Šta donosi potencijalni razgovor Trampa i Putina: Analitičari očekuju "direktniji" pristup predsednika SAD
Komentari08/11/2024
-20:47
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je nakon proglašenja pobede na izborima da još nije razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ali da misli da će razgovarati, na šta je Putin odgovorio da je spreman da obnovi kontakt sa Sjedinjenim državama, ako to želi Trampova administracija.
Tramp je dao prvi intervju nakon pobede za mrežu NBC u kom je govorio šta bi trebalo da budu njegove prve politike kada uđe u Belu kuću.
U intervjuu je govorio o američkoj granici, navodeći da to pitanje mora da se reši i da on nema izbora već da izvrši masovnu deportaciju ilegalnih imigranata.
On tvrdi da među njima ima ubica i vođa narkokartela i tvrdi da taj potez nema cenu, prenosi urednica spoljnopolitičke redakcije Euronews Srbija Nataša Đulić Banović koja se trenutno nalazi u Vašingtonu.
Tramp to govori zato što su ga mnogi kritikovali da bi to bilo logistički vrlo komplikovano, ali i veoma skupo, i da bi deportacija oko milion ilegalnih imigranata, kako Tramp govori, koštala milijarde dolara.
U svakom slučaju, on tvrdi da je to nešto što se mora uraditi.
Takođe, upravo je u ovom intervjuu upitan da li će razgovarati sa Vladimirom Putinom, na šta je on odgovorio da bi to moglo i da se desi.
Podsećamo, Putin je juče u Sočiju govorio o tome da bi do tog razgovora moglo da dođe.
On je čak rekao i da bi on mogao da pozove Donalda Trampa, da to nije problem, jer je i onako dugo razgovarao svake nedelje sa zapadnim liderima, ali oni više ne podižu slušalicu.
Milivojević: Tramp će nastupiti direktno po pitanju rata u Ukrajini
Bivši diplomata Zoran Milivojević kaže za Euronews Srbija da će promena američke administracije definitivno uticati na Evropu, podsetivši na politiku koju je Tramp sprovodio tokom prethodnog predsedničkog mandata.
"On se postavlja kao menadžer, to treba reći, ne kao klasičan političar. I on prosto te odnose vidi kao odnose partnera, koji svako mora da snosi svoje troškove i da vodi računa o svojim obavezama", navodi Milivojević.
Ističe i da Tramp nije dočekan sa velikim raspoloženjem u Evropi, te da relacija Brisel-Vašington u budućnosti neće funkcionisati na dosadašnji način.
"Amerika će nastupati direktno, jasno i otvoreno, i to već vidimo oko ove glavne teme u Evropi, to je rat u Ukrajini. Ove prve poruke koje su razmenili Putin i Trump, to je već uvod u jednu novu priču. Dakle, ako hoće da završi rat u Ukrajini, mora razgovarati sa Putinom. I razlika je u tome što ako se na to odluči Amerika i nova administracija, to će biti direktno", ukazuje naš sagovornik.
On dodaje i da je Vaštington do sada Evropi prepuštao inicijatijv i ostale stvari vezane za sukob u Ukrajini, ali da će se sa Trampom na čelu SAD to sigurno promeniti.
"Evropa će to morati s jedne strane da prihvati, s druge strane da se prilagođava tome. To je potpuno jasno. Filozofija sa kojom Tramp nastupa, sa kojom je i ranije nastupao, sada nastupa sa jedne drugačije pozicije, pa je osvojio apsolutnu vlast, dakle i Senat i Kongres, dakle nema ograničenja što se toga tiče i u smislu politike koju misli da sprovodi, nastupaće direktno i nedvosmisleno. Evropa će to morati na neki način da percipira. To se videlo u Budimpešti, već iz nekih istupanja, dakle suočavanje sa nečim gde Evropa mora u novoj konstelaciji da nađe svoje mesto", objašnjava bivši diplomata.
A o tome ko je "Trampov čovek" u Evropi i kakve su posledice pada Nemačke vlade, možete pogledati u kompletnom intervjuu sa Zoranom MIlivojevićem.
Komentari (0)