Francuski ambasador o sankcijama Rusiji: EU ne ucenjuje Beograd, želimo da Srbija bude dosledna
Komentari14/04/2022
-17:15
Očekivanja Brisela da se Beograd uskladi s evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom ne predstavljaju ucenu, već želju da Srbija bude dosledna, rekao je francuski ambasador u Beogradu Pjer Košar. On je na predstavljanju Strateškog kompasa za bezbednost i odbranu Evropske unije, istakao da rat u Ukrajini nema veze s procesom evropskih integracija Srbije.
Francuski ambasador je, kako ističe, svestan da je rat u Ukrajini izazov za Srbiju i da nije lako uskladiti se sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije. Kaže da za to ne postoje fiksni rokovi i pozdravlja glas Srbije za suspenziju Rusije iz Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
"Razumem poteškoće i ranjivost oko tog pitanja, ali mi ovde primećujemo dezinformisanje srpske javnosti i promociju ruske propagande. Stvari treba nazvati pravim imenom. Rat u Ukrajini jeste agresija, a to tako ovde nije predstavljeno. Istovremeno, rat u Ukrajini nema veze sa procesom pristupanja Srbije EU, ali se očekuje da postepeno Srbija usklađuje svoju spoljnu poltiku sa nama. To nije nametanje novih uslova", rekao je Košar.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre ističe da je Unija uvela sankcije protiv Rusije kako bi je što pre onemogućila da nastavi s ratnim dejstvima. Sankcije su ciljale bankarski i tehnološki sektor koji ima uticaja na vojnu industriju.
"Srbija bi trebalo da bude s nama u ovom poduhvatu da se Rusija zaustavi. Ali nismo u poziciji u kojoj postavljamo uslove. To što ne otvaramo nove klastere u pristupnim pregovorima je zato što Srbija sada ima tehničku vladu. Taj proces je potpuno odvojen i podrazumeva ispunjavanje određenih merila. Mi očekujemo nastavak reformi i zaista želimo da Srbija i druge zemlje Zapadnog Balkana postanu članice EU što pre. To je u interesu kako Srbije tako i Evropske unije", navodi Žiofre.
Ambasador se osvrnuo i na zajedničku evropsku platformu za kupovinu gasa, rekavši da se, kada su nedavno usvojene sankcije, strahovalo kako će to pogoditi NIS u Srbiji, ali da je EU donela uredbu kojom je Srbija i druge zemlje Zapadnog Balkana izuzete od tog pravila, kao i još neke države poput Švajcarske.
"Time smo osigurali da ne budu pogođeni oni protiv kojih te sankcije nisu direktno usmerene. sada spremamo zajedničku platformu za kupovinu gasa i smatramo da bi Srbija trebalo da bude njen deo", dodao je Žiofre.
Današnje predstavljanje Strateškog kompasa za bezbednost i odbranu Evropske unije održano je obzirom na činjenicu da su Srbija i Zapadni Balkan deo buduće vojne strategije Unije koju je nedavno usvojio Evropski savet. Strateški kompas podrazumeva povećanje vojnih budžeta država članica i formiranje sopstvenih jednica za brze intervencije, ali ne i odstupanje od politike NATO.
Komentari (0)