Dokle se stiglo u slučaju "Banjska"? Beograd još sprovodi istragu iako je optužnica najavljena za kraj prošle godine
Komentari22/01/2025
-19:09
Protiv učesnika oružanog sukoba između grupe lokalnih Srba i kosovske policije, u Banjskoj, na severu Kosova i Metohije, koji se dogodio 23. septembra 2023. godine, kada su poginula četvorica ljudi, u Prištini je podignuta optužnica i počelo suđenje nešto pre godišnjice događaja. U Beogradu se još sprovodi istraga, iako je viši javni tužilac najvavio podizanje optužnice za kraj prošle i početak ove godine.
Optužnicu za oružani sukob u Banjskoj, prištinsko tužilaštvo je podiglo skoro pred sam kraj zakonskog roka, protiv 45 osoba, od kojih je uhapšeno troje.
"Istrage za ovaj slučaj bile su najsloženije istrage koje je ovo Tužilaštvo ikada vodilo i ovaj proces je zahtevao intenzivnu istragu u kojoj su učestvovale domaće i međunarodne agencije za sprovođenje zakona", rekao je Naim Abazi, specijalni kosovksi tužilac.
Nakon što je u prištinskom sudu održano prvo ročište na kome se jedan od uhapšenih izjasnio da nije kriv, a dvojica odbila da se izjasne o krivici, suđenje je prekinuto, a odbrana zatražila odbacivanje optužnice za krivična dela povezana sa terorizmom.
"Poslednje je da su ti naši zahtevi odbijeni kao neosnovani od strane postupajećeg predsednika veća ovog suda. Mi smo na to uložili žalbu i postupak se trenutno nalazi pred Apelacionim sudom Kosova", kaže advokatica Jovana Filipović za Euronews Srbija.
A u Beogradu, kako kaže glavni srpski javni tužilac, Nenad Stefanović, istraga protiv Milana Radoičića, koji je priznao da je organizovao pobunu grupe Srba protiv aktuelne kosovske vlasti, još traje, iako je on sam početkom decembra najavio da će se podići optužnica do kraja decembra ili početkom ove godine.
"Očekujem da nadležni organi Republike Srbije sprovedu sveobuhvatnu istragu radi utrđivanja istine, odnosno svih relevantnih činjenica u vezi predmetnog događaja. Očekujem da se istraži da li je izvršeno krivično delo diverzije ili drugo krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, kao i da se otkriju počinioci ovog krivičnog dela, kao i da se adekvatno krivično sankcionišu", naveo je Stefanović.
Srpsko tužilaštvo je od Euleksa zatražilo dokaze o događaju u Banjskoj, Priština je odbila da ih dostavi, zahtevajući ekstradiciju, prvenstveno Radoičića.
"Zahtevali smo da se njegovo ime unese u Interpolovu poternicu, a prema Konvenciji o ekstradiciji, to ima zakonsku moć da tražimo privremeno hapšenje radi izručenja. Dakle, procesno, po ovoj konvenciji, Srbija je prinuđena da u roku od 40 dana uhapsi glavnog teroriste Milana Radoičića i druge teroriste", rekla je Aljbuljena Hadžiu, kosovska ministarka pravde.
Beograd i Priština nemaju sporazum o ekstradiciji, a i različito tumače počinjena krivična dela u Banjskoj. Zbog toga je u Prištini razdvojen sudski postupak protiv trojice uhapšenih i 42 nedostupnih tamošnjim vlastima.
"Ono što je sugurno, jeste da je Vrhovni sud doneo odluku da se njima sudi u odsustvu, što i jeste u skladu sa izmenjenim zakonom o krivičnom postupku", dodaje Filipović.
Datumi nastavka suđenja u Prištini i početka procesa u Beogradu, nisu poznati. U međuvremenu, zapadne zemlje i međunarodne organizacije, zahtevaju hitno krivično gonjenje odgovornih za događaj u Banjskoj.
Komentari (0)