Politika

Stručnjak za radno pravo o "generalnom štrajku" u Srbiji: Pokušaj da se pokaže građansko nezadovoljstvo

Komentari

Autor: Euronews Srbija

23/01/2025

-

21:30

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Za sutra je u više gradova u Srbiji najavljena organizacija "generalnog štrajka" na koji će se, kako su najavili, odazvati deo prosvetnih radnika, advokata, ugostitelja, kulturnih ustanova, međutim ne i veliki sindikati. Povodom obustava rada za Euronews je govorio stručnjak za radno pravo Mario Reljanović, koji kaže da je Zakon o štrajku neprecizan i da postoji velika pravna praznina kada je reč o organizovanju generalnog štrajka.

Prema njegovim rečima, akcija najavljena za sutra formalno pravno neće biti generalni štrajk, već predstavlja pokušaj da se kroz poznati termin pokaže građansko nezadovoljstvo.

Imaju li radnici u Srbiji pravo na generalni štrajk i koji uslovi moraju da se steknu da bi se neka akcija uopšte mogla nazvati generalnim štrajkom?

"Radnici u Srbiji formalno imaju pravo na generalni štrajk, ali je Zakon o štrajku neprecizan i nepotpun kada je reč o uslovima koji moraju da se steknu da bi se taj štrajk realizovao. Zakon o štrajku reguliše generalni štrajk samo u dve odredbe, i iz te dve odredbe možemo da zaključimo da generalni štrajk u Srbiji otpočinje odlukom o stupanju u generalni štrajk koju donosi, kako zakon kaže, najviši organ sindikata u Republici. Nismo sigurni, na osnovu tumačenja, da li je u pitanju reprezentativni sindikat, šta se dešava kada imamo, kao što mi imamo, više reprezentativnih sindikata - da li je dovoljno da to bude odluka samo jednog sindikata ili više njih. Zakon o štrajku formalno daje mogućnost da se pokrene generalni štrajk, ali se teško može rastumačiti šta taj štrajk podrazumeva, pošto ne postoji definicija štrajka, i na koji tačno način može da se pokrene, da se vodi, šta bi bili ciljevi tog štrajka i, naravno, kako se i na koji način završava", rekao je Reljanović. 

Da li je, u tom kontekstu, akcija koja je najavljena za sutra generalni štrajk?

"Ono što je najavljeno za sutra je jedno kolokvijalno viđenje. Dakle, formalno pravno to neće biti generalni štrajk u onom smislu u kom Zakon o štrajku o tom generalnom štrajku govori. Ali postoji nešto u teoriji radnog prava što kod nas u zakonu ne postoji, a to je istovremeni štrajk kod više poslodavaca u različitim delatnostima. Kada više poslodavaca u javnom i privatnom sektoru u različitim granama privrede pokrene istovremeno obustavu rada sa istim ili sličnim ciljevima, onda možemo govoriti o nekom štrajku koji je širi od onoga što Zakon o štrajku poznaje, ali nije još uvek generalni štrajk. Što se tiče sutrašnjeg štrajka, to je zapravo pokušaj da se kroz jedan poznati izraz "generalni štrajk" pokaže građansko nezadovoljstvo, odnosno miran način da građani protestuju protiv određenih politika, odnosno da istaknu neke svoje zahteve koji se mogu smatrati ne samo podrškom studentskim, već i opšte društvenim zahtevima, odnosno osnovnim zahtevima koji se mogu postaviti u jednom društvu".

Euronews Srbija

 

Generalni štrajkovi su organizovani u velikom broju zemalja, međutim, čini se, da oni najčešće nisu rezultirali velikim promenama. Kakav je domet generalnog štrajka i koliko su takve akcije efikasne?

"Mnogo zemalja je doživelo organizaciju i neke forme generalnog štrajka, i u svakoj od njih se ta forma i način realizacije generalnog štrajka razlikuju. Ne treba ići za tom konstatacijom da je generalni štrajk kada svaki radnik u jednoj zemlji prestane da radi. To se nikada neće desiti. Ovi štrajkovi, koji prolaze kroz više različitih delatnosti, uglavnom su bili nazivani generalnim štrajkovima. Postavlja se veliko pitanje, koje kod nas zapravo nije definisano, šta je svrha generalnog štrajka i kada se može smatrati da je generalni štrajk uspešan. Ako je svrha da pošalje poruku da su građani ili radnici nezadovoljni određenim politikama, zakonskim rešenjima, praksama, događajima, bilo čime što može da izazove viši stepen opšteg nezadovoljstva, onda generalni štrajk obično postiže neku svrhu, samim tim što je dovoljno masovan. Dakle, dovoljno je da veći broj ljudi u njemu učestvuje. Ako je cilj da dođe do izmene nekih propisa, politika, strateških pozicija države, unutrašnje organizacije države i slično, onda su tu ciljevi realno skromni. Međutim, generalni štrajk se, u tom smislu, može smatrati jednom legalnom i legitimnom formom pritiska na tvorce politika, kako bi im se ukazalo na činjenicu da je jedan deo građana nezadovoljan nekim trenutnim ili dugoročnim potezima ili planovima vlasti".

Da li zaposleni koji budu stupili u obustavu rada mogu da trpe pravne posledice zbog toga?

"Ako razgovaramo o štrajku kao takvom, imamo veliku pravnu prazninu u Zakonu o štrajku. Dakle, Zakon o štrajku ne navodi ni da li je potrebno najaviti taj štrajk, ni kako se on tačno sprovodi. Ovo sutra, u smislu Zakona o štrajku, neće biti generalni štrajk, ali može biti niz povezanih manjih štrajkova u različitim oblastima. Da li će neko trpeti posledice zavisi od toga da li je ta obustava rada u skladu sa zakonom ili nije, ali i od činjenice kako se postave poslodavci - država kao poslodavac ili bilo koji privatni poslodavac. Imali smo ovih dana primere da se dosta privatnih poslodavaca slaže sa idejom i da će, recimo, ugostiteljski objekti prekinuti rad i da neće raditi na sutrašnji dan. Potpuno je nerealno da će zaposleni koji rade kod poslodavaca koji su se izjasnili da podržavaju obustavu rada trpeti neke posledice. Što se tiče ostalih, po Zakonu o radu i Zakonu o štrajku, nije dozvoljeno neopravdano odsustvovati sa posla, ali mi se čini da su društvene okolnosti ukupno gledano takve da će, ako bude tih posledica, one biti selektivne, i neće nikako moći da obuhvate sve one koji sutra na bilo koji način budu izrazili građanski protest".

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija