Ko je kriv za "Signalgejt"? Bivši analitičar CIA za Euronews Srbija o aferi koja se još ne smiruje
Komentari28/03/2025
-22:03
Afera Signalgejt, kada su visoki čelnici administracije američkog predsednika Donalda Trampa pozvali urednika Atlantika Džefrija Goldberga u čet gde se diskutovalo o napadu na Jemen, ne prestaje i pored pokušaja kontrole štete.
Portal Atlantik objavio je da su najviši američki zvaničnici, a među njima i savetnik Donalda Trumpa za nacionalnu bezbednost Majk Volc, potpredsednik Amerike Džejms Dejvid Vens, ministar odbrane Pit Hegset, državni sekretar Marko Rubio i čelnica nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabbard, koristili komercijalnu aplikaciju Signal kako bi dogovarali napad na Hute.
Goldberg je objavio tekst o tome, a onda su sledila pravdanja i objašnjenja predstavnika američke administracije i nekih od ovih ljudi koji su učestvovali u ovom grupnom četu. Pred senatorima su Gabard i direktor CIA Džon Retklif rekli da nisu otkrivane nikakve poverljive informacije, niti ratni planovi, a da su od Hegseta dobili uveravanja da sve informacije nisu poverljive i nisu zaštićene.
Oni su rekli, pored ostalog, da je odluku o napadu trebalo ipak voditi poverljivim kanalima, a ne preko Signala, nakon što je portparol Pentagona priznao da je njegov šef Hegset u četu podelio informacije o udarima američke vojske, dok je ova operacija bila u toku.
Za sada, od onih koji su umešani, niko nije snosio odgovornost, niti podneo ostavku.
U sredu je portal Atlantik odlučio, da objavi celu prepisku i da dokaže da se tu nalaze i precizne i osetljive informacije o tome koje su mete, kada će te mete biti napadnute, i to neposredno pre nego što je napad izvršen.
Volc kaže da je on odgovoran za izbijanje cele ove afere, kao i da ne zna kako se američki uticajni novinar našao u ovom grupnom četu, ali je u jednom intervjuu sugerisao i da je Goldberg uspeo da hakuje njegov telefon kako bi dobio pristup.
Danas je Vens izjavio da on i Tramp "stoje iza" svog tima za nacionalnu bezbednost, dodajući da je Volc preuzeo odgovornost.
"Svi smo saglasni da novinara nije trebalo uključiti u razgovor, a članovi administracije, uključujući i mog dragog prijatelja Majka, preuzeli su odgovornost za to", rekao je Vens na konferenciji za novinare na Grenlandu.
On je optužio medije da su "opsednuti" da o tome izveštavaju, prenosi CNN.
"Ako mislite da ćete naterati predsednika Sjedinjenih Američkih Država da otpusti bilo koga, čeka vas još jedna stvar. Predsednik Tramp je rekao u ponedeljak, u utorak, u sredu, u četvrtak, a ja sam potpredsednik koji to kaže ovde u petak, mi stojimo iza celog našeg tima za nacionalnu bezbednost", poručio je Vens.
Kanin: Utisak je da je tu neko bio nesposoban
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa napravila je grešku i nije dobro rešila aferu "Signalgejt" rekao je za Euronews Svet Dejvid Kanin, profesor Univerziteta Džons Hopkins i nekadašnji analitičar američke Centralne obaveštajne agencije (CIA).
"Utisak je da je tu neko bio nesposoban", kazao je Kanin govoreći o incidentu kada je novinar pozvan u grupni čet na aplikaciji Signal, gde su visoki zvaničnici diskutovali planove za vazdušne napade na Jemen.

Euronews Srbija
Naš sagovornik je zatim naveo da objavljene poruke pokazuju koliko potpredsed SAD Džejms Dejvid Vens i ministar odbrane Dejvid Hegset "mrze Evropljane, najvžnije saveznike Amerike".
"Istovremeno, govore na Signalu koliko ne vole Evropljane, a Vitkof, izaslanik za Ukrajinu i za Bliski Istok na američkoj televiziji govori o tome koliko se dobro slagao sa Putinom, koliko je razgovor između Trampa i Putina bio sjajan, da se Putin u crkvi se moli za mir. Taj paradoks u okviru američke administracije je zgadio Evropljane i priča o Putinu je zaista osramotila administraciju i sad se postavlja pitanje u kom pravcu Vašington ide i šta to znači za evropsku bezbednost", rekao je on.
Kanin navodi da se, bez obzira da li su informacije bile poverljive ili ne, ne dovodi u pitanje
"Dobri smo u bombardovanju stvari. Bombardovali smo Hute i ponovo ćemo, pa ćemo videti. Ono što je važnije je utisak koji je to ostavilo da politike koje se donose putem emocija, da se ostavi utisak u afektu kroz nekakve lične stavove tih ljudi, emotivne stavove, u pravcu predmeta američke politike, umesto strateškog razmišljanja i analitičke distance. Ja mislim da je to ono što treba da nas brine", kazao je profesor.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc preuzeo je odgovornost za curenje podataka, a da li bi još neko mogao da trpi posledice, pogledajte u kompletnom razgovoru sa Dejvidm Kaninom, u videu ispod.
Celu emisjiu Euronews Svet pogledajte na sledećem snimku:
Komentari (0)