Žila kucavica za Palestince: Koje posledice može imati zabrana rada humanitarne agencije UNRWA?
Komentari31/10/2024
-19:10
Izraelski parlament je usvojio zakon koji zabranjuje delovanje UN-ove agencije za palestinske izbeglice (UNRWA) u Izraelu i na palestinskim teritorijama, označivši je kao terorističku organizaciju i prekinuvši sve veze između agencije i izraelske vlade.
Agencija Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama je glavna izbeglička agencija za Palestince i deluje širom Bliskog istoka.
Osnovana je 1949. godine radi podrške za 700.000 Palestinaca koji su raseljeni tokom rata prilikom osnivanja Izraela i pruža usluge obrazovanja, zdravstvene zaštite, humanitarne pomoći i socijalnih usluga, kao i infrastrukturu kampova i skloništa tokom sukoba.
Njene aktivnosti se protežu na okupiranu Zapadnu obalu - uključujući istočni Jerusalim, Pojas Gaze, kao i u Siriji, Libanu i Jordanu.
Većinom se finansira iz dobrovoljnih priloga država članica UN-a, dok takođe prima i deo sredstava direktno od UN-a. Zapošljava 30.000 Palestinaca i pomaže skoro šest miliona izbeglica, uključujući 1,476 miliona Palestinaca registrovanih kao izbeglice u osam palestinskih izbegličkih kampova u Gazi, dok je na Zapadnoj obali registrovano 800.000.
Tokom trenutnog sukoba u Gazi, gotovo cela populacija Gaze zavisi od UNRWA-a za osnovne potrebe, uključujući hranu, vodu i higijenske potrepštine.
Direktor agencije UN za pomoć palestinskim izbeglicama Filipe Lazarini rekao je da će novi izraelski zakon o zabrani rada te agencije u Izraelu, napraviti vakuum u pružanju humanitarne pomoći koji će dovesti do većeg broja smrtnih slučajeva u Pojasu Gaze. Izrael, s druge strane, poručuje da će obezbediti dolazak humanitarne pomoći u Gazu uprkos novom zakonu.
"UNRWA nije bilo koja humanitarna agencija"
Nadžer Haili iz Centra za civile pogođene konfliktom u razgovoru za Euronews Srbija kaže da će zabrana rada UNRWA imati teške posledice za humanitarne operacije u Gazi i na Zapadnoj obali budući da je ova Agencija "kičma humanitarnih akcija u tim regionima".
"Ukoliko ta organizacija bude primorana da se zatvori, širi humanitarni sistem u Gazi i na Zapadnoj obali mogao bi da se suoči sa totalnom propašću. UNRWA je najveća humanitarna agencija koja funkcioniše na okupiranim teritorijama i bitno je da vaši gledaoci shvate da to nije bilo koja humanitarna agencije. Osnovana je u skladu sa Rezolucijom GS UN 1949. godine da bi radila ono što radi danas", ističe Haili i podseća da UNRWA u proteklih 75 godina opslužuje milione Palestinaca na Zapadnoj obali i u Gazi sa neverovatnom mrežom humanitarnih i razvojnih usluga.
Kako kaže, danas postoji konsenzus u čitavom svetu da ta agencija služi kao žila kucavica za Palestince.
"Zabraniti tu Agenciju bi direktno naškodilo palestinskim civilima koji bi morali da ponesu taj teret njenog odsustva", upozorava Naili i nastavlja:
"Raspuštanje UNRWA imalo bi jako teške posledice za milione Palestinaca koji su već bombardovani, proterivani iz Gaze, gladuju i trope nasilje na Zapadnoj obali. Od 1949. UNRWA je pomagala milione izbeglica nudeći im zdravstvene usluge, obrazovanje, hranu, pomoć u gotovini, čak i neke ekonomske prilike. Ona je ujedno i jedan od najvećih poslodavaca u Gazi i na Zapadnoj obali koja obezbeđuje radna mesta uglavnom za palestinske izbeglice da bi mogli da se izdržavaju i izdržavaju svoje porodice"
Naili upozorava da bi odsustvo UNRWA, u regionu u kojem se civilima redovno preti, umanjilo njihovu zaštitu, pa bi zajednice bile još ranjivije na vojne operacije.
"Njihova imovina će biti rušena, hapsiće ih i stavljati u zatvore", dodaje.
"Odluka Izraela se mora posmatrati u širem kontekstu"
Naglašava i da se odluka Izraela da zabrani aktivnosti UNRWA mora posmatrati u širem kontekstu sistematskih napada na humanitarne i medicinske radnike i kriminalizaciju humanitarnih operacija, kao i rušenja međunarodnog prava i humanitarnog principa u Gazi.
"Učestalost i intezitet napada na humanitarne i medicinske radnike od 7. oktobra prošle godine dostigla je do sada nezabeleženi nivo. Prema podacima UN-a, najmanje 332 humanitarna radnika izgubila su život u Gazi. Takvo nasilje protiv humanitarnih radnika do sada je nečuveno i neviđeno bilo gde drugde u svetu i to ukazuje na razmere krize za humanitarne radnike koji pomažu ljudima, dok se istovremeno kažnjavaju i civili kojima je potrebna ta pomoć"
Naili ukazhuje i na to da je zakon koji je doneo Kneset "pokušaj da se oslabi multilateralni sistem prvenstveno UN-a".
"A to će se desiti na ušrb civila i njihove zaštite. I konačno, to bi trebalo da brine sve nas jer ovaj zakon postavlja jedan opasan presedan za sve ratne situacije u kojima države i zaraćene strane možda požele da uguše prisustvo humanitarnih agencija UN koje im ne odgovaraju"
Na pitanje kako komentariše optužbe Izraela da su pojedini zaposleni u UNRWA zapravo bili članovi Hamasa, Naili odgovara:
"Tvrdnje su iznete, ali bez ikakvih dokaza. UN su sprovele istragu, preduzete su određene mere i bez obzira na nalaze te misije ne može se kažnjavati kompletna populacija zbog eventualnih postupaka nekolicine. Tako nešto je nezamislivo i protiv međunarodno-humanitarnog prava", zaključuje.
Komentari (0)