"Ništa drugo do kolektivna kazna": Šta je UNRWA i zašto je Izrael zabranio njen rad?
Komentari29/10/2024
-21:56
Izraelski parlament je usvojio zakon koji zabranjuje delovanje UN-ove agencije za palestinske izbeglice (UNRWA) u Izraelu i na palestinskim teritorijama, označivši je kao terorističku organizaciju i prekinuvši sve veze između agencije i izraelske vlade.
Šta je UNRWA?
Agencija Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama je glavna izbeglička agencija za Palestince i deluje širom Bliskog istoka.
Osnovana je 1948. godine radi podrške za 700.000 Palestinaca koji su raseljeni tokom rata prilikom osnivanja Izraela i pruža usluge obrazovanja, zdravstvene zaštite, humanitarne pomoći i socijalnih usluga, kao i infrastrukturu kampova i skloništa tokom sukoba.
Njene aktivnosti se protežu na okupiranu Zapadnu obalu - uključujući istočni Jerusalim, Pojas Gaze, kao i u Siriji, Libanu i Jordanu.
Većinom se finansira iz dobrovoljnih priloga država članica UN-a, dok takođe prima i deo sredstava direktno od UN-a. Zapošljava 30.000 Palestinaca i pomaže skoro šest miliona izbeglica, uključujući 1,476 miliona Palestinaca registrovanih kao izbeglice u osam palestinskih izbegličkih kampova u Gazi, dok je na Zapadnoj obali registrovano 800.000.
Tokom trenutnog sukoba u Gazi, gotovo cela populacija Gaze zavisi od UNRWA-a za osnovne potrebe, uključujući hranu, vodu i higijenske potrepštine. Više od 200 zaposlenih u UNRWA je poginulo u izraelskim napadima tokom rata.
Izrael optužuje agenciju za terorizam
Izraelski parlament je usvojio zakon o zabrani aktivnosti UN-ove agencije za palestinske izbeglice iz više razloga. U ponedeljak su 92 izraelska poslanika glasala za ovu meru, dok je samo deset bilo protiv. Drugi zakon predviđa prekid diplomatskih odnosa sa agencijom.
Izrael već duže vreme iznosi pritužbe, tvrdeći da je UNRWA zastarela i da njena neprikosnovena podrška potomcima prvobitno raseljenih 1948. predstavlja prepreku za postizanje mira.
Kritičari vlade Benjamina Netanjahua smatraju da su akcije Izraela, a ne samo odbijanje da prihvati osnivanje palestinske države i kontinuirane kolonizacijske aktivnosti na teritorijama namenjenim toj državi - glavna prepreka u postizanju mira.
Tokom trenutnog sukoba sa Hamasom, Izrael je takođe ponovio tvrdnje da je UNRWA zaposljavala članove Hamasa.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je ranije pozvao SAD - najbližeg saveznika Izraela i najvećeg donatora agencije da obustave podršku, ističući da su se "članovi Hamasa infiltrirali u agenciju".
U dokumentu koji je Izrael dostavio SAD, optužuje se 12 članova osoblja UNRWA da su učestvovali u napadima 7. oktobra 2023, uključujući devet profesora u školama UNRWA.
Dokument navodi da Izrael poseduje i šire dokaze o tome da je UNRWA zaposlila 190 naoružanih članova Hamasa i Islamskog džihada, što bi predstavljalo 0,64 odsto ukupnog osoblja UNRWA, ukoliko su te tvrdnje osnovane. Agencija je otpustila devet zaposlenih nakon istrage, ali je odbacila optužbe da je s namerom pomogla oružanim grupama.
Pored toga, UNRWA već duže vreme dostavlja Izraelu spisak imena svojih zaposlenih. Govoreći ranije ove godine, portparol glavnog sekretara UN-a, Antonija Gutereša, ponovio je uslove ovog sporazuma.
Šta znači novi izraelski zakon?
Nova zakonska regulativa koja je usvojena u Izraelu znači da pod okriljem UNRWA ne bi mogla da "funkcioniše nijedna institucija", a agencija ne bi mogla ni "da pruža usluge ili sprovodi bilo kakve aktivnosti, direktno ili indirektno".
Kritičari ovog zakona tvrde da će on ugroziti već otežanu distribuciju pomoći u Gazi, posebno u trenutku kada Izrael doživljava sve veće pritiske od Sjedinjenih Američkih Država da poveća svoju humanitarnu pomoć.
Većina aktivnosti UNRWA se obavlja na Zapadnoj obali i u Gazi, dok agencija u velikoj meri zavisi od saradnje sa Izraelom kako bi mogla da funkcioniše i zahteva izraelsku dozvolu za pristup graničnim prelazima prema Gazi, između ostalog, i za pružanje humanitarne pomoći.
Nova legislativa ne sadrži odredbe koje bi omogućile alternativnim organizacijama da nadgledaju rad UNRWA.
U međuvremenu, direktorka Međunarodne organizacije za migracije (IOM) Emi Pop izjavila je danas da je ta agencija spremna da pojača podršku ljudima koji se nalaze u kriznoj situaciji, ali je naglasila da ne može da zameni tu agenciju u Gazi.
"UNRWA je apsolutno neophodna ljudima u Gazi, i ne želim da iko pomisli da IOM može da igra tu ulogu, jer ne možemo, ali možemo da pružimo podršku onima koji su trenutno u krizi", rekla je generalna direktorka IOM-a Emi Pop na konferenciji za novinare, preneo je Rojters. Ona je dodala da je to uloga koju IOM želi da ima i koju će pojačati uz podršku različitih aktera.
Šta kažu druge zemlje?
Ova potez izazvao je reakciju mnogih vlada, kao i međunarodnih humanitarnih organizacija koje ističu da Izrael ne samo da nije ponudio alternativni plan za ono što bi moglo zameniti UNRWA (tokom rasprave o zakonu nije pomenuto ništa), već je i kontinuirano ignorisao planiranje "dana posle" u Gazi, kada se sukob završi.
Portparol američkog Ministarstva spoljšnjih poslova, Metju Miler, izjavio je juče u Vašingtonu da je administracija Bajdena "duboko zabrinuta" zbog novog zakona. "Niko ne može da ih zameni usred krize", rekao je.
UNRWA je osudila usvajanje zakona od strane Kneseta.
"Ovaj zakon će maksimalno povećati patnje Palestinaca, posebno u Gazi, gde ljudi proživljavaju pakao već više od godinu dana", napisao je Filip Lazarini, šef UNRWA-e, u saopštenju na X. "Oni će isključiti 650.000 devojčica i dečaka iz sistema obrazovanja, što stavlja u opasnost celu generaciju dece. Ovi zakoni povećavaju patnje Palestinaca i nisu ništa drugo do kolektivna kazna"
Komentari (0)