Džermejn je istakla i važnost saradnje institucija i stručnjaka na rasvetljavanju događaja i čuvanju sećanja.
"Ja vidim ulogu američke vlade i svoju kao nekog ko je odgovoran u vladi za pitanja Holokausta. Mi smo ovde da sarađujemo sa našim partnerima, da ponudimo kada je potrebna ili zatražena pomoć i savet, naprimer od naših stručnjaka iz Američkog memorijalnog muzeja Holokausta u Vašingtonu. Jer, naravno, muzeji i memorijalni centri rade jedni sa drugima na međunarodnom nivou i imamo oko 20 glavnih muzeja i istraživačkih centara Holokausta u Sjedinjenim državama. I oni uvek rade sa svojim međunarodnim kolegama kako bi dali savete i dobili više ideja od svojih kolega iz drugih zemalja, tako da se nadam i radujem takvoj saradnji sa memorijalnim kompleksom Staro sajmište", rekla je ona i dodala:
"Holokaust je zaista bio prekretnica u ljudskoj istoriji. To je bilo nešto što je zaista dovelo u pitanje naše vrednosti kao ljudskih bića, tako da je komemoracija i proučavanje Holokausta i promovisanje tačnog obrazovanja i pamćenja nešto što nam pomaže da razumemo užasan kraj kojem nekontrolisana mržnja i antisemitizam mogu voditi. To nam pokazuje do čega mogu dovesti predrasude, diskriminacija, dehumanizacija u najgorem mogućem slučaju. Proučavanje, pamćenje pomaže u stvaranju empatije, razumevanja drugih, a opet nadam se da nam pomaže i da naučimo lekcije kako bismo pokušali da budemo bolji u budućnosti i da mlađe generacije mogu bolje od nas".
"Srbija je donela sveobuhvatan set zakona o restituciji imovine"
Džermejn je takođe pohvalila postupke naše zemlje kada je u pitanju rešavanje otvorenih pitanja vezanih za Drugi svetski rat.
"Srbija je uradila zaista dobar posao na restituciji imovine koju su nacisti zaplenili tokom Holokausta. Postojalo je nešto što se zove Terezinska deklaracija 2009. godine, koju je podržalo 47 zemalja, uključujući Srbiju i Sjedinjene države. I ona je navela obaveze koje su se zemlje dogovorile da ispune o restituciji imovine oduzete tokom Holokausta. Srbija je donela i sprovela prilično sveobuhvatan set zakona koji se bave restitucijom imovine, uključujući restituciju imovine koja nije imala naslednike, što znači imovinu za koju se znalo da je u vlasništvu Jevreja, kuće, stanovi, preduzeća, ali naslednika više nema. Pobijena je cela porodica, a često i cela zajednica, a Srbija je bila prva država koja je donela zakon o toj vrsti imovine posle Terezinske deklaracije 2009. godine, tako da je to pravi model. Reći ću da bih volela da Srbija nastavi da bude lider na tom polju, usvajanjem novog međunarodnog dokumenta koji je predstavljen u martu ove godine, a to je najbolja praksa za vašingtonske principe o umetničkim delima koje su pokrali nacisti", rekla je ona i dodala:
"Ti principi su doneti 1998. godine i postavili su neobavezujuće principe za vlade, muzeje, galerije, o tome kako da se odnose prema umetninama koje su nacisti ukrali i koje nikada nisu vraćene. Treba pogledati istoriju umetničkog dela kako bi se utvrdilo da li je legalno prodato ili je ukradeno, a najbolje praksa su skup smernica koje pomažu institucijama da sprovedu ove principe restitucije umetnosti. Do sada ih je podržalo 27 zemalja. Nažalost, Srbija nije, ali bilo bi divno i zaista važno da ih Srbija podrži, jer je Srbija do sada bila lider u ovim pitanjima, a brojne zemlje u regionu su već podržale, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija kao i Albanija, Bugarska, Rumunija, tako da bi glas Srbije i težina koju bi Srbija dala tome bila zaista važno dostignuće".
Uz globalni porast antisemitizma u prethodnim godinama, Džermejn ocenjuje da je zabrinuta.
"Mislim da region i Srbije prepoznaju ozbiljnost porasta antisemitizma širom sveta, posebno nakon tragičnih događaja od 7. oktobra i užasnog napada Hamasa na Izrael. Sjedinjene države su veoma zabrinute zbog globalnog porasta antisemitizma. To je nešto o čemu sam razgovarala sa svojim kolegama i kolegama ovde u Srbiji, sa zvaničnicima vaše vlade ovde. Sastala sam se sa ministrom rada, ministrom za informisanje i telekomunikacije, a kasnije ću se videti i sa ministrom kulture. Antisemitizam je bio u porastu pre 7. oktobra. Od tada širom sveta, uključujući i Sjedinjene države, broj antisemitskih incidenata je zastrašujuće porastao. Ono što zaista treba zapamtiti u vezi sa trenutnim incidentima i stvarima koje vidimo je da kolektivno okrivljavanje Jevreja širom sveta za akcije vlade Izraela ne pomaže nikome i da je u stvari antisemitizam sam po sebi. Jevreji širom sveta nikada ne bi trebalo da budu kolektivno krivi za postupke bilo koje druge vlade, Izraela ili neke druge", kaže ona i dodaje:
"Čineći to, skrnaveći spomenike Holokausta, ispisivanje grafita na spomenike ili jevrejske muzeje, ništa ne čini u odbrani i zaštiti ljudskih prava Palestinaca ili bilo koga drugog. To je jednostavno antisemitizam. Sjedinjene države su predvodile globalnu inicijativu, globalne smernice za borbu protiv antisemitizma, koje su predstavljene u julu ove godine u Buenos Ajresu na 30. godišnjicu bombardovanja centra jevrejske zajednice u tom gradu. Globalne smernice protiv antisemitizma su međunarodni okvir, međunarodna inicijativa da se opet vladama i organizacijama daju praktične sugestije o tome kako se mogu suprotstaviti antisemitizmu. Neki od njih će zvučati veoma očigledno. Naprimer, prvo i najvažnije, progovorite. Kada vidite antisemitizam ili antisemitsku aktivnost, progovorite. Srbija je prihvatila te globalne smernice za suzbijanje antisemitizma kao i Sjedinjene države. Zaista se radujemo saradnji sa Srbijom na suzbijanju antisemitizma širom sveta", zaključila je Džermejn.
Komentari (0)