Politika

Crnobrnja za Euronews: U tradiciji američkog parlamentarizma "filibuster", koji onemogućava drugu stranu da govori

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/04/2025

-

12:16

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Dnevna štampa u Srbiji se bavi najvažnijim temam u zemlji i inostranstvu, a poseban akcenat je stavljen na stanje na Kosovu i Metohiji, gde je opet došlo do incidenta u Zvečanu, i to u zgradi Poštanske štedionice, gde su privremene institucije uvele tzv. Poštu Kosova, a gde je došlo do eksplozije. Takođe, jedna od najvažnijih tema je i sastav nove vlade Srbije, a pretpostavlja se da bi ime mandatara moglo da bude iznenađenje za sve, kako je rekao dosadašnji premijer Miloš Vučević.

Na kraju, tema broj jedan svetskih medija su carine koje je uveo Donald Tramp na uvoz robe iz najvećeg broja zemalja, koje je ocenio kao recipročne mere.

O svemu ovome za Euronews Srbija je govorio reditelj Stanko Crnobrnja.

Američki senator Kori Buker je oborio rekord za najduži govor u Senatu. Govorio je čak 25 sati i pet minuta bez prestanka, a time je za 47 minuta duže govorio od senatora Stroma Turmonda, koji je 1957. godine govorio 24 sata i 18 minuta.

"Video sam to, i jedino što recimo u našem parlamentu nema sličnog poslanika koji bi mogao da uzme malo pažnje. To je u tradiciji američkog parlamentarizma da se ti ogromni govori drže ne bi li se skrenula pažnja. Oni čak imaju i reč 'filibuster' kada cela partija ne da suprotnoj partiji da dođe na podijum za govor. Tako da oni imaju tu tradiciju, a ovo je malo ekstremni čin da bi se skrenula pažnja. Jer su demokrate zaista u jednoj situaciji gde su potpuno izgubljeni i nekako se traže u ovom udaru koji su doživeli na poslednjim izborima. I vidi se po njihovom ponašanju da ne mogu da nađu još uvek pravu taktiku da bi se suprotstavili Trampovom vulkanskom upravljanju državom", ističe Crnobrnja.

Buker je počeo da govori u ponedeljak oko 19.00 časova, a završio je svoj govor u utorak u 20.06 minuta, a prethodni rekorder je govorio samo nešto malo kraće. Međutim, to jeste i jedan od načina da se uzme deo medijskog prostora, a domaći mediji opet pišu o tome koliko je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zastupljen u medijima.

Euronews Srbija

 

Pitanje koje se postavlja je ima li opozicija način da uzme medijski prostor vladajućoj većini.

"Mi sad tu priču pričamo već godinama. To je sad postalo toliko naporno i dosadno. Ta monopolizacija medija je toliko očigledna i toliko drska i toliko kontraproduktivna u tom velikom eksponiranju. U našem poslu, u fotografiji, ima jedna rečenica na engleskom koja kaže da 'too much exposure means too little development'. To važi u Srbiji itekako. Ako se stalno eksponirate, vi u stvari nazadujete kao ličnost i zaostajete. I to se upravo vidi u sadašnjoj situaciji kada ni predsednik, ni profesionalni političari, svi, ne razumeju šta se dešava. I onda se hvataju za neke stare obrasce, za neke stare floskule, to je odraz te jednostavne formule. Ako vi samo srljate sa svojom pričom i stalno ste u medijima i stalno gurate tu jednu priču i spinujete hiljadu priča, vi ste u stvari na putu da zaostanete za vremenom", smatra Crnobrnja i dodaje:

"I mi smo sad svedoci u stvari zaostajanja za vremenom jedne kompletne političke generacije, koja je na vlasti i koja je u opoziciji. Tako da su se našli na istom brodu, ili čamcu, kako god hoćete. I ako dođe do formiranja neke takozvane prelazne vlade, onda znajte da su se dogovorili i da je to sve jedna ista stvar. Znači, trebalo bi da bude nešto drugo, a to je takozvana ekspertska. Tu naši gledalci da naprave malo razliku. Ako čuju da je prelazna, znači dogovorili su da sve će biti isto. I još i gore. A ako bude ekspertska, ima neke šanse da se ovaj haos, na neki način, primiri i krene se u nekom pravcu stabilizacije zemlje i polako u progres", zaključuje on.

Gostovanje Stanka Crnobrnje u celosti pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija