Set pravosudnih zakona u skuštinskoj proceduri
Komentari18/01/2023
-11:25
Set pravosudnih zakona, neophodnih kako bi se okončao proces izmene Ustava Srbije u delu pravosuđa, stigli su u skupštinsku proceduru i od danas su na internet prezentaciji parlamenta.
U parlament su stigli Vladini Predlog zakona o Visokom savetu tužilaštva, Predlog zakona o sudijama, Predlog zakona o uređenju sudova, Predlog zakona o javnom tužilaštvu i Predlog zakona o Visokom savetu sudstva.
Vlada je navela da se Predlog zakona o sudijama bavi pitanjima nezavisnosti sudija, uslovima za njihov izbor, stalnost, nepremestivost, imunitet, kao i nespojivost poslova sa sudijskom funkcijom.
Najvažnija izmena u vezi sa izborom sudija je da sudije više ne bira Narodna skupština već Visoki savet sudstva, dok je najvažnija novina u odredbama koje uređuju rad sudija porotnika ta što celokupan proces vodi takođe Visoki savet sudstva, umesto do sada Ministarstvo pravde.
Predlogom zakona o Visokom savetu sudstva propisuje se položaj, nadležnost, organizacija i način rada tog saveta, uslovi i postupak za izbor izbornor člana, trajanje mandata i prestanak njegove funkcije.
Savet je nezavisan državni organ koji obezbeđuje i jemči nezavisnost suda, sudije, predsednika suda i sudije porotnika.
Savet sarađuje sa Visokim savetom tužilaštva, drugim organom Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave ili gradske opštine, javnom službom, imaocem javnih ovlašćenja i drugim fizičkim i pravnim licem, pravosudnim savetom druge države i međunarodnom organizacijom.
Predlog zakona o javnom tužilaštvu donosi nova rešenja kojima se, prema oceni predlagača, precizno uređuju organizaciju i nadležnost javnog tužilaštva, uslove, postupak za izbor i prestanak funkcije, prava i dužnosti, vrednovanje njihovog rada, disciplinsku odgovornost.
Predlogom zakona o uređenju sudova se utvrđuje osnivanje, ukidanje, vrste, delokrug i stvarna nadležnost suda, unutrašnje uređenje, sudska uprava i osoblje, pravosudna uprava, obezbeđivanje suda i sredstva za rad sudova.
Uređena su načela sudske vlasti i njenog operacionalizovanja kroz sudove kao državne organe sa jasno opredeljenom ulogom i mestom u sistemu podele vlasti.
Predlogom zakona o Visokom savetu tužilaštva se određuje položaj, nadležnost, organizacija i način rada Visokog saveta tužilaštva, kao i uslovi i postupak za izbor izbornog člana Saveta.
Sedište Saveta je u Beogradu, ima ukupno 11 članova - pet javnih tužilaca koje biraju nosioci javnotužilačke funkcije, četiri istaknuta pravnika koje bira parlament i vrhovni javni tužilac i ministar nadležan za pravosuđe, kao i članovi po položaju.
U skupštinsku proceduru upućeni su i predlozi zakona o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, izmene Zakona o Ustavnom sudu, kao i izmene Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine.
Komentari (0)