Politika

Đurić u poseti Jerusalimskoj patrijaršiji, razgovarao sa patrijarhom Teofilom III

Komentari

Autor: Tanjug

20/02/2025

-

10:56

Đurić u poseti Jerusalimskoj patrijaršiji, razgovarao sa patrijarhom Teofilom III
Tanjug video - Copyright Tanjug video

veličina teksta

Aa Aa

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić, u okviru dvodnevne posete Izraelu, obišao je danas Jerusalimsku patrijaršiju gde je razgovarao sa jerusalimskim patrijarhom Teofilom III.

Šef srpske diplomatije i jerusalimski patrijarh, nakon razgovora koji je trajao nešto više od sat vremena, razmenili su poklone.

Jerusalimska crkva je osnovana na dan Pedesetnice, odnosno na dan silaska Svetog duha na apostole, i predstavlja kolevku za sve kasnije pomesne crkve.

Nazivala se i Sionska crkva, a prvi episkop Jerusalimske crkve je bio apostol Jakov.

Jerusalimska pravoslavna crkva u svom sastavu ima dve mitropolije - Ptolemaidsku i Nazaretsku, kao i jednu autonomnu arhiepiskopiju - Sinajsku arhiepiskopiju.

Obuhvata ukupno 37 hramova i jedan manastir u Jordanu, 17 hramova u Izraelu, 11 u Palestini, još 24 manastira, od kojih 19 malih postoji u samom Jerusalimu.

U Jerusalimskoj crkvi ima oko 25 arhijereja, a ima oko 130.000 vernika, od kojih su većina Arapi.

U samom Jerusalimu ima oko 8.000 vernika.

Bogosluženja se vrše na grčkom i arapskom jeziku.

Patrijaršijska rezidencija se nalazi u Jerusalimu, a patrijaršijski saborni hram je Hram Vaskrsenja Hristova (Grob Gospodnji).

Đurić će danas, zajedno sa roditeljima srpsko-izraelskog državljanina Alona Ohela, kojeg je Hamas oteo u oktobru 2023. godine, obići kibuc Beeri u južnom Izraelu, koji se nalazi u severozapadnoj pustinji Negev u blizini istočne granice sa Pojasom Gaze.

Tanjug/Ministarstvo spoljnih poslova

 

Kibuc Beeri potpada pod nadležnost Regionalnog veća Eškol, a 2022. godine imao je 1.071 stanovnika.

Tokom napada Hamasa na Izrael 2023. godine, u kibucu Beeri ubijeno je više od 130 ljudi.

Đurić će posetiti i kibuc u južnom Izraelu i jedno od sela u blizini Gaze Reim gde je održan muzički festival Nova na kojem je bio Alon Ohel 7. oktobra tokom napada Hamasa na Izrael, kao i sklonište u tom kibucu odakle je kidnapovan.

Inače, danas je u Izraelu veoma tužan dan jer im je Hamas predao tela četvoro ubijenih talaca - majke i njeno dvoje dece - Širi, Arijel i Kfira Bibasa i Odeda Lifšica.

Hamas je ranije ove sedmice najavio da će predati tela Širi Bibas (32) i njeno dvoje dece - četvorogodišnje Arijel i devetomesečnog Kfira, koji su bili tog uzrasta kada su kidnapovani.

Otac dece, Jarden, otet je odvojeno, a oslobođen je 1. februara.

Palestinska grupa Islamski džihad držala je 83-godišnjeg Odeda Lifšica, čija je supruga Jočeved tog dana odvojeno kidnapovana, ali ju je Hamas oslobodio 16 dana kasnije.

Lifšic je bio novinar i strastveni zagovornik ljudskih prava.

Đurić sa jerusalimskim patrijarhom o položaju SPC i srpskog naroda na KiM

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić informisao je danas jerusalimskog patrijarha Teofila III o situaciji u kojoj se nalazi Srpska pravoslavna crkva, njeno sveštenstvo i vernici u AP Kosovu i Metohiji.

Kako je saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova, Đurić je s posebnom zabrinutošću izneo podatke da je u poslednjih 20 godina u južnoj pokrajini uništeno, oštećeno i oskrnavljeno oko 150 crkava, manastira i drugih objekata, a da su četiri srpska srednjovekovna sakralna objekta na Kosovu i Metohiji na Uneskovoj listi ugrožene baštine.

Đurić je ukazao i da je u poslednjih nekoliko godina skoro 15 odsto Srba zbog intenzivnih pritisaka i ugrožavanja opstanka i osnovnih prava napustilo teritoriju južne pokrajine.

Šef srpske diplomatije je kazao da mu je velika čast što u svetom gradu Jerusalimu ima priliku da razgovara sa patrijarhom Teofilom III prenevši mu pozdrave patrijarha SPC Porfirija.

Ministar je zahvalio na razumevanju i podršci koju patrijarh Teofil III pruža srpskom narodu, istovremeno zahvalivši Jerusalimskoj patrijaršiji na svemu što čini u pogledu zaštite svih hrišćanskih zajednica, njihovih članova i sakralnih objekata.

Đurić je podsetio da su kroz istoriju Srbi bili veoma zastupljeni među hodočasnicima, kao i da su srpski monarsi bili ktitori i donatori hramova u Svetoj zemlji.

Posebno mesto među njima, kako je ukazao Đurić, pripada Manastiru svetih Arhangela Mihaila i Gavrila u Starom gradu Jerusalimu, čiji je deo obnovio i podigao kralj Milutin.

Ministar je kazao da deli zabrinutost za težak položaj hrišćana na Bliskom istoku, koji je dodatno pogoršan aktuelnim sukobom.

Đurić je ponovio spremnost srpskog naroda i države Srbije da pruži svaku vrstu pomoći, dodavši da će u ovom regionu nastupiti mir zasnovan na dijalogu Avramovih naroda - Jevreja, hrišćana i muslimana.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija