Politika

Kancelarija za KiM traži istragu o svim nestalima

Komentari

Autor: Euronews

14/05/2021

-

11:15

Kancelarija za KiM traži istragu o svim nestalima
Kancelarija za KiM traži istragu o svim nestalima - Copyright Printscreen YouTube/KOSMETSKE ŽRTVE

veličina teksta

Aa Aa

Otmica rudara Žarka Spasića, na današnji dan 1998. godine, označila je početak masovnog stradanja srpskog civilnog stanovništva na Kosovu i Metohiji, a za većinu tih zločina do danas niko nije odgovarao, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju.

U saopštenju Kancelarije podseća se da otmičari nisu pronađeni i privedeni pravdi, kao i da nijedna od međunarodnih organizacija i niko od predstavnika privremenih institucija na Kosovu i Metohiji nije ponudio odgovore o sudbini Spasića i mnogih drugih.

"Nastavićemo da i od Prištine i od međunarodne zajednice zahtevamo da sudbina otetih i nestalih Srba bude rasvetljena, jer imamo zajedničku odgovornost da proces pomirenja na Kosovu i Metohiji temeljimo na istini o zločinima i personalizovanju odgovornosti", ističe Kancelarija.

Kako se navodi, Srbija će nastaviti da se seća svojih stradalih sunarodnika, ali i da traga za istinom i pravdom za otete i ubijene i za njihove porodice, koje imaju pravo da znaju šta se desilo sa njihovim najmilijima.

"Zahtevamo nastavak sprovođenja istrage o svim nestalim licima, jednaka prava za sve žrtve, bez obzira na veru i naciju. Nastavićemo da tragamo i za otmičarima, koji imaju ime i prezime, i da insistiramo na njihovom kažnjavanju, jer zataškavanje zločina je takođe zločin, a od procesa rasvetljavanje sudbine nestalih lica zavisiće u velikoj meri i proces pomirenja u regionu", ističe se u saopštenju.

Spasić je otet 14. maja 1998. godine. Bio je zatočenik logora Likovac u Drenici, a njegova sudbina posle 23 godine ostaje nepoznata.

Različiti podaci o broju nestalih 

Srpske vlasti i nevladine organizacije u Srbiji imaju različite podatke o broju ljudi koji su ubijeni, oteti i proterani sa Kosova. U evidenciji srpske vlade nalaze se sve osobe za koje se smatra da su "žrtve albanskog terorizma". Tu se ubrajaju vojnici, policija, civili Srbi, Crnogorci, Romi i Albanci i drugi.

Vlada Srbije tvrdi da su u periodu od januara 1998. do novembra 2001. "albanski teroristi" ubili 1.835 i oteli 1.441 osobu. U ove brojke nisu uvrštene žrtve NATO bombardovanja. Vlada Srbije tvrdi da je tokom bombardovanja ubijeno 462 vojnika i 114 pripadnika specijalnih jedinica policije.

Udruženje porodica nestalih i otetih osoba u Srbiji tvrdi da je "tokom sukoba na Kosovu i Metohiji nestalo oko 1.300 Srba".

U jednoj studiji Fonda za humanitarno pravo u Beogradu navodi se da je u periodu od januara 1998. do decembra 1999. godine na Kosovu ubijeno 1.123 srpskih civila, od čega je 786 lica ubijeno nakon ulaska NATO snaga na Kosovo.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija