Rodić za Euronews Srbija: Za generalni štrajk potrebni sveobuhvatniji razlozi od onoga što imamo mi trenutno
Komentari24/01/2025
-09:45
U Srbiji se nastavljaju protesti, a za danas su pojedini sindikati i privrednici proglasili štrajk, dok su građani pozvali na "potrošački štrajk", što uključuje bojkot prodavnica, marketa, ugostiteljskih objekata i sličnih privrednih subjekata.
Najavljena su protestna okupljanja u Beogradu, ali i drugim mestima u Srbiji, kao i blokada autoputa E75.
Gost segmenta Prelistavanje štampe na Euronews Srbija bio je novinar Filip Rodić, koji je govorio o aktuelnim dešavanjima u zemlji.
"Zaoštravanje međusobnih odnosa otišlo predaleko, potrebno smanjenje tenzija"
Na konstataciju da je dnevni list Danas na naslovnoj strani poručio kratko "generalni štrajk", Rodić kaže da izveštavanje tog dnevnog lista, ali i drugih medija United Grupe izgleda kao da oni upravljaju protestima.
"Nisam baš najsrećniji što se to dešava. Mislim da bi trebalo da spustimo loptu i da je polarizacija u društvu već otišla predaleko, a izveštavanje lista Danas i uopšte medija koji su u vlasništvu United Grupe je politički vrlo aktivno, stiče se utisak već duže vreme kao da oni upravljaju protestima. I kao što je predsednica Skupštine, Ana Brnabić, jako to lepo juče primetila, i oni su najavili da stupaju u generalni štrajk tako što će da izveštavaju samo o protestima, što zaista nije neka velika promena u njihovom izveštavanju. To i obično rade", kaže Rodić.
S obzirom na poziv na generalni štrajk, postavlja se pitanje da li će dnevni list Danas objaviti sutrašnji broj, a Rodić ističe da u pozivima na štrajk ima mnogo manipulacija i marketinga.
"Ne znam kako će da se snađu, zaista koliko se tu drže principa, koliko ne. Ne znam, to treba videti s njihovom redakcijom. Čudno mi je bilo, juče sam video da će se agencija Beta isto pridružiti tom štrajku tako što 15 minuta neće objavljivati vesti. Ja sam doskora radio na jednom portalu i meni se dešavalo da 15 minuta ne objavim nijednu vest, iako nisam bio nijedno u štrajku. Tako da malo se radi manipulacija, malo se radi o marketingu", ističe Rodić.
Postavlja se pitanje i da li sve ovo što je za danas najavljeno, a ne govori se samo o medijima, već i o preduzećima, i o zanatima, i o ugostiteljskim objektima, može da se posmatra kao generalni štrajk i šta treba da se dogodi da dođe do tog generalnog štrajka.
"Mislim da bi za generalni štrajk bili potrebni mnogo dublji, sveobuhvatniji razlozi od ovoga što mi sada imamo. Moj utisak je da se ovde vrši zaista snažan pritisak. Ne mogu da kažem tačno odakle dolazi da se tome pristupi. Snažan je pritisak rekao bih na advokate koji su odlučili da produže svoj štrajk koji su započeli. Snažan je pritisak bio na prosvetare da štrajkuju, da ne počnu drugo polugodište, iako su se dogovorili sa vladom o, ja bih rekao, zaista vrlo dobrim uslovima za rad. Vrši se pritisak i na roditelje, i na studente koji nisu zainteresovani za ovo takođe, što bi Englezi nazvali peer pressure, pritisak vršnjaka da se tome priključe, iako nisu previše zagrejani za takvu stvar", kaže Rodić i nastavlja:
"Ja mislim da bi u ovom društvu najbolje došlo da se malo spusti lopta, da malo pogledamo na mirniji način šta možemo da uradimo. Jer ovo zaoštravanje odnosa međusobnih zaista ide daleko. Stalno se govori o pristojnoj Srbiji, i ta pristojna Srbija, to se pripisuje ovom prozapadnom opozicionom delu naše javnosti. Ja mislim da u ovom trenutku pristojna Srbija ćuti, pošto i na drugoj strani ima ekscesa koji nam nisu potrebni, i to ne govorim samo o gaženju ljudi, što je užasno", kaže Rodić.
On smatra i da je odgovornost za smanjenje tenzija na svima, ali posebno na opoziciji, jer je vlasti svakako u interesu "spuštanje lopte".
"Mislim da bi pre svega trebalo da opozicija to započne, a vlast je svakako u interesu da se lopta spusti. Poslednjih dana sam se bavio, ovo me asociralo na dešavanja u vezi sa Francuskom revolucijom i sam predsednik je u jednom svom obraćanju bio pomenuo u negativnom kontekstu Francusku revoluciju, ni ja nemam baš najbolje mišljenje o tom događaju. Francuski politikolog, bio je i šef diplomatije u jednom trenutku iz prve polovine XIX. veka, Aleksis de Tokvil, je celo jedno delo napisao 'Stari režim i Francuska revolucija', a kako je Demostat, to je bilo početkom oktobra, u svom istraživanju ustanovio da su dve trećine građana Srbije zadovoljne svojim životom, tako je i on na svoje čuđenje ustanovio, a on je umro 1856. tako da nije imao preveliku istorijsku distancu, da životni standard i napredak francuskog društva nije ni u jednom trenutku bio bolji nego što je bio u dve decenije pre Francuske revolucije. Tako da, ova situacija sada sa tim istraživanjem Demostata i sa ovom pobunom koja se nama dešava, me zaista asocira na to", kaže Rodić.
Gostovanje Filipa Rodića u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)