Poslanici iz Srbije u Strazburu: Razgovori sa evroposlanicima o klasteru 1, demokratiji i slobodi govora
Komentari13/02/2025
-16:31
Delegacije srpskog i Evropskog parlamenta razgovarale su u prethodna dva dana o temama koje se tiču napretka Srbije u evrointegracijama. Razmotreno je stanje u klasteru 1, koje se tiče demokratije i slobode govora, usklađenost sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, dijalog Beograda i Prištine, kao i privredni razvoj.
Kako javlja dopisnik Euronews Srbija, rezultat ovih sastanaka je pre svega razmena različitih mišljenja o nizu ovih tema, ali na kraju nije bilo saglasnosti oko zajedničke deklaracije, pa ona samim tim nije ni usvojena, pre svega zbog neslaganja među poslanicima Evropskog parlamenta. Ono oko čega su saglasne obe strane jeste da je strateški cilj članstvo Srbije u Evropskoj uniji i sa jedne i sa druge strane.
Kada je u pitanju usklađenost sa spoljnom i bezbednosnom politikom, predstavnici vladajuće koalicije u Srbiji izneli su podatak da je taj procenat porastao u prethodnoj godini sa 51 na 61. S druge strane, poslanici opozicije iz Srbije istakli su da u Srbiji već postoje političke partije koje su za potpuno usklađivanje odmah.
Više puta su poslanici Evropskog parlamenta spominjali i studentske proteste u Srbiji sa ocenom da su studentski zahtevi u duhu evropskih vrednosti.
Jedna od važnih tema na ovim dvodnevnim razgovorima bio je i dijalog Beograda i Prištine koji se vodi upravo uz posredovanje Evropske unije.
"Ono što je nama bilo jako bitno da se čuje jeste pitanje dijaloga sa vlastima u Prištini i pitanje progona našeg naroda od strane prištinskih vlasti na KiM. Apelovali smo na sve evroposlanike da prenesu naše viđenje u svojim matičnim zemljama, da prenesu činjenicu da dok mi sedimo ovde, na KiM, u srcu Evrope, događa pogrom, etnički motivisan, nad srpskim narodom", rekao je Milimir Vujadinović iz Interparlamentarne dekegacije za EP, iz redova Srpske napredne stranke.
Sa druge strane, narodni poslanik Đorđe Stanković iz NPS kaže da sve dok se ne ispune osnovna ljudska prava, sloboda demokratije i sloboda medija, a naravno i rad pravosuđa, Srbije ne može da krene ka evropskim integracijama.
"Očigledno to vlast u Srbije nije ni imala u planu. Imali smo situaciju da čujemo pre dva dana EU poslanike koji su jako dobro znali situaciju u Srbiji, to su naravno i opisali kroz svoje govore, međutim, mislim da Evropska komisija to ne razume baš najbolje i ona je na neki način bliža vlasti u Srbiji i negde im gleda kroz prste", rekao je on.
Da put ka EU treba da bude zajednički put i za opoziciju i za vladajuću koaliciju, kaže poslanik EP iz redova Zelenih Vladimir Preblič.
"Mislim da kako god je moguće da se neke stvari stave sa strane. Ako ne bude napretka, Srbija će teško ići dalje", dodao je on.
Naredni sastanak dve parlamentarne delegacije dogovoren je za septembar. U pitanju su redovni sastanci u okviru saradnje srpskog i Evropskog parlamenta. Redovni sastanci se održavaju dva puta godišnje, jednom u Strazburu, jednom u Beogradu.
Komentari (0)