Norveška, Irska i Španija 28. maja priznaju palestinsku državu, Izrael upozorava da je to "loša odluka"
Komentari22/05/2024
-09:12 >> 10:05
Norveški premijer Jonas Gar Stjore najavio je da će njegova zemlja formalno priznati Palestinu kao državu 28. maja, a to će učiniti i Španija.
Irski ministar spoljnih poslova Majkl Martin izjavio je da će i Irska to učiniti istog datuma.
"Danas jasno izražavamo našu nedvosmislenu podršku jednakom pravu na bezbednost, dostojanstvo i samoopredeljenje za palestinski i izraelski narod", rekao je on.
lanice Evropske unije Slovenija i Malta takođe su poslednjih nedelja nagovestile da bi mogle da priznaju palestinsku državnost, tvrdeći da je od vitalnog značaja da se donese mir u regionu.
Ovom potezu se protivi Izrael, koji tvrdi da će to "podstaćí nestabilnost" na Bliskom istoku.
Tri zvaničnika irske vlade - premijer Sajmon Haris, zamenik premijera Majkl Martin i ministar Ejmon Rajan - održali su konferenciju za novinare danas i saopštili svoju odluku.
Irski premijer Sajmon Haris kaže da će ta zemlja priznati palestinsku državu.
Irski javni emiter RTE i Irish Times izveštavaju da je odluka objavljena iako irska vlada nije detaljno raspravljala o tome.
Dablin je ranije rekao da će rešenje sa dve države upotpuniti napore da se obezbedi trajni mir između Izraela i Palestine.
Duga antikolonijalna istorija Irske protiv Britanaca i prošli sukobi sa izraelskom obaveštajnom službom učinili su da su lideri te zemlje oštriji prema Izraelu od većine evropskih država, smatraju stručnjaci.
Španski premijer Pedro Sančez na konferenciji za medije objavio je da je datum za formalno priznanje palestinske državnosti 28. maj.
Sančez: Ovo priznanje nije u korist Hamasa
Španski premijer Pedro Sančez kaže da se izraelski premijer Benjamin Netanjahu "i dalje pravi gluv... još bombarduje bolnice i škole i kažnjava žene i decu glađu i hladnoćom".
"Ne možemo ovo da dozvolimo. Imamo obavezu da delujemo, u Palestini kao i u Ukrajini bez dvostrukih standarda", rekao je Sančez i dodao:
"Moramo da pošaljemo humanitarnu pomoć i da pomognemo izbeglicama, što već radimo. Ali mora da se uradi više. Ovo priznanje nije protiv Izraela, nije protiv Jevreja. To nije u korist Hamasa. Ovo priznanje nije protiv bilo koga, ono je za mir i suživot".
On je bio jedan od najotvorenijih evropskih lidera protiv izraelske ofanzive u Gazi, a Španija je nedavno porekla zaustavljanje broda koji je nosio oružje za Izrael u svojoj luci.
Norveška vlada takođe če održati konferenciju za novinare o Bliskom istoku u sredu. Premijer Jonas Gar Stjore rekao je da je njegova nacija "spremna" da prizna Palestinu.
Ovi potezi dolaze u periodu kontinuiranih protesta podrške Palestincima u Gazi i rastuće globalne osude oštre vojne ofanzive Izraela.
Izrael pozvao svoje ambasadore u Norveškoj i Irskoj na hitne konsultacije
Ministar spoljnih poslova Izraela, Izrael Kac pozvao je danas ambasadore te zemlje u Irskoj i Norveškoj na hitne konsultacije, jer je Norveška priznala Palestinu, dok se očekuje da i Irska danas saopšti vest o priznavanju palestinske nezavisnosti.
"Šaljem vrlo jasnu poruku Irskoj i Norveškoj: Izrael neće pustiti da ovo prođe u tišini", naveo je Kac, prenosi Times of Israel.
On je dodao da će učiniti isto i sa Španijom, ukoliko Madrid prizna Palestinu.
"Irska i Norveška nameravaju da pošalju poruku Palestincima i svetu - teror se isplati", rekao je Kac, dodajući da na taj način "nagrađuju Hamas i Iran".
Kac ocenjuje da se radi o nakaradnom potezu naočigled žrtava 7. oktobra, kada je palestinski Hamas ubio oko 1.200 ljudi na jugu Izraela i oteo više od 240.
"To, takođe, otežava naše napore da vratimo kućama 128 talaca. Mir je sada manje izvestan i podriva izraelsko pravo na samoodbranu. Ova irsko-norveška parada gluposti nas neće odvratiti. Odlučni smo da ispunimo ciljeve: da vratimo bezbednost građanima, svrgnemo Hamas i vratimo taoce", naveo je Kac.
Međunarodni krivični sud (ICC) u ponedeljak je saopštio da traži naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta, kao i nekoliko lidera Hamasa, zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti.
Netanjahu i glavni saveznik Izraela, SAD, osudili su potez Međunarodnog krivičnog suda, a predsednik Džo Bajden ga je nazvao "nečuvenim".
Palestinsku državnost je do sada priznalo 139 od 193 države članice Ujedinjenih nacija (UN).
Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova kritikovalo je u utorak priznanje, tvrdeći na mreži X da bi ono "dovelo do više terorizma, nestabilnosti u regionu i ugrozilo sve izglede za mir".
"Ne budite pijun u rukama Hamasa", dodaje se.
Prvo rešenje, koje su UN predložile 1947. godine, o dve države predviđa stvaranje dve odvojene nacije: jedne za Jevreje (Izrael) i jednu za Palestince (Palestina). To bi uključivalo podelu zemlje, pri čemu bi svaka država imala svoju vladu. Cilj je omogućiti obema stranama da žive jedna pored druge mirno i nezavisno.
Rat u Gazi odbeo je do sada više od 35.500 života - uglavnom žena i dece - prema palestinskim vlastima.
Borbe su počele 7. oktobra nakon Hamasovog iznenadnog napada na južni Izrael, u kome je stradalo 1.200 ljudi. Ponovo uglavnom civila.
Oko 125 talaca zarobljenih tokom napada i dalje drži militantna palestinska grupa.
Komentari (0)