Politika

Epidemija slinavke i šapa u Mađarskoj: Postoji li rizik od širenja zaraze i u Srbiju?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

09/04/2025

-

07:06

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo poljoprivrede početkom meseca je obavestilo javnost da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, a povodom potvrde takve zaraze u Nemačkoj, Slovačkoj i Mađarskoj. Reporter Euronewsa iz Budimpešte zaputio se na granicu Mađarske i Austrije da zabeleži kakvo je stanje na jednom stočnom groblju koje je poslednjih dana došlo u žižu javnosti.

Telesne tečnosti izbijaju iz zemlje na polju u zapadnoj Mađarskoj, nekoliko kilometara od austrijske granice. Ovde je poslednjih dana sahranjeno više od 3.000 goveda, stradalih zbog epidemije slinavke i šapa. Video snimci ovog fenomena pojavili su se na društvenim mrežama u nedelju i brzo su ih podelile hiljade ljudi. Jedan od njih je bio Laslo Njul, koji živi nekoliko stotina metara od stočnog groblja. Prema njegovim rečima, pre nekoliko dana ovde je bio užasan smrad.

"Plašimo se, deca se plaše. Sav novac smo uložili u ovu kuću, to je kuća mojih roditelja, gde smo živeli kada sam bio mali. Hteli smo da odemo iz grada, želeli smo da dođemo ovde na mesto mira i tišine. Ali oni će nam potpuno onemogućiti da živimo ovde", kaže Laslo Njul, meštanin.

Policija je došla po Lasla baš kada je ekipa Euronewsa iz Budimpešte bila tamo i priveden je na ispitivanje u vezi snimka za koji je rekao da ga nije snimio. Čoveka, koji je ubrzo pušten, učio je ministar poljoprivrede, još u srednjoj školi, a ministar je još bio učitelj. Laslo sada traži njegovu pomoć, jer se meštani plaše da će leševi zagaditi lokalne bunare. Ali nisu zabrinuti samo ljudi u neposrednoj blizini.

Euronews Srbija

 

"U kancelariji gradonačelnika u Heđešalomu, najbližoj opštini do stočnog groblja, u nedelju je održan hitan sastanak zbog video snimaka postavljenih na društvene mreže, naveo je reporter Euronewsa iz Budimpešte.

Gradonačelnik se obratio nadležnima po ovom pitanju i nada se da je trenutna situacija samo privremena.

"Mislim da ovde posao nije završen. Tokom procesa rada snimljen je snimak koji pokazuje, zaista, da uzemljenje tamo nije u potpunosti završeno", rekao je Laslo Soke, gradonačelnik Heđešaloma.

Područje oko groblja sada čuva kompanija za obezbeđenje, svi automobili koji idu tamo su okrenuti nazad. Ministarstvo poljoprivrede oglasilo se saopštenjem kao odgovor na video snimke. Prema rečima glavnog nacionalnog veterinara, sve se radi po propisima i pojava raspadanja koja se vidi na snimku je neizbežna zbog velikog broja ubijenih životinja. Kako se navodi u saopštenju, jama će biti trajno pokrivena tek nakon nekoliko dana.

Kakva je situacija u Srbiji

Direktor Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Živko Matijević, rekao je da samo to što su slinavka i šapa prijavljene u našem susedstvu dovoljno je da se država spremi i pravovremeno reaguje.

"Samo činjenica da je u susedstvu u Mađarskoj pojavljena slinavka i šapa nama davala dovoljno jasan zadatak da moramo da budemo spremni da eventualno budemo pripremljeni da reagujemo u situaciji ako se slinavka kod nas pojavi", rekao je on gostujući na Euronews Srbija. 

Upravo zato je, kako je dodao, oformljen Nacionalni krizni štab koji detaljno prati situaciju u vezi sa epidemijom slinavke i šape.

"Opasnost nam preti u svakom slučaju. Međutim, mi se maksimalno trudimo da to sprečimo, da ne bismo došli u situaciju da budemo kao i naši severni susedi. Iz tih razloga smo napravili taj centar i napravili smo mobilne ekipe koje svakodnevno prate u svakom trenutku gde su prijemčive jedinke. Koristim ovom trenutku priliku da kažem da su tu pre svega u opasnosti domaći i divlji preživari i papkari, to su krave, ovce, svinje i divljači - divlje svinje, srne, jeleni... Tako da u svakom tom segmentu moramo biti budni da eventualno bilo kakvu sumnju dijagnostikujemo na vreme kako bismo mogli bolest da sprečimo u samom startu", naveo je Matijević.

Na pitanje da li u ovaj prvi stepen uzbunjivanja spadaju one dezobarijere koje pamtimo iz 1996. kada je slučaj bio u Severnoj Makedoniji, Matijević odgovara: 

"One nisu taj prvi segment, ali smo mi njih uvrstili u tom slučaju jer smatramo da od viška glava ne boli, da samim tim malo pokušamo da skrenemo pažnju i da pojačamo malo budnost svih činilaca. U ovoj celoj situaciji je vrlo bitno da svaki segment našeg društva vodi računa o sebi i o tome što može da učini. Niko sam, pa ni veterinari ni ministarstvo, ne može to da vodi računa i da spreči. Celokupna zajednica mora da u svom segmentu da svoj maksimum kako bismo mogli da to ispratimo kako treba da stanemo na put", rekao je sagovornik Euronews Srbija. 

Više pogledajte u videu ispod:

Euronews Srbija

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija