Politika

Vuletić za Euronews Srbija: Čini mi se da ovo što se dešava je situacija u kojoj nastaju dva društvena pokreta

Komentari

Autor: Euronews Srbija

24/01/2025

-

19:58

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

O najavljenom Pokretu za narod i državu i o tome šta će formiranje Pokreta doneti društvenoj i političkoj sceni Srbije, govorio je za Euronews Srbija profesor Filozofskog Fakulteta Vladimir Vuletić.

U kontekstu poziva na generalni štrajk, kao i najavljenog formiranja Pokreta za narod i državu, sagovornik smatra kako svedočimo nastajnju dva društvena pokreta. 

"Meni se čini da ovo što se sada dešava predstavlja situaciju u kojoj nastaju dva društvena pokreta. Jedan, ovaj koji ste pomenuli na početku, koji se rađa u Jagodini, i ovaj drugi, koji traje već skoro dva meseca, a čiji je povod bio pad nadstrešnice, a koji na neki način pokrenut od strane studenata, i kome se priključuju drugi građani", smatra Vuletić.

Profesor Vuletić pravi distinkciju i obrazlaže razlike između dva pokreta u nastanju.

"Mi znamo da u Srbiji imamo podeljenu scenu u smislu da otprilike 50 odsto ljudi podržava predsednika, i imate 50 odsto onih koji ga ne podržavaju. Problem je što taj odnos se ne vidi u Skupštini, tamo imate dominaciju Srpske napredne stranke, a opozicione stranke koje i kad se ujedine nemaju većinu. I sada imate tu situaciju da se stvorila klima gde je bio potreban samo neki okidač da se ovo biračko deo koje nije adekvatno zastupljeno u skupštini izrazi na ovaj način koji je još uvek nedovoljno artikulisan", kaže Vuletić i obrazlaže:

"Ja govorim o društvenom pokretu iako on nema sve elemente društvenog pokreta. Pre svega, nema ono što bismo mogli podvesti pod jasno definisane ciljeve. Vidimo da sada tu svi ulaze i svi učitavaju nešto svoje. Iako bi se moglo reći kako je zajednički imenitelj to što su svi oni protiv Srpske radikalne stranke. S druge strane, u Jagodini imate nešto što je nastojanje da se animira i probudi tiha većina građana i da se da podrška aktuelnoj politici da realizuje ciljeve koje je postavila i koji se lako mogu definisati i koji su prilično jasno određeni", kaže on.

Vuletić smatra kako proklamovani ciljevi zahtevaju široku mobilizaciju naroda posredstvom formiranja šireg pokreta. 

"Međutim, ono što im je potrebno to je da imaju neku vrstu podrške javnosti, da se uključi što širi krug ljudi i da se prevaziđu problemi sa kojima se Srpska napredna stranka nesumljivo suočava i čega je siguran sam svestan i predsednik.  A to su različiti problemi u okviru same stranke koja dovodi do toga da je njena popularnost znatno manja nego što je popularnost predsednika", navodi profesor Vuletić.

"Širi vid udruživanja posredstvom pokreta neophodan za realizaciju postavljenih ciljeva"

Govoreći o novom pokretu, profesor smatra kako on neće biti zasnovan na lideru. 

"Ja mislim da će predsednik države biti samo neka vrsta ličnosti koja je prepoznatljiva, ali će Pokret, ukoliko želi da ostvari te ciljeve, morati da bude šire definisan, da u svom vođstvu nema neke ličnosti koje su nesumlnjivo prepoznatljive ili koje su centralne, liderski, dakle on ne bi trebalo da bude liderski i siguran sam da neće" kaže Vuletić i dodaje:

"Mnogi će gledati u ono što se dešava nakon Jagodine, I sada je samo pitanje da li će taj Pokret uspeti da prevaziđe neke slabosti sa kojima se suočavala Srpska napredna stranka."

"Pokret je prvi put pomenut pre dve-tri godine, njegovo pominjanje je koincidiralo sa onim izborima na kojima se jasno pokazalo da predsednik države ima mnogo veću podršku u javnosti nego sama partija. I tada je bilo nekako jasno da je neophodno, ukoliko se želi realizacija tih postavljenih ciljeva, vezanih pre svega za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije, za zaštitu nacionalnih interesa, za očuvanje stabilnosti i onih ekonomske ciljeve koji su postavljeni, dakle za to je uvek potrebna podrška naroda. Ne mogu to samo političari, ali da biste dobili podršku javnosti vi morate pre svega da u svojoj stranci koja to sprovodi pokažete jednu ozbiljnost", kaže Vuletić.

Govoreći o skupu u Jagodini, uzimajući u obzir kako je formiranje Pokreta već bilo nekoliko puta najavljivano, profesor Vuletić ne misli da se radi o kontramitingu.

"Prvo svega, ne mislim da je to kontramiting. Kažemo, o tom pokretu se govori već tri godine, u nekoliko navrata je on bio gotovo pa aktualizovan", objašnjava sagovornik.

Profesor objašnjava potrebu za pokretom u nastajanju u trenutnim okolnosti.

"Sada u ovim novim okolnostima imamo tu situaciju da ovo jeste pokret koji bi, opet kažem, trebalo da pre svega pobudi tu tihu većinu, da ona aktivnije uzme učešće u politici, te u tom smislu i da bude svojevrstni odgovor na ono što vidimo sa druge strane", zaključuje Vuletić.

Celo gostovanje profesora Vladimira Vuletića možete pogledati u videu na početku teksta.

Komentari (0)

Srbija