Soundtrack američkih izbora: Kako je "zvučala" Trampova pobeda, a kako Kamalin poraz
Komentari07/11/2024
-21:04
Na dan kada su Amerikanci otišli na birališta da izaberu 47. predsednika SAD, Bijonse je objavila video za pesmu "Bodyguard". Obučena kao Pamela Anderson iz serije "Baywatch", a ponekad i iz "Barb Wire-a", sa pištoljem u ruci, na kraju videa povlači obarač iz kojeg izlazi zastavica sa jasnom porukom: "Vote!".
Ova scena nosila je snažnu poruku od jedne od najvećih pop zvezda na svetu, koja otvoreno podržava Kamalu Haris. Njeno prisustvo je, između ostalog, obeležilo jedan od poslednjih predizbornih skupova kandidatkinje za predsednicu, dok je njena pesma "Freedom" bila deo zvučne podloge kampanje demokrata.
Američka politika gaji posebnu ljubav prema muzici, a muzika često uzvraća tu ljubav. Pesme se pretvaraju u neformalne "himne" za kandidate, dok ponekad njihovu upotrebu zabranjuju i sami umetnici. Muzičari izražavaju svoje stavove ili putem mikrofona ili tastature, čime muzika postaje još jedan moćan politički alat, piše "Kathimerini".
Adut Kamale Haris bio je "brat"
Neki muzičari su čak napisali pesme posebno za ovu priliku. Will.i.am, koji je 2008. godine izrazio podršku Baraku Obami pevajući "Yes We Can", objavio je nekoliko dana pre izbora nastavak pod imenom "Yes She Can", pozivajući slušaoce da "glasaju za svoj život, da to učine za svoje kćeri, sinove i žene". Stivi Vonder je postavio pitanje "Can We Fix Our Broken Heart" sa istoimenom pesmom, dok je Stivi Niks u pesmi "The Lighthouse", koja je objavljena krajem septembra, upozorila da će "uzeti tvoju dušu i tvoju moć, osim ako se ne suprotstaviš".
S druge strane, muzičari generacije Z odlučili su da utiču na podršku Kamali Haris putem interneta – važno je napomenuti da su ovo bili prvi izbori u SAD-u na kojima je TikTok postao snažno društveno sredstvo među mladima, ali ne samo njima. U nekim slučajevima su u tome i uspeli: Charli XCX, iako Britanka, nazvala je Haris terminom "brat" i obojila svoj Instagram profil u boju limete, poput svog albuma, kao i profil kampanje kandidatkinje. Inače, "brat" je, prema engleskom rečniku Kolins, termin koji je postao popularan i koristi se u raznim kontekstima, često označavajući buntovništvo, slobodoumnost ili individualnost.
Zvanična objava podrške od Tejlor Svift dovela je, u roku od 24 sata, do toga da 400.000 Amerikanaca bude registrovano za glasanje, isključivo putem linka povezanog sa njenom objavom.
Ipak, u relevantnom članku američkog magazina Teen Vogue, profesor muzike na Univerzitetu Vašington, Loren Kačikava, ističe da "je teško da će neko promeniti svoj glas zbog catchy pesme u kampanji ili zbog podrške jednog muzičara, ali glasači mogu da se osećaju povezanije sa političkim procesom u celini".
Njegov zaključak potvrđuje i ishod izbora. Iako je Kamala Haris imala uz sebe muzički "krem de la krem" Amerike i brojne uticajne javne ličnosti, sve melodije su "utihnule" pred Donaldom Trampom, koji je nakon pobede spreman da se ponovo vrati u Belu kuću. Kao što se ispostavilo, muzika i "kul" profil koji je obećavala bili su samo mali deo najvažnijih američkih izbora u poslednjim decenijama, koji su zapravo funkcionisali kao "echo chamber".
"YMCA" u Beloj kući
Nije da 47. predsednik SAD-a nije uključio muziku u svoju kampanju. Pesma "YMCA" grupe Village People "zvoni" gotovo spontano na svakoj GIF slici na kojoj Donald Tramp pleše. Na "ripitu" predizborne kampanje republikanaca našli su se i "kralj" Elvis i Li Grinvud sa patriotskom pesmom "God Bless the USA", kompozicijom koja prati republikance još od vremena Ronalda Regana.
U isto vreme, Kid Rok, jedan od najstrastvenijih podržavalaca Donalda Trampa, nije samo izveo pesmu "American Bad Ass" na kongresu republikanaca, već i organizuje svoj "MAGA" festival.
Tramp je uspeo da okupi i niz afroameričkih repera – Kanjea Vesta, DaBabyja, Lil Vejna, 50 Centa, kao i Azealiju Banks koja ga je otvoreno podržavala. Loren Kačikava ovu tendenciju objašnjava kao oblik antikonzumerizma: "Hip-hop je oduvek bila muzika obespravljenih koji ne osećaju da su predstavljeni od strane bilo koje od ove dve velike političke stranke, koji ne smatraju da im se pružaju prilike u tradicionalnim institucijama i konvencionalnim putem ka uspehu. A sada, demokrate brane naše osnovne institucije i smatraju Trampa pretnjom našoj demokratiji", komentarisao je u Teen Vogue-u tokom predizborne kampanje.
Naravno, ne treba zaboraviti ni dugu listu umetnika koji su ponovo zabranili Trampu da koristi njihovu muziku. Bijonse, Džek Vajt, Foo Fighters, Selin Dion, ABBA su imena koja se dodaju uz Nila Janga, Rolling Stones, Fil Kolinsa, Farrela Vilijamsa, R.E.M., Džonija Mara, Adele, i mnoge druge, koji su u poslednjim godinama tražili da političar ne koristi njihovu muziku bez dozvole.
Na neki način, muzički izbori dvojice kandidata odražavaju njihove političke stavove, kako je objasnila Dana Gorzelani-Mostak, koja od 2015. godine proučava upotrebu muzike u političkim strategijama kroz projekat "Trax On the Trail". "Tramp pokušava da sugeriše nešto o moći i tradiciji. Haris se, s druge strane, trudi da bude zaista inkluzivna sa svojim plejlistama, i mislim da je to u velikoj meri povezano sa vizijom koju pokušava da promoviše, optimizmom i fokusom na radost. Ove razlike u muzičkim listama odražavaju različite vizije koje imaju za našu zemlju i kuda bi trebala da ide", rekla je.
"Muzičari protiv Trampa", talas drugi?
Iako muzičari možda ne pokazuju masovnu podršku Trampu, sigurno se okupljaju protiv njega, što je potvrđeno tokom njegovog prethodnog mandata, koji je inspirisao seriju anti-Tramp albuma i pesama. Run The Jewels, Public Enemy, Eminem i Kendrik Lamar ispalili su oštre rime protiv njega već tokom prvog mandata, dok su A Tribe Called Quest to najavili svojim izuzetnim albumom "We Got It From Here... Thank You For Your Service" (2016).
Komičar i muzičar Tim Hajdiker posvetio je Trampu čitav album, oštrog naslova "Too Dumb For Suicide: Tim Heidecker's Trump Songs" (2017), dok su provokativne Pussy Riot pomenule slogan "Make America Great Again" u istoimenoj pesmi iz 2016. godine. Nil Jang je izjavio da je Amerika "Already Great". Desetine drugih umetnika takođe su doprinele anti-Tramp stavu kroz svoje radove i kompilacije kao što je "Rock Against Trump!" (2016).
Ostaje da se vidi hoće li Trampov drugi mandat inspirisati muzičare na još više stvaralaštva.
Komentari (0)