Politika

Predizborna kampanja na Kosovu i Metohiji: Kamere na biralištima, ulice pune pripadnika specijalne policije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

27/01/2025

-

21:49

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Na Kosovu i Metohiji u toku je izborna kampanja za parlamentarne izbore zakazane za 9. februar u kojoj učestvuje 28 izbornih lista sa 1280 kandidata. Za sada nema organizovanog bojkota bilo koje političke opcije ili bilo koje nacionalne zajednice. 

"Posebno se ističe podatak da je na 'Kosovu' za ove izbore registrovano pola miliona birača više nego što 'Kosovo' ima stanovnika, a to su pokazali prošlogodišnji rezultati popisa stanovništva na 'Kosovu'", ističe reporterka Euronews Srbije sa Kosova i Metohije Anđelka Ćup. 

Budući da 'Kosovo' i Albanija imaju najveću od dijasporu od svih država u Evropi, albanske partije su započele predizbornu kampanju iz inostranstva. Zato je najvećim albanskim partijama poput  Samoopredeljenja, Demokratske partije Kosova i Demokratskog savezu Kosova najbitnija dijaspora. Njihovih predstavnici obilaze zemlje Zapadne Evrope i Sjedinjenih Američkih Država pokušavaju da pridobiju dijasporu. 

"Aljbin Kurti traži 500.000 glasača - to bi značilo da bi imao više procenata glasova nego što je imao na prošlim izborima, a ono što obećavaju opozicione partije jeste da će konačno skinuti sa vlasti Aljbina Kurtija i da će on, kako oni kažu, 'otići u zaborav'", navodi reporterka.

U takvoj atmosferi čini se da Centralna izborna komisija ubira dobar prihod zbog svakodnevnih kazni koje se izdaju političkim partijama i pojedincima zbog govora mržnje koje su najčešće uperene prema LGBT populaciji i prema ženama. 

Srbi očekuju da im se vrati dinar kao sredstvo plaćanje, iako su za to "minimalne šanse", kako objašnjava reporteka Euronews Srbije i dodaje kako su "sve oči su uprte prema promeni specijalnog predstavnika za dijalog između Beograda i Prištine".

Uzimajući u obzir incidente tokom prošle predizborne kampanja, ova kampanja za sada protiče mirno. 

Takođe, na ovim izborima će prvi put biti instalirane kamere na biračkim mestima, što je bio povod za sporenja političara i eksperata. Sa jedne strane, napominje se kako će te kamere sprečiti krađu glasova, dok oni koji su protiv kamera kažu da je to ugrožavanje privatnosti.

"Da li su te kamere instalirane baš na onom mestu gde se glasa ili samoj prostoriji, ostaje da se vidi, a što se tiče severa Kosova glasanje će se po prvi put odvijati u gradovima gde su pune ulice pripadnika policije, specijalne policije sa dugim cevima, zatim policije u civilu itd", navodi reporterka.

Gogić: Pad rejtinga "Samoopredeljenja"

Komentarišući predizbornu kampanju na Kosovu i Metohiji za Euronews, politikolog Ognjen Gogić primećuje pristrasnost prištinskih medija.

"Na 'Kosovu' su mediji prilično tendenciozni i pristrasni. Kada pratite tamo izveštavanje, vi tačno vidite ko kome politički inklinira. Ono što se prepoznaje je to da je ova kampanja 'Samoopredeljenja' ne daje rezultate, u smislu toga što su oni objavili rat medijima. Ono što je zanimljivo, to je da su oni zapravo bojkotovali medije, oni ulaze u sukob sa medijima, koji onda u većoj meri daju prostor opozicionim partijama. Tako da se već sad pokazalo da će ova kampanja pre da se završi padom rejtinga Samoopredeljenja, nego njegovim rastom", kaže Gogić.

Euronews Srbija

"Kada je reč o srpskim strankama, i tu se prepoznaju obrisi negativne kampanje, reči koje se upućuju jedni spram drugih, mada mislim da to ne ide nikom u prilog, jer ja vidim kako je jedna opoziciona stranka 'Srpska demokratija' takođe na udaru 'Samoopredeljenja'. Dakle, njima se podnose neke prijave, oni se već kažnjavaju finansijski. Tako da treba da se shvati da su svi oni na neki način ugroženi zato što su se već čule poruke od 'Samoopredeljenja' da nije samo problem za srpske opštine, nego za sve garancije koje postoje za Srbe. Oni su sad ponovno doveli u pitanje postojanja srpskih opština. Tako da bi reizbor 'Samoopredeljenja', značio novo podrivanje svih tih garancija koje postoje za Srbe na Kosovu", kaže Gogić i zaključuje:

"I to treba svi da shvate kao pitanje nacionalnog interesa na Kosovu i da onda traže neke vrste konsenzusa oko toga".

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija