Koaliciona kombinatorika na KiM: Kurtiju fale četiri mandata, Ljimaj kaže da nema "crvenih linija"
Komentari21/02/2025
-14:19
Posle 11 dana od parlamentarnih izbora na Kosovu i Metohiji stigli su preliminarni rezultati, ali još uvek nisu izbrojani svi glasovi. Na osnovu izveštaja Centralne izborne komisije pobedio je pokret Samoopredeljenje sa osvojenih 48 odsto glasova.
Situacija da su glasovi izbrojani, zapravo nisu karakteristična za Kosovo, javlja dopisnica Euronews Srbija sa KiM. Na izbore je izašlo oko 800.000 ljudi, a ovo je prvi put da se glasovi ovoliko dugo broje.
Pobedio je pokret Samoopredeljenje i njemu po ovim rezultatima pripada 47 mandata u kosovskom parlamentu. To trenutno znači da Aljbin Kurti ne može kao 2021. godine sam da formira vladu. Njemu su sada, osim nevećeinskih zajednica, računajući i Srbe, potrebna barem četiri mandata, a za sada deluje da ih nema.
Međutim, noćas kasno se pojavila izjava Fatmira Ljimaja, jednog od koalicionih partnera Ramuša Haradinaja, koji je rekao da nema crvene linije, odnosno da on može sarađivati sa svima. To bi praktično moglo da znači da bi Kurti mogao da formira vladu. Ipak, za to još uvek nema nikakvih pouzdanih, ni dokazanih informacija.
Drugoplasirana je Demokratska oartija Kosova, bivšeg lidera Hašima Tačija, treći je Demokratski savez, koji je osnovao Ibrahim Rugova, a četvrti je koalicija Fatmira Ljimaja i Ramuša Haradinaja, koja bi mogla da bude jezičak na vagi.
Ono što je bitno za Srbe jeste koliko imaju poslanika. Za sada imaju devet poslanika Srpske liste, a jedan je mandat dobila stranka Nenada Rašića, ministra za zajednice i povratak u Kurtijevoj vladi, mada ni to nije konačno.
Ono što je karakteristično jeste da na Kosovu ne postoje striktni rokovi kada je u pitanju brojanje glasova, koje faktički može da traje do jeseni. Primera radi 2014. godine je formiranje vlade posle izbora trajalo šest meseci.
To znači da još uvek ništa nije gotovo, a ukoliko ne dođe do pritiska međunarodne zajednice, posebno SAD, odnosno zemalja Kvinte, teško da će Kosovo dobiti novu vladu.
Lokalni izbori na Kosovu održavaju se već u oktobru ove godine. Ono zbog čega se, kako kažu analitičari, sve ovoliko odužilo, jeste to što sledeće godine slede izbori za predsednika ili predsednicu. Za izbor predsednika potrebna je dvotrećinska većina. Trenutno to nema nijedna koalicija i nijedna vlada, tako da bi, ukoliko ne dođe do ponovljenih izbora ove godine, odnosno zajedno sa lokalnim izborima, sledeće godine usledili izbori.
Više o koalicionoj kombinatorici i mogućoj ulozi Rašića pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)