"Kad zagrizete pitu ne možete pojesti celu odjednom": Šta znači izostanak Beograda sa agende Kaje Kalas?
Komentari09/04/2025
-17:00
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas boravila je u trodnevnoj poseti Zapadnom Balkanu, gde je posetila Crnu Goru, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu. Beograd, Priština i Skoplje ovog puta su izostali sa agende, pa je postavljeno pitanje da li je region trenutno preveliki zalogaj za evropsku šeficu diplomatije. Iako bi do nove posete moglo da dođe uskoro, odnosno kada u Beogradu i Prištini dođe do formiranja vlade, Nikola Vujonović, istraživač studija bezbednosti, kaže da sama poseta Kalas i Evropske unije više ni nije vest.
Ova poseta je ujedno prvi dolazak Kaje Kalas na Zapadni Balkan otkako je na funkciji evropske šefice diplomatije. Iz Brisela su naveli da je razlog za izostavljanje Beograda, Prištine i Skoplja "ograničeni vremenski okvir posete", a u Podgorici i Tirani su se čule poznate poruke koje se tiču evropskih integracija Crne Gore i Albanije.
Nešto intrigantija je bila poseta Bosni i Hercegovini u kojoj je otvorena politička kriza, a Kalas je u Sarajevu poručila da politički lideri moraju zajednički da rade na rešavanju problema, da su vrata za BiH u EU otvorena, ali da je za to potreban napor svih aktera.
Govoreći o posetama, Vujinović za Euronews Srbija objašnjava da je ovo prvi put, kada pogledamo prethodne visoke predstavnike, da je jedan deo Zapadnog Balkana zaobiđen.
"Beograd je uvek bio adresa za visokog predstavnika na njegovoj, ne samo u prvoj poseti, već svakoj poseti regionu. I sad, možemo se baviti donekle nagađanjima. Portparol gospođe Kalas je rekla da je u pitanju prosto vremensko ograničenje, što znači da su neki prioriteti u tim državama za razgovor, ne i ceo region. Ali ajde, pretpostavimo da je to tako. Dakle, zašto baš te države? Republika Crna Gora je prema standardima Evropske unije najbliža ulasku u EU. Što se tiče Republike Albanije, mi možemo da vidimo da je to poseta sa najviše sastanaka, čak i sa nekim određenim privrednim dimenzijama. Bosna i Hercegovina je s jedne strane značajan projekat Evropske unije, dakle Evropska unija koja je počela kao projekat mira, Bosnu i Hercegovinu vidi kao svoj projekat mira", rekao je on.
Kako ističe Vujinović, Kaja Kaas je postala je visoki predstavnike EU u nezahvalno vreme, odnosno, kako kaže, u trenutku kada EU gubi svoju snagu na političkoj sceni, isključena je iz razgovora o Ukrajini, isključena iz razgovora o Bliskom istoku.
"Gospođa Kalas i Evropska komisija koju vodi gospođa Fon der Lajen moraju da nađu neki region gde će da pokažu sebe kao aktera međunarodne politike. Na našu sreću ili žalost, to je Zapadni Balkan. I iz tog razloga možemo da vidimo i da tumačimo te izjave i da tumačimo zaista zašto nije došla ni u Beograd, ni u Prištinu, ni u Skoplje. Dakle, mislim da je to bio pametan savet nekog savetnika gospođi Kalas, jer ne možete - kad zagrizete pitu, ne možete pojesti celu odjednom. Morate ići komadić po komadić. A problemi koji postoje u unutrašnjoj politici u Srbiji, kriza koja je u nastajanju u Severnoj Makedoniji posle Kočana, Priština koja se i dalje bori da li će biti vanredni izbori, mislim da bi to bilo previše za gospođu Kalas", rekao je on.
Kredibilitet Kaje Kalas
Vujinović je govorio i o kredibilitetu Kaje Kalas. Naglasio je da je njena prethodna pozicija bila na mestu šefa Vlade Estonije, te da je pravi predstavnik baltičkih država koji je veoma rusofoban. Kako ističe, potrebno je i određeno iskustvo da bi se došlo na poziciju, te navodi primer Margaret Tačer koja je premijerka postala sa 54 godine, te Angele Merkel koja je kancelarka postala u 51. godini.
"To znači da je potrebno neko određeno iskustvo, uz svo znanje, uz svu volju, potrebno je neko određeno iskustvo, a ja nisam baš siguran da neko ko stoji na čelu jednog velikog sistema kao što je Evropska unija, mislim spoljni poslovi Evropske unije, kao premijer ili prvi ministar estonske vlade može da stekne to iskustvo. Naravno, to ne znači ništa", istakao je on.
Inače, poseta Kaje Kalas je u domaćim medijima prošla prilično ispod radara, a govoreći o tome, Vujinović ističe da to više govori o EU.
"Mislim da ste na dobrom tragu kada kažete da Srbija nije u fokusu te posete i zaista, na moje veliko iznenađenje, gospođa Kalas ne bira reči kada se odnosi prema određenim temama. Kada vi čujete njene izjave o ukrajinskom sukobu, iznenadite se kako neko tako veoma rešeno govori. Ali u ovom konkretnom slučaju, u vezi sa Zapadnim Balkanom, veoma su odmerene izjave. Ja sam video da je ona na svojoj konferenciji za štampu, ako se ne varam, juče u Tirani, pomenula da dijalog Beograda i Prištine nema alternativu i da će da radi na tome što je moguće više olakšati u budućnosti. Sama poseta gospođe Kalas i Evropske unije više nije vest. To govori o Evropskoj uniji, to je sa jedne strane, a sa druge strane, njihove izjave i ponašanje u ovom trenutku su takve da nisu interesantne čitaocima u Republici Srbiji", rekao je Vujinović.
Kada je reč o rokovima koje države Zapadnog Balkana pominju za završetak pregovora sa EU, pa i strateškim cilje Srbije da to bude do 2028, Vujović kaže da misli da je to neizvodljivo i da je bilo neizvodljivo i kada je tako nešto najavljeno.
O poseti Kaje Kalas Zapadnom Balkanu za Euronews Srbija govorila je pre nekoliko dana i nekadašnja ambasadorka Branka Latinović. Opširnije pročitajte u posebnom tekstu.
Komentari (0)