Protest podrške premeštenim tužiteljkama, organizatori izneli tri zahteva
Komentari02/03/2023
-15:40
U Nemanjinoj ulici u Beogradu održan je protest podrške tužiteljkama Bojani Savović i Jasmini Paunović koje su radile na slučaju u vezi sa zloupotrebama u EPS-u. One su, naime, nakon što je došlo do prvih hapšenja u tom procesu, premeštene u drugo odeljenje Višeg javnog tužilaštva čime su praktično skinute sa slučaja. Okupljeni na protestu, koji je održan pod nazivom "Ne damo naše Laure", prvo su blokirali raskrsnicu ulica Kneza Miloša i Nemanjinem, a nakon toga su krenuli u protestnu šetnju do Republičkog javnog tužilaštva, javlja reporter Euronews Srbija.
Organizatori su na protestu izneli tri zahteva, među kojima je prvi da se dve tužiteljke vrate na posao koji su obavljale do premeštaja. Oni su takođe zatražili smenu višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića i njegove zamenice Brankice Marić, kao i smenu republičke javne tužiteljke Zagorke Dolovac. Naveli su i da je rok za ispunjenje zahteva pet dana.
Organizatori protesta tvrde da ovo nije opozicioni skup. Advokat Ivan Ninić je rekao da je pravosuđe u Srbiji na aparatima i da je pravosudni sistem, kako je rekao, kidnapovan.
"Pravosuđe je u veštačkoj komi i održava se na aparatima. U srcu Evrope građani Srbije su lišeni elementarnih ljudskih prava”, rekao je on i dodao da su oni tu tu da ohrabre svaku "novu Bojanu i Jasminu da istupe javno" i da, kako je rekao, podignu glas kada se na njih bude vršio pritisak.
Advokatica Sara el Sarag je rekla je i da Srbija više ne može da podnese “mediokritete i poslušnike na radnim mestima” i da ne žele da ih "polupismeni vode kroz život i da im vaspitavaju decu, da ih uče korupciji, podaništvu i kriminalu".
Podsećamo, hapšenje šestoro osumnjičenih za malverzacije u EPS-u, kojima je ovo preduzeće oštećeno za više od sedam miliona američkih dolara, palo je u drugi plan nakon što je zamenica tužioca Bojana Savović, koja je radila na ovom slučaju, dan nakon hapšenja osumnjičenih premeštena u drugo odeljenje.
Iz Višeg javnog tužilaštva saopštili su da se godišnji raspored poslova iskorišćava u političke svrhe i za lične interese, te da se zaboravlja činjenica da odluke o hapšenju, donosi javni tužilac i da ne znaju zašto Savović taj predmet naziva svojim. Savović je prethodno navela da joj je oduzet predmet na kojem je radila godinu i po dana i koji najbolje poznaje i napomenula da joj se ovo nije dogodilo za 20 godina karijere.
Dan nakon što je objavljena informacija da je tužiteljka Savović premeštena, ispostavilo se da je i druga zamenica javnog tužioca Jasmina Paunović, koja je radila na slučaju EPS-a, iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije prebačena u Odeljenje za opšti kriminal. Za deo stručne javnosti ovakav potez javnog tužilaštva je, u najmanju ruku, krajnje neuobičajen. Sa druge strane Ministarstvo pravde je slučaj ocenilo kao medijski napad na Više javno tužilaštvo.
U međuvremenu je više zamenika tužilaca Prvog osnovnog tužilaštva poslalo Državnom veću tužilaca peticiju kojom žele da pruže podršku koleginicama Bojani Savović i Jasmini Paunović i tako apeluju na DVT da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
Takođe, viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović podneo je Povereniku Državanog veća tužilaca za samostalnost tužilaca zahtev za zaštitu od nedozvoljenog uticaja pojedinih medija i političara koji, kako je naveo, već nekoliko dana iznose neistinite tvrdnje o postupanju u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Komentari (0)