Politika

Tri pitanja posle izbora na KiM: S kim će Kurti, koliko je dobila Srpska lista i zašto je izlaznost bila veoma mala?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

10/02/2025

-

15:34

Tri pitanja posle izbora na KiM: S kim će Kurti, koliko je dobila Srpska lista i zašto je izlaznost bila veoma mala?
Tri pitanja posle izbora na KiM: S kim će Kurti, koliko je dobila Srpska lista i zašto je izlaznost bila veoma mala? - Copyright Euronews Anđelka Ćup, Tanjug AP/Bojan Slavković, Vlasov Sulaj, Srpska lista

veličina teksta

Aa Aa

Na Kosovu i Metohiji u nedelju su održani parlamentarni izbori na kojima, prema preliminarnim rezultatima, nijedna stranka nije osvojila većinu kako bi mogla samostalno da formira vlast. Pobedu je i ovog puta odnela stranka Samoopredeljenje Aljbina Kurtija, ali osvojivši deset odsto manje glasova nego pre četiri godine, pa će tako vlast morati da traži u koaliciji. Sa druge strane, Srpska lista, jedina partija Srba koju podržava zvanični Beograd, osvojila je 3,96 odsto glasova. Iako je u nedelju predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio da je svih deset mandata zagarantovanih za srpsku zajednicu pripalo Srpskoj listi, novi podaci sa prebrojavanja idu u prilog tvrdnjama Nenada Rašića, lidera stranke "Za slobodu, pravdu i opstanak", da je jedan mandat u njegovim rukama.

Prema poslednjim podacima prištinske centralne izborne komisije, na osnovu prebrojanih 93 odsto glasova, vodi Samoopredeljenje sa 41,0‚1 odsto glasova. Na drugom mestu je Demokratska partija Kosova sa 22,46 odsto, a na trećem Demokratski savez Kosova sa 17,66 odsto osvojenih glasova. Na četvrtom mestu je Alijansa za budućnost Kosova sa 7,51 odsto glasova.

Ovakvi rezultati za analitičare nisu mnogo iznenađujući, ali ono što ih je iznenadilo jeste veoma mala izlaznost birača, posebno među srpskom zajednicom. Kako je navedeno na sajtu CIK, izlaznost je bila 40,59 odsto, a pravo glasa imalo je oko dva miliona građana.

Kako javlja dopisnica Euronews Srbija sa KiM, izlaznost je ovog puta bila za oko šest ili sedam odsto niža u odnosu na pre četiri godine. Izborni dan protekao je mirno, a najveći problem dogodilo se noćas i to kada je došlo do pada softvera u Centralnoj izbornoj komisiji za brojenje glasova, pa se glasovi broje ručno.

Prema trenutnim podacima, Srpska lista ima30.485 glasova, a Rašićeva stranka 3.428. Na osnovu tih rezultata, Srpska lista ima devet mandata.

Gogić: Kada budemo videli rezultate videćemo da je trijumfalizam Srpske liste bio preuranjen

Komentarišući za Euronews Srbija rezultate parlamentarnih izbora, politikolog Ognjen Gogić kaže da će sada biti malo komplikovanije formirati i održati vlast. Dok se čekaju konačni rezultati, Gogić kaže da imamo "obrise buduće političke scene".

"Ono što je jasno, to je da je pokret Samoopredeljenje pobednik ovih izbora. Jasno je takođe i da ona nije ostvarila rezultate kao prošli put, kada je imala 50 odsto podrške. Ali i sada, prema ovim preliminarnim rezultatima, ona je u prilici da formira vladu. Sada vladu formira Samoopredeljenje uz podršku poslanika nevećinskih zajednica, njih osam. Ako ovakvi rezultati ostanu kakvi su sada, oni mogu da urade istu stvar. Dakle, Samoopredeljenje u zbiru sa tim poslanicima može ponovo imati većinu. Druga opcija je da sve druge partije, dakle sve albanske partije, ali i sve partije koje pripadaju zajednicama, dakle, pored srpske koja ima deset mesta i druge zajednice imaju deset, da oni svi formiraju parlamentarnu većinu. To je daleko manje verovatan scenario", rekao je Gogić, dodajući da bi takva vlada bila kratkog daha.

Govoreći o rezultatu Srpske liste, ali i činjenici da je Rašićeva stranka osvojila skoro 4.000 glasova, kao i da rezultati za Mitrovicu i Leposavić još nisu poznati, Gogić kaže da su rezultati u Mitrovici i dalje sporni iz nekog razloga, ali da se može pretpostaviti da će tu veću podršku imati Srpska lista. Kako kaže, očekuje borbu za taj jedan mandat.

"Taj mandat je jako važan, ne samo zbog Srba, nego i zbog albanske većine. Postoji ustavna obaveza da jedan ministar bude iz srpske zajednice, a taj jedan ministar može biti i poslanik, tako da ukoliko bi recimo Rašić uzeo to, to je dva u jedan za Kurtija. On bi sa jedne strane imao još jedan mandat više u svojoj koaliciji, a sa druge strane imao bi i ministra iz srpske zajednice, ne bi morao da se preganja sa Srpskom listom", rekao je Gogić. Nenad Rašić je, inače, aktuelni ministar u vladi Aljbina Kurtija.

Euronews Serbia

Govoreći o izlaznosti, Gogić kaže da kada se budu videli rezultati, videćemo i da je "trijumfalizam" Srpske liste bio preuranjen.

"Videćemo da je izlaznost Srba veoma mala, da je dosta manja u odnosu na 2021. I to je poruka i Srpskoj listi, pa i Beogradu, prvo koliko Srba ostaje na Kosovu, a drugo koliko Srba uopšte vidi sebe u političkom procesu na Kosovu. Iako je došao veliki broj Srba koji žive u centralnoj Srbiji opet su ti rezultati slabi. Ono što mene zabrinjava kada pominjemo Gračanicu i Severnu Mitrovicu, to više nisu isključivo srpske opštine, tu se vidi promena demografske strukture i mene recimo tu zabrinjava da li Srbi na lokalnim izborima koji predstoje na jesen mogu da zadrže te opštine. Ovo je jedna opomena za srpske predstavnike da Srbi nisu dovoljno uključeni u politički život, to je možda posledica tog poziva da se bojkotuju institucije pre par godina, ali to stvara neke rizike po Srbe", rekao je Gogić.

Vujinović: Bio bih iznenađen ako Srpska lista ne osvoji svih deset mandata

Istraživač studija bezbednosti Nikola Vujinović kaže za Euronews Srbija da bi bio iznenađen ako Srpska lista ne bi osvojila svih deset mandata, te da bi za njega to onda bilo pitanje regularnosti izbornog procesa.

"Ja sam uveren da će tih deset mandata osvojiti Srpska lista. Činjenica je da je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija i prethodnu vladu napravilo sa manjinskim zajednicama, tako da je sigurno pokušana instrumentalizacija manjinskih zajednica i ovaj put da bi se omogućilo da se ostvari ta većina i danas jer bi svaka vlada u nekoj većoj koaliciji sa albanskim partijama bila nestabilnija nego sa tim manjinskim zajednicama", rekao je on.

Kako kaže, i on je iznenađen smanjenom izlaznošću, ali dodaje da ne može to da posmatra bez opravdanja, te da je cela kampanja Samoopredeljenja bila zasnovana na političkom nasilju prema Srbima na KiM.

Na pitanje ko bi mogao da bude "tas na vagi" sa kojim bi Kurti mogao da formira vlast, Vujinović ističe da je skeptičan da će doći do dogovora između Kurtija i Haradinaja, koji se pominjao kao potencijalni faktor.

"Prema izbornom sistemu tzv. Kosova, 100 poslaničkih mandata pripada albanskoj zajednici, 10 poslaničkih mandata pripada srpskoj zajednici, a 10 poslaničkih mandata pripada drugim manjinskim zajednicama. Prethodna vlada Albina Kurtija je napravljena u koaliciji sa tih ostalih 10 mandata manjinskih zajednica, dakle, mada je tad imao on više mandata, prema nekoj projekciji očekuje se 54 mandata, 61 je većina da bi se formirala vlast. Po toj istoj projekciji Ramuš Haradinaj ima oko 8 mandata, tako da je, realno, može da se formira koalicija između Kurtija i Haradinaja. Mada sam ja dosta skeptičan oko toga, da će tako biti", rekao je on.

Euronews Anđelka Ćup

 

Kako dodaje, sumnja da bi dozvolio bilo kojoj drugoj albanskoj političkoj partiji da učestvuje u vlasti, zato što bi to njoj pomoglo da ojača i osnaži se.

"Očekujem da će biti neka vrsta ponovljene vlade kao u prethodnom mandatu, znači 2021. godine, s tim što će dosta značiti i od spoljnog faktora. Sadašnja administracija predsednika Donalda Trampa ne gleda blagonaklono na Kurtija i njegovo prethodno delovanje kao premijera. Mi treba da imamo jednu koaliciju gde bi se svi skupili i manjine i ostale političke partije Albanaca kako bi srušili vladu Samoopredeljenja. To bi po meni zaista bilo neverovatno i to je apsolutno nestabilna situacija. To ne bi moglo da opstane na duži vremenski rok. Da li bi srpskoj zajednici bilo lakše tako? Ja mislim da bi. Da li bi ta neka nova vlada prihvatila Zajednicu srpskih opština? Mislim da ne bi. Dakle, to je malo vezano za izborne procese na takozvanom Kosovu. Ali, da zaključim, ja očekujem da će Aljbin Kurti da formira vladu i očekujem da će biti formirana na način na koji je to učinio i prethodni put", dodao je Vujinović.

Na pitanje šta će za Srbe na KiM značiti ako Srpska lista ima svih deset mandata u novom sazivu parlamenta, Vujinović kaže da su Srbi i do sada imali svih deset mandata i da se opet dešavalo sve što se dešavalo.

"Bez jačeg uticaja spoljnog faktora koji će da drži pod kontrolom takozvanu albansku političku elitu u Prištini, teško da bilo šta od toga može da se desi. Lokalni izbori su tu značajniji, da se oni organizuju kako bi se institucije u većinskim srpskim sredinama vratile onome kome pripadaju, a to su građani srpske zajednice. Jer samo na taj način može da se ostvari neka opipljiva korist. Da se na lokalnom nivou omogući da ne bude svakodnevnog nasilja. Ja očekujem da će bar u nekom prvom periodu, sad posle izbora, to nasilje da se smanji", rekao je on.

Istakao je i da će predstavnici Srba morati da učine nešto kada je u pitanju mobilizacija birača.

Surlić: Vlada apatija, ljudi misle da neće doći ni do kakve promene na terenu

Pitanje je koliki će biti konačan broj glasova i koliko će tačno mesta Samoopredeljenje imati u parlamentu, kaže za Euronews Srbija docent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Stefan Surlić. Kako je dodao, što se tiče njegove pozicije, brine neke ekstremne poruke poput toga da ne želi ni sa kim da pravi koaliciju.

Euronews Serbia

"Iako smo mogli da čujemo iz Prištine da postoji neka vrsta i tajnih pregovora i dogovora sa Demokratskom partijom Kosova, odnosno između Samoopredeljenja i Demokratske partije Kosova. Ali to je bila varijanta u slučaju da je ta partija bila treća. Vidimo jedan vrlo dobar rezultat za nju, ona je zapravo na drugom mestu i svakako da su sada politički apetiti mnogo veći i da će oni, pretpostavljam, zahtevati mesto premijera. U slučaju da Kurti napravi neki manevarski prostor, jedna opcija je svakako Demokratska partija Kosova i neka veća koalicija. Drugo su manjinske stranke, ali mislim da su šanse ravne nuli da dobije podršku od strane Srpske liste, imajući u vidu sve ono što je radila radio srpskoj zajednici", rekao je on.

Kada je reč o rezultatima srpskih stranaka, Surlić kaže da je ovo bilo očekivano i da je Srpska lista postigla odličan rezultat uzimajući u obzir sve ono što se dešavalo u prethodnom periodu i činjenicu da je Nenad Rašić koristio poziciju ministra da sebi obezbedi bolji rezultat.

"On je i očekivao mnogo bolji rezultat, tako da ovo nije iznenađujuće, ali ipak vrlo je to da, tako kažem, jedan minoran politički proizvod u odnosu na ono što je postigla Srpska lista i mislim da ne može da se ugrozi pozicija Srpske liste sa jednim poslanikom koji je pripao Rašiću", rekao je on.

Govoreći o izlaznosti, Surlić kaže da je to jasna poruka, pre svega u Severnoj Mitrovici sa izrazito malom izlaznošću.

"Poruka Srpskoj listi da nisu zadovoljni načinom u kojem je Srpska lista zapravo branila interese srpske zajednice u prethodnom periodu. Niko ne spori vrlo diskriminatorne mere Aljbina Kurtija, ali činjenica da ljudi u Mitrovici i ono što se osećalo u prethodnom periodu su vrlo razočarani u dosadašnju politiku Srpske liste. Isto i u Gračanici naprosto vlada jedan defetizam, apatija, ljudi misle da neće doći ni do kakve promene na terenu i da se nalaze u jednoj bezizlaznoj situaciji, ko god bude na vlasti, pa čak i ukoliko se Srbi vraćaju u institucije. Znači, potrebno je pod hitno nešto promeniti. Srpska lista, čuju se samo hvalospevi i jedan pobednički duh, mislim da mora biti mnogo više trezvenosti i da stave prst na čelo i kažu šta sada da promenimo, da povratimo poverenje i da na narednim nekim izborima, pre svega na lokalnim izborima, ljudi izađu i glasaju za nas", zaključio je Surlić.

Đorđević: Sve je bilo mirno do 19 časova

Petar Đorđević iz "Mlade aktivne Gračanice" izjavio je za Euronews Srbija da je sve proticalo mirno, bez većih incidenata i problema do 19 časova kada su birališta zatvorena.

"Centralna izborna komisija je počela da objavljuje podatke vezane za broj glasova za svaku pojedinačnu partiju. Međutim, negde oko ponoći je već, i pre ponoći je postalo, da kažemo, malo čudno, zato što se ažuriranje podataka dešavalo vrlo sporo, pa se onda u jednom momentu i potpuno blokirala ta platforma na kojoj je Centralna izborna komisija prijavljivala glasove i već posle ponoći mi smo imali situaciju da je prestalo ažuriranje negde na 50 odsto uzorka ukupnog broja glasova".  

Prema njegovim rečima, pojedini mediji su počeli da objavljuju neke potpuno druge rezultate u odnosu na CIK, što je dodatno zbunilo građane.

"Prebrojavanje glasova još traje i čitav dan nakon izbora mi dalje nemamo konkretne rezultate, iako se u prethodnim ciklusima glasanja na Kosovu uvek dešavalo da već u ponoć istog dana imamo gotovo konačnu listu glasova", rekao je Đorđević.  

Euronews Srbija
Dodao je da je neizvesno ko će formirati vladu.

"Samopredeljenje je ponovo ubedljiv pobednik na ovim izborima, rezultati su mnogo manji nego pre četiri godine kada je Samopredeljenje imalo ubedljivu prednost u odnosu na sve druge partije i mogli su samostalno da formiraju vladu bez konsultacije sa bilo kojom drugom partijom, međutim ove godine to neće biti slučaj. Samopredeljenje može da pokuša da pravi vladu sa drugim strankama, pre svega verovatno je to moguće izvesti i samo uz podršku manjina, međutim mi od manjinskih partija još uvek nismo čuli da li oni žele da budu deo nove vlade".

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija