Ostavka premijera i dnevni red: O čemu će Skupština raspravljati na sledećoj sednici?
Komentari15/02/2025
-08:00
Iako je ostavka predsednika vlade zvanično stigla u Skupštinu, još nije poznato kada bi sednica mogla da se održi i kako bi izgledao dnevni red.
Posle burne sednice prethodnog skupštinskog Kolegijuma, otvoreno je pitanje da li će tako izgledati i sledeće plenarno zasedanje. Brojni predlozi zakona, među kojima i povoljni krediti za mlade, čekaju u skupštinskoj proceduri, a deo opozicije najavljuje da takvu sednicu neće dozvoliti ukoliko se, pored konstatovanja ostavke vlade, pokuša i usvajanje zakona.
Dan pre podnošenja ostavke predsednika vlade, predsednica Skupštine obavestila je javnost da će 29. januara biti održana važna sednica na kojoj će se, između ostalog, raspravljati i o povoljnim stambenim kreditima za mlade. Iznenadna ostavka premijera pomerila je i održavanje sednice, pa je nejasno hoće li se neki od trenutnih 118 predloga zakona u proceduri pojaviti na dnevnom redu sednice koja treba da konstatuje pad vlade. Za sada to nije poznato ni pojedinim funkcionerima vlasti.
"Videćemo u zavisnosti od toga kako bude koncipiran rad sednice samog tog dana. Videćemo šta će biti zapravo sve na dnevnom redu", rekla je Nevena Đurić iz SNS.
Ostavka vlade nije prepreka da Skupština usvaja zakone, ističe Filip Tatalović iz Demokratske stranke. Ipak, dodaje da je u trenutnoj situaciji besmisleno učestvovati u radu Skupštine, zbog čega su poslanici Demokratske stranke ranije odlučili da obustave skupštinske aktivnosti.
"Ne može da zaseda Narodna skupština u trenutku kada ljude na ulicama gaze, napadaju noževima i slično. Znači, prvo uslovi, zahtevi studenata da se ispune, a onda možemo raspravljati o bilo čemu drugom. Do tog trenutka nema govora o tome da normalno funkcioniše Narodna skupština", kaže Tatalović.
Na pitanje kakvi su im planovi i da li imaju u vidu opstruisanje rada Skupštine Srbije, Tatalović je rekao kako će se konsultovati sa kolegama iz opozicije.
"zadržaćemo za sebe pravo da odlučimo o tome, sigurno nećemo reći SNS-u unapred šta ćemo raditi. Ali u svakom slučaju konsultovaćemo se sa kolegama iz opozicije Ja sam siguran da niko iz opozicije ne želi da da legitimitet, na primer, novoj vladi koja bi bila izabrana od strane SNS-ove većine u ovoj situaciji."
Da Demokratska stranka u uskraćivanju legitimiteta Skupštini neće biti usamljena, pokazuje i stav Koalicije NADA. Oni navode da rad Skupštine neće opstruirati u slučaju konstatovanja ostavke vlade, ali da će blokada rada parlamenta uslediti ukoliko, uz konstataciju ostavke, vlast pokuša da usvaja zakone.
Komentari (0)