Politika

"Šetnja za Olivera" u Beogradu - sećanje i sveće povodom godišnjice ubistva Ivanovića

Komentari

Autor: Fonet

16/01/2022

-

14:41

"Šetnja za Olivera" u Beogradu - sećanje i sveće povodom godišnjice ubistva Ivanovića
"Šetnja za Olivera" u Beogradu - sećanje i sveće povodom godišnjice ubistva Ivanovića - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

"Šetnja za Olivera" kojom se obeležava godišnjica ubistva lidera Građanske inicijative Sloboda, demokratija, pravda sa Kosova Olivera Ivanovića završena je danas, posle šetnje centrom Beograda, od Andrićevog venca do hrama Svetog Save, gde su zapaljene sveće.

U protestu su učestvovali predstavnici i funkcioneri različitih opozicionig političkih stranaka i pokreta.

Na trasi kretanja povorke saobraćaj je bio zaustavljan, a incidenata nije bilo.

Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas rekao je novinarima da je Ivanović više puta pominjao ljude koji mu ugrožavaju život, a da četiri godine kasnije ne postoji odgovor ko je tu uradio i naručio.

On je konstatovao da se, nažalost, nadležni organi ni u Beogradu ni u Prištini, ne trude da se nađu ubice i nalogodavci. Đilas je dodao da postoji čovek koji je organizovao hajku na Ivanovića, kao i snimanje spota i emitovanje na televiziji Pink, i istovremeno "zaštitio i obogatio ljude za koje je Ivanović više puta pominjao da mu ugrožavaju život", a na pitanje o kome se radi odgovorio je da je svima jasno ko je ta osoba.

Tanjug/Strahinja Aćimović

 

Kako je naglasio, ni četiri godine posle ubistva ne postoji odgovor ko je to uradio i naručio, i zato je obećao da će kad njegova stranka dođe na vlast, to biti otkriveno.

"Ivanović je bio spreman na razgovor sa albanskim narodom u zaštiti Srba na Kosovu i kao takav je bio meta napada", konstatovao je Đilas.

Ivanovićev bratanac, advokat Aleksandar Ivanović ocenio je da postoji opstrukcija u istrazi ubistva, a da se u Beogradu ne vodi istraga, nego samo drže konferencije za novinare, na kojima se daju izjave, a nema nikakvih rezultata, i plus se unosi konfuzija.

On je podsetio i da za četiri godine niko od članova Ivanovićeve porodice nije dobio priliku da se pojavi na Javnom servisu i govori o celom slučaju.

Ivanović je naglasio i da je činjenica da u dve ulice kojima se on kretao tog 16. januara 2018. godine, postoje desetine bezbednosnih kamera, ali da nijednog snimka nema.

Ukazao je i na priču oko nestanka mladića iz Hrvatske za Novu godinu u Beogradu, gde je policija rekonstruisala njegovo kretanje, i konstatovao kako je to primer kako sistem radi kad hoće da reaguje, a slučaj njegovog strica je priča kako neće.

Potredsednica Demokratske stranke Dragana Rakić kaže da njena stranka neće odustati dok god se odgovorni za Oliverovo ubistvo ne privedu pravdi, jer, kako je rekla


"Pucnji u Olivera Ivanovića su pucnji u slobodu i demokratiju, u čoveka koji je radio za dobrobit svog naroda", navela je Rakić

Na početku okupljanja došlo je do incidenta između učesnika i predsednika Udruženja porodica kidnapovanih i prognanih sa KiM Sime Spasića. Spasić je, naime, pokušao da se obrati okupljenima, ali oni su počeli da ga gađaju grudvama.

Verbalni sukob i "grudvanje" Sime Spasića potrajali su nekoliko minuta, nakon čega je započela protestna šetnja.

Godišnjica ubistva Olivera Ivanovića danas je obeležena i u Hramu Svetog Save gde su sveće upalili predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić. 

U Kosovskoj Mitrovici su takođe održana dva skupa na mestu na kome je ubijen Ivanović.

Lider Građanske inicijative "Sloboda, demokratija, pravda" (GI SDP) Oliver Ivanović ubijen je 16. januara 2018. ispred sedišta te stranke u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Ivanović je sa više hitaca iz pištolja ispaljenih iz kola u pokretu pogodjen u ledja, a pred Posebnim odeljenjem Osnovnog suda u Prištini krajem novembra 2021. godine je počelo novo ročište u sudjenju za njegovo ubistvo.

Specijalno tužilaštvo Kosova za taj zločin podiglo je optužnice protiv šest osoba srpske nacionalnosti. Optuženi su Marko Rošić, Nedeljko Spasojević, Dragiša Marković, Žarko Jovanović, Silvana Arsović i Rade Basara.

Oni se terete za krivična dela učešće ili organizovanje zločinačke grupe, zloupotrebu službenog položaja, pomoć u izvršenju krivičnog dela teško ubistvo, neovlašćeno posedovanje oružja, otkrivanje službene tajne i zloupotrebu službene dužnosti manipulisanjem dokazima.

Prema navodima tužilaštva, u slučaj ubistva Ivanovića umešano je još najmanje petoro osumnjičenih.

Komentari (0)

Srbija